Dlaczego grubosz gubi liście? 7 powodów opadania liści drzewka szczęścia

Zastanawiasz się, dlaczego grubosz gubi liście?

Powodem jest niewłaściwe podlewanie, nieodpowiednia ilość światła, zła temperatura, szkodniki lub zła ziemia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej to czytaj dalej 🙂

Gubienie liści u gruboszy to częsty problem. Chyba każdy hodowca tej rośliny spotkał się z tym, że któregoś dnia wstaje rano, patrzy na kwiaty w domu i widzi opadające liście. Podobny problem dotyczy wielu sukulentów takich jak aloes, grubosz hobbit czy zamiokulkas. W tym artykule pokażę ci najczęstsze powody opadania liści u grubosza. Podpowiem też w kilku słowach, w jaki sposób poradzić sobie z każdym z problemów.

Grubosz,, który znany jest również jako crassula ovata należy do grupy sukulentów. Naturalnie rośnie w południowej Afryce i Mozambiku. Jest popularną rośliną, która nie wymaga dużo zachodu. Jego są bardzo ładne, ale czasami mogą opadać.

Dlaczego grubosz gubi liście? Oto lista 7 powodów!

Grubosz, czyli drzewko szczęścia, może gubić liście z różnych powodów. Naturalne jest, że grubosz gubi liście, które są starsze. Jest to normalny proces rozwoju rośliny. Jeśli jednak zauważysz opadające liście grubosza, to możliwe, że masz jakiś problem z uprawą. Może to być częstotliwość podlewania, oświetlenie, temperatura, szkodniki lub rodzaj ziemi, w której rośnie.

Pozwól, że opowiem ci o każdym z tych problemów.

Niewłaściwe podlewanie grubosza

Warto wiedzieć jak podlewać sukulenty. To bardzo ważne element uprawy wszystkich kwiatów w domu, a w szczególności gruboszy. Odpowiednia częstotliwość podlewania, w połączeniu z właściwą ziemią i odpowiednią doniczką pozwolą łatwo uprawiać grubosza.

Zobaczymy więc, co dzieje się z tą rośliną ,w przypadku zbyt dużej i zbyt małej ilości wody.

Za dużo wody

Przelewanie jest jednym z głównych powodów gubienia liści przez grubosza. Doskonale wiadomo, że sukulenty i kaktusy mogą przechowywać wodę w swoich liściach przez długi czas. W ten właśnie sposób nauczyły się przetrwania w bardzo trudnych, pustynnych warunkach. Podlewanie grubosza zbyt dużą ilością wody powoduje, że zaczyna gubić listki. Może również prowadzić do gnicia korzeni. W efekcie roślina może zostać całkowicie zniszczona.

Crassula ovata nienawidzi stać w gęstej mokrej ziemi. Musisz zagwarantować, że doniczka, w której rośnie, ma odpowiednie otwory drenażowe. Ponadto nigdy nie zostawiaj po podlewaniu stojącej wody w spodku.

Zbyt duża ilość wody dla grubosza powoduje jeszcze jeden problem. Wysoka wilgotność ziemi przyciąga insekty. Jeśli rozmnożą się zbyt mocno, to mogą przyczynić się do obumarcia rośliny. Poza szkodnikami wilgotna gleba sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Grzyby mogą zacząć przechodzić na roślinę, atakując ją w efekcie czego grubosz zacznie