Aloes – jaka ziemia jest najlepsza ?

Wszyscy posiadacze sukulentów zadają sobie w pewnym momencie pytanie jaką ziemię zastosować dla aloesu i innych sukulentów. Dzisiaj pokażę Ci jaka ziemia jest najlepsza dla aloesu oraz jak ją samodzielnie przygotować.

Najlepsza ziemia dla aloesu to dobrze przepuszczalna mieszanka ziemi do kaktusów z kamieniami, perlitem, pumeksem lub innymi związkami nieorganicznymi.

Taka mieszanka zapewni aloesowi odpowiednie warunki, które są najbardziej zbliżone do jego naturalnego otoczenia.

Ziemia do uprawy aloesu

Ziemia do uprawy aloesu
Ziemia do uprawy aloesu

Aloes (aloes vera) jest sukulentem, który pochodzi z Afryki. Warunki, w których rosną sukulenty są bardzo specyficzne i dla wielu roślin trudne.

W dzień aloes rosnący w Afryce jest narażony na działanie wysokich temperatur w połączeniu z małą ilością wody a w nocy temperatura potrafi spaść do bardzo niskich.

Przez tysiąclecia aloes idealnie dostosował się do tych trudnych warunków.

Niestety wielu posiadaczy aloesu czy haworsji zapomina o tym i traktuje go jak każdą inną roślinę co prowadzi do licznych problemów z uprawą.

Ziemia do aloesu – mieszanka przygotowana samodzielnie

Aby przygotować samodzielnie ziemie dla aloesu należy koniecznie zastosować właściwy przepis.

Aloes podobnie jak eszeweria nie należy do wybrednych sukulentów i dlatego samodzielnie przygotowana mieszanka jest o wiele lepsza niż np.: gotowa ziemia do kaktusów i sukulentów.

Żeby przygotować własną mieszankę ziemi dla aloesu będziesz potrzebować następujących składników:

  • ziemia (uniwersalna lub dla kaktusów i sukulentów)
  • piasek gruboziarnisty
  • perlit lub pumeks

Wszystkie te komponenty możesz kupić w sklepach ogrodniczych lub supermarketach budowlanych. Zestaw nie jest drogi i na dzień dzisiejszy koszty wyglądają następująco:

Ziemia do kaktusów i sukulentówLeroy Merlin: 15,90zł /5l
Piasek gruboziarnistyLeroy Merlin: 6,95zł /0,5kg
(są różne kolory)
Pumeks ogrodniczyLeroy Merlin: 6,50zł/szt.

Perlitu ogrodniczego nie znalazłam w Leroy Merlin ale na pewno można go kupić na Allegro.

Oczywiście nie są to jedyne materiały, których możesz użyć do przygotowania ziemi dla aloesu.

Perlit i pumeks możesz zastąpić drobnymi kamieniami do akwarium lub potłuczonym keramzytem.

Właściwie to można też dodać styropianu dzięki czemu doniczka z aloesem nie będzie zbyt ciężka ale ja osobiście go nie lubię. Po prostu o wiele bardziej podobaja mi się kolorowe piaski zmieszane razem w przezroczystej doniczce. Skoro mam już takie piękne rośliny to niech wyglądają wspaniale 😉

No dobra.

Wracam do przepisu bo się rozgaduję.

Zanim jednak podam przepis to pozwól, że powiem kilka słów na temat poszczególnych składników mieszanki ziemi do aloesu.

Ziemia uniwersalna do aloesu

Stanowczo odradzam stosowanie tylko uniwersalnej ziemi do aloesu.

Po pierwsze zbyt dobrze utrzymuje wilgoć, co jest zaletą w przypadku większości roślin domowych ale akurat nie dla sukulentów.

Stosując uniwersalną ziemię narażasz się na gnicie korzeni oraz na wiele innych problemów związanych z hodowlą aloesu.

W zależności od gatunku aloesu, który posiadasz jego liście mogą być narażone na ciągłą wilgość jeśli będą sie opierać o powierzchnię wilgotnej ziemi.

Oczywiście wszystko zależy od częstotliwości podlewania i można taką ziemie wykorzystać do sukulentów, przesuszając ja w piekarniku ale wciąż pozostanie problem utrzymującej się wilgotności.

Ze względu na to zalecam samodzielne przygotowanie mieszanki do zastosowania jako ziemia dla aloesu i innych sukulentów co wcale nie jest takie trudne.

Może tez być całkiem fajne, ponieważ przygotowując ziemię samodzielnie można się świetnie zabawić tworząc własne kompozycje np. z kolorowym piaskiem.

Zachęcam do tworzenia swoich mieszanek.

Jeśli chodzi o rodzaj ziemi, która możesz stosować to wybierz gotową mieszankę do sukulentów albo zwykłą ziemię uniwersalną.

Jeśli masz taką możliwość wybierz ziemie lekką, przepuszczalną jako bazę do przygotowania ziemi dla aloesu.

Unikaj ziemi ciężkiej i zawierającej wermikulit lub inne substancje dodawane do ziemi ogrodowej w celu zatrzymania wody.

