Aloes brązowieje! Sprawdź dlaczego aloes robi się brązowy?

Kiedy aloes brązowieje to znak, że coś z nim na pewno jest nie tak. Posiadacze tej świetnej rośliny zadają sobie od lat pytanie dlaczego ich aloes robi się brązowy.

Najlepszą odpowiedzią dlaczego aloes robi się brązowy jest po prostu zbyt duża ilość wody, która powoduje gnicie liści aloesu. Rozwiązaniem jest zmniejszenie ilości wody lub częstotliwości podlewania.

Oczywiście dosyć łatwo jest to powiedzieć ale trzeba mieć pewność, że przypadek, z którym mamy do czynienia to „przedawkowanie wody” 🙂

W końcu nadmiar wody nie musi byc przyczyną brązowienia liści aloesu.

Zapraszam więc dalej do lektury mojego wpisu o brązowych liściach aloesu.

Aloes brązowieje

Z reguły proces brązowienia liści aloesu zaczyna się dosyć niewinnie i niepostrzeżenie. Liście aloesu stopniowo zmieniają kolor na brązowy od zewnętrznej krawędzi liści w kierunku trzonu. Z czasem można też zauważyć zmianę koloru młodszych liści, które wychodzą z trzonu aloesu na brązowy.

Aloes jest sukulentem, który nie wymaga specjalnych zabiegów ale trzeba o niego zadbać.

Aloes brązowieje z powodu zbyt dużej ilości wody

Jak pisałam wcześniej nadmiar wody jest najczęstszym powodem zmiany koloru liści aloesu na brązowy. Z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej wydaje nam się, że podlewamy sukulenty dosyć skąpo a rzeczywistość jest zupełnie inna.

Aloes podobnie jak eszeweria i inne sukulenty nie potrzebuje dużych ilości wody.

W lecie jeśli nie wystawiasz go na zewnątrz to wystarczy podlewać aloes raz na tydzień, może dwa. Zależy to od temperatury otoczenia ale najlepsza metodą jest sprawdzenie poziomu wilgotności ziemi w doniczce.

Za każdym razem przed podlewaniem dotknij palcem ziemi i sprawdź czy jest wilgotna. Jeśli tak to nie ma potrzeby podlewania Twojego aloesu. Jeśli ziemia wydaje się przesuszona i napowietrzona to znak, że można podlewać.

Jeśli uprawiasz aloes na gotowej mieszance ziemi do sukulentów to można w tym momencie wyczuć, że ziemia delikatnie się ugina. Gotowe mieszanki ziemi mają taki skład, że są dosyć dobrze przepuszczalne i kiedy przeschną wydają się jakby były napompowane.

Aloes brązowieje z powodu chemii, soli i nawozów

Brązowienie aloesu nie zawsze jest jednak spowodowane przez zbyt dużą ilość wody.

Innym powodem zmiany koloru liści aloesu na brązowy może być nadmiar soli w glebie. Niektóre nawozy powodują nagromadzenie się dużej ilości soli w ziemi, co uszkadza strukturę liści aloesu.

W takiej sytuacji najlepiej jest przesadzić roślinę do nowej doniczki i wymienić całą ziemię na nową. Czytałam, że można taką ziemię przepłukać wodą ale sama tego nigdy nie stosowałam. Wydaje mi się, że o wiele prościej jest ją po prostu wymienić na nową.

Jeśli wystawiasz swój aloes na dwór w lecie to koniecznie zwróć uwagę na jego otoczenie. niektóre substancje chemiczne, które są przenoszone z wiatrem mogą również powodować brązowienie aloesu.

Skrajnym przypadkiem są tu herbicydy, których stosowanie może być mało prawdopodobne… chociaż… mój sąsiad uwielbia pryskać wszystkie swoje rośliny przy płocie różnymi substancjami. Przeszkadza mu nawet najmniejszy owad, ponieważ zaburza jego wizję świata a takie substancje unoszone przez wiatr mogą uszkadzać również Twój aloes.

Ale lećmy dalej.

Aloes robi się brązowy z powodu różnicy temperatur

Większość odmian aloesu woli ciepłe klimaty. Temperatura w pomiędzy 13 a 27 stopni Celsjusza jest dla aloesu najlepsza dlatego tak świetnie czuje się on w mieszkaniach i domach.

jeśli hodujesz aloes w domu to zwróć uwagę na szczelność okna, jeśli doniczka stoi na parapecie. Przez nieszczelne okno może po prostu wiać.

Jeśli roślina rośnie w glinianej donicy i narażona jest na takie nieszczelności to korzenie mogą mieć o wiele niższą temperaturę niż ta, która panuje wewnątrz pomieszczenia.

Możesz to łatwo sprawdzić dotykając donicy od strony okna i przesuwając dłoń na drugą stronę donicy. Jeśli wyczujesz różnicę temperatur to po prostu przestaw aloes dalej od tego okna lub znajdź mu inne miejsce.

Jest jeszcze jedna sytuacja, w której aloes może być narażony na różnice temperatur. Jeśli wystawiasz go na zewnątrz to zwróć jaka temperatura panuje tam wieczorami.

Może się okazać, że w nocy temperatura spada poniżej 13 stopni i wtedy dla aloesu jest już zbyt zimno.