Aloes potrzebuje ziemi dobrze przepuszczalnej a z takimi dodatkami nie da się tego uzyskać.

Piasek i żwir

Wszystkie gatunki aloesu wymagają dobrze przepuszczalnej ziemi. Takie podłoże zmniejsza prawdopodobieństwo gnicia korzeni, co jest najczęściej spotykaną chorobą aloesu.

Piasek i żwir zmieszane z ziemią ogrodową wydają się idealne do hodowli aloesu ale trzeba pamiętać żeby nie przesadzić z proporcjami.

Aloes jak każda roślina potrzebuje substancji odżywczych do życia.

Bez nich roślina nie przetrwa.

Musisz więc zastosować odpowiednią mieszankę ziemi i innych substancji nieorganicznych jak piasek, żwir, pumeks czy styropian.

Wybierając piasek do mieszanki ziemi dla aloesu staraj się raczej wybierać piasek gruboziarnisty. Będzie się charakteryzował lepszą przepuszczalnością niż zwykły drobny piasek.

Nie używaj piasku z ogrodu, plaży albo nie daj bóg z piaskownicy, ponieważ możesz zarazić aloes różnymi chorobami.

Możesz użyć piasku do akwarium, ponieważ powinien być wolny od chorób czy bakterii lub po prostu kupić piasek ogrodniczy.

Perlit i pumeks

Perlit jest bardzo lekkim zamiennikiem organicznym ziemi.

Przypomina wyglądem styropian, który jest czasami dodawany do mieszanek dla sukulentów.

Perlit w niewielkim stopniu zatrzymuje wilgoć i doskonale uzupełnia przestrzeń. Dzięki temu staje się ona łatwo przepuszczalna. Poza tym perlit zapobiega zbijaniu się ziemi co dodatkowo sprzyja przepuszczalności.

Pumeks spełnia dokładnie taką sama rolę jak perlit. Obydwa składniki można kupić w sklepach ogrodniczych lub supermarketach. Powyżej umieściłam linki do Leroy Merlin ale na pewno znajdziesz te składniki w Castoramie czy Obi.

Podpowiedź

Jeśli masz wątpliwości do jakości piasku lub kamieni i zależy Ci na ich użyciu to przepłucz je wrzątkiem. Po prostu wrzuć na sito i przelej wrzątkiem. Taki zabieg powinien zabić większość „żyjątek”, które mogą w nim siedzieć.
Marzena

Ziemia dla aloesu i innych sukulentów – przygotowanie

Przygotowanie ziemi dla aloesu
Przygotowanie ziemi dla aloesu

Do przygotowania ziemi ald aloesu i innych sukulentów będziesz potrzebować:

  • pojemnika (może być większa miska)
  • miarki

Przygotowując swoją mieszankę, która posłuży jako ziemia dla aloesu zastosuj następujące proporcje:

Ziemia3 części
Piasek i/lub żwir2 części
Perlit i/lub pumeks1 część

Teraz zapewne zastanawiasz się o jakie części chodzi 🙂

Przyznam, że ja się kiedyś abrdzo denerwowałam czytając opisy, w których są różne „części” więc spieszę z wyjaśnieniami.

Jedna część to po prostu jednostka miary, którą będziemy używać do odmierzenia poszczególnych części.

Może nią być miarka lub łyżka. jeśli masz plastikowe miarki kuchenne to możesz ich użyć. Zmieszasz wtedy 3 miarki ziemi z dwoma miarkami piasku i jedną miarkę perlitu.

Bez względu na to co podstawisz pod część zawsze wyjdzie Ci świetna ziemia dla aloesu.

Kiedy już przygotujesz poszczególne składniki to wrzuć je do wiekszego pojemnika i wymieszaj.

To wszystko!

Twoja ziemia do aloesu jest już gotowa 🙂

Przechowywanie ziemi

Przechowywanie ziemi
Przechowywanie ziemi

Prędzej czy później zdarzy Ci się namieszać zbyt dużo ziemi, ponieważ czasami trudno dobrać odpowiednią ilość do doniczek.

Niczym się nie martw, ponieważ taką ziemię można swobodnie przechowywać. Muszę się przyznać, ze ja przygotowuję większą ilość i przechowuję w domu.

W końcu nigdy nie wiadomo kiedy najdzie mnie ochota na przesadzanie 🙂

Możesz ją również trzymać w garażu, piwnicy albo na półce w szafce.

Pamiętaj tylko o szczelnym zamknięciu pojemnika z ziemią. W sklepach znajdziesz plastikowe pojemniki z uszczelką, które idealnie nadją sie do przechowywania ziemi.

Zabezpieczą ją nie tylko przed wilgocią ale również przed szkodnikami, które mogą się zalęgnąć w nowo przygotowanym podłożu.

Jakie pH ziemi dla aloesu ?