Aloes brązowiejący z powodu słońca

Aloes robi sie brązowy
Aloes robi się brązowy

To jest największa ironia jeśli chodzi o aloes. W każdym podręczniku przeczytamy, że aloes uwielbia jasne, ciepłe miejsca.

Niestety nie zawsze pamiętamy, że jasne nie oznacza bezpośrednie słońce. Większość roślin, które rosną w naszym klimacie ma się doskonale w bezpośrednim słońcu ale nie aloes.

Nadmiar bezpośrednich promieni słonecznych może powodować brązowienie liści aloesu, czasami w postaci ciemnych plam.

Najczęściej do poparzenia liści dochodzi, kiedy wystawiamy roślinę na zewnątrz starając się o to żeby zakwitła. Aloes potrzebuje odrobiny bezpośredniego słońca żeby kwitnąć ale można z tym łatwo przesadzić. Tak właściwie to do końca nie wiadomo na jak długo można go wystawiać na słońce ale z moich doświadczeń wynika, że dwie godziny na bezpośrednim słońcu mu nie szkodzą.

Mój aloes wystawiam w lecie na taras, w takim miejscu, że za około dwie godziny będzie tam cień. Tak jest najprościej.

Co jeszcze powoduje brązowienie aloesu?

Aloes ma brązowe końcówki liści

Brązowe końcówki liści aloesu to najczęściej sygnał zbyt dużej ilości wody. Proces gnicia liści zaczyna się od krawędzi liści i stopniowo postępuje w kierunku trzonu.

Zdrowy aloes ma liście soczyste i mięsiste, wypełnione żelem, który często stosowany jest na oparzenia i drobne zadrapania. Jak każdy sukulent potrzebuje niewielką ilość wody dlatego koniecznie zwróć uwagę na podlewanie.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat to zapraszam do mojego wpisu jak podlewać sukulenty.

Innym powodem pojawienia się brązowych końcówek liści może być poparzenie słoneczne, o którym pisałam wcześniej. Liście wyglądają w takim momencie jakby miały wyschnięte końcówki

Aloes – brązowe liście z powodu chorób

Jest kilka chorób aloesu, które objawiają się brązowymi liśćmi. Mogą nam doszczętnie zniszczyć tą wspaniałą roślinę dlatego koniecznie trzeba je zwalczać.

Problem z chorobami aloesu polega na tym, że nie są zbyt dobrze opisane tzn. nie do końca wiadomo z czym walczymy.

Z tego co wiem aloes mogą zaatakować:

  • antraknoza aloesu objawiająca się ciemnymi zapadniętymi zmianami liści
  • plamistość liści aloesu, którą powoduje grzyb Curvularia
  • choroba liści spowodowana przez grzyb Alternaria

Na pewno nie są to wszystkie choroby aloesu przez, które robi się brązowy ale te wydają się być najbardziej powszechne.

Jedyną metodą walki z nimi jest ograniczenie nawadniania i zastosowanie środków chemicznych. Muszę przyznać, że nie lubię stosować chemii w przypadku roślin ale czasami nie ma wyjścia.

Można jeszcze spróbować grzybów, które się żywią innymi grzybami 🙂

Zastosowałam takie biologiczne rozwiązanie kilka lat temu w przypadku moich pomidorów, które co rok chwytały zarazę. Środek, który zastosowałam nazywa się Polyversum. Produkuje to Target i można to kupić w Castoramie.

Aloes ma brązowe plamy z powodu roztoczy

Czasami można zobaczyć brązowe plamy na liściach aloesu z powodu roztoczy. Te mikroskopijne stworzenia powoli zjadają aloes i niestety zanim to zrozumiemy może być za późno.

Roztocza są zbyt małe żebyśmy mogli je zobaczyć ale ich działalność pozostawia różne ślady. Liście aloesu zaatakowane przez roztocza nie tylko mają brązowe plamki ale również rozwijają się w nietypowy sposób.

Wyglądają jakby zostały porażone, skręcają się wzdłuż liścia i rosną w zdeformowany sposób. Powodem tego jest substancja chemiczna, która dostaje się do rośliny za każdym ugryzieniem W takiej sytuacji nie mamy już wyboru i jeśli chcemy uratować aloes musimy zastosować chemię.

To tyle jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie dlaczego aloes brązowieje. Jak widzisz jest wiele powodów dla, których liście aloesu robią się brązowe i nie jest to tylko zbyt duża ilość wody. Warto więc przyjrzeć się bliżej problemowi żeby znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Zapraszam również do mojego przewodnika jak dbać o aloes, w którym pokazuję jak zatroszczyć się o tą wspaniałą roślinę.

Jak zwykle proszę o udostępnianie tego wpisu jeśli jest dla Ciebie pomocny. Znajomym też może się przydać kilka informacji na temat brązowych liści aloesu czy jak dbać o sukulenty.

Do następnego 🙂

Marzenka

Przeczytaj również dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści?

Marzenka
Marzenka

Uwielbiam roślinki a najbardziej lubię sukulenty. Każdy dzień, który mogę spędzić opiekując się moimi "bejbisznkami" jest wyjątkowy :)

Artykuły: 25