Jakie pH ziemi dla aloesu
Jakie pH ziemi dla aloesu

Aby cieszyć się zdrowym i wspaniałym aloesem zastosuj ziemię o pH pomiędzy 7.0 i 8.5. Takie pH jest odrobinę zasadowe i będzie idealne nie tylko dla aloesu ale również dla wielu innych sukulentów.

Informację o pH znajdziesz na opakowaniu z ziemią.

Jaką ziemię dla aloesu w doniczce ?

Jaką ziemię dla aloesu w doniczce
Jaką ziemię dla aloesu w doniczce

Uprawiając aloes w domu możesz swobodnie zastosować mieszankę ziemi dla aloesu, która opisałam powyżej.

Ja sama stosują ją od kilku lat i mój aloes rozsadzałam już wielokrotnie.

Aloes świetnie się rozwija w ziemi, która jest dobrze przepuszczalna i to jest chyba najważniejsze.

Jeśli zapewnisz mu odpowiednią ilość wody to będzie rósł a Twoim jedynym problemem będzie znalezienie kolejnej doniczki i miejsca w domu na nowe okazy.

Ziemia dla aloesu na zewnątrz

Ziemia dla aloesu na zewnątrz
Ziemia dla aloesu na zewnątrz

Aloes nie może być hodowany w Polsce przez cały rok na zewnątrz ze względu na zbyt niskie temperatury zimą. Można jednak przesadzić go na wiosnę na zewnątrz i późną jesienią przenieść aloes do domu.

Jeśli chcesz w ten sposób hodować aloes to pamiętaj o odpowiednim miejscu. Musi być wystarczająco jasne ale nie może być ciągle wystawione na bezpośrednie promienie słoneczne.

Najlepiej jeżeli aloes ma 3-4 godziny bezpośredniego słońca (najlepiej rano) a później cień do końca dnia. Pozwoli mu to zmagazynować odpowiednią ilość energii.

Dobrą praktyką jest umieszczenie aloesu na podwyższeniu z odpowiednio przygotowanej ziemi. W ten sposób nadmiar wody będzie łatwiej spływać i korzenie nie będą stać w wodzie.

Jaka ziemia do aloesu zwyczajnego (aloe vera)?

Jaka ziemia do aloesu zwyczajnego (aloe vera)
Jaka ziemia do aloesu zwyczajnego (aloe vera)

Aloes zwyczajny będzie się doskonale czuć w ziemi wg powyższego przepisu.

Dodatkowo możesz na wierz ziemi wysypać ozdobne kamienie. Kolor możesz wybrać dowolny ale mnie najbardziej podobają się białe z gładkimi krawędziami.

Takie jak otoczaki.

Trochę utrudniają sprawdzanie czy ziemia jest sucha przed podlewaniem ale czego się nie robi dla pięknego wyglądu sukulentów 🙂


Najczęściej zadawane pytania

W tej części chciałabym odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania związane z ziemią dla aloesu i innych sukulentów.

Czy fusy kawy są dobrym dodatkiem do ziemi dla aloesu?

Fusu z kawy sprawdzają się dosyć dobrze jako dodatek do ziemi do niektórych rośli. Odkąd zaczęłam wrzucać zużyte fusy kawy pod pomidory w ogrodzie zniknął mój problem ze szkodnikami. Niestety aloes podobnie jak rzodkiewka, papryka czy lawenda nie lubi kawy w ziemi dlatego zdecydowanie odradzam dodawanie jej do ziemi dla aloesu.

Jakiego nawozu używać do aloesu?

Ja używam nawozu w płynie do kaktusów i sukulentów. Sprawdza się bardzo dobrze. Możesz takie kupić w sklepie ogrodniczym czy w supermarkecie budowlanym.

Pamiętaj tylko o tym żeby nawozić aloes wyłącznie w okresie intensywnego wzrostu. Jesień i zima to okres kiedy roślina odpoczywa i wtedy przestań nawozić.

Jak przesadzać aloes?

Zapraszam do innego artykułu,w którym opisuję krok po kroku jak przesadzać aloes.

Jak pielęgnować aloes?

Szczegółowy opis znajdziesz na stronie „jak dbać o aloes?

Podsumowanie

Teraz już wiesz jaka ziemia dla aloesu jest najlpesza i jak ją samodzielnie przygotować.

Mam nadzieje, że artykuł był dla Ciebie interesujący a jeśli chcesz dwoeidzieć się więcej o tym jak dbać o aloes to zapraszam do przeczytania mojego bloga.

Znajdziesz w nim porady dlaczego aloes brązowieje, jak podlewać sukulenty i wiele innych, które pomogą Ci hodować te wspaniałe rośliny.

Do nastepnego 🙂

Marzena

P.S. Udostępnij ten artykuł znajomym. To tylko kilka kliknięć a może im pomóc przygotować idealną ziemię dla aloesu.

Aloes jaka ziemia infografika
Aloes jaka ziemia infografika
Marzenka
Marzenka

Uwielbiam roślinki a najbardziej lubię sukulenty. Każdy dzień, który mogę spędzić opiekując się moimi "bejbisznkami" jest wyjątkowy :)

Artykuły: 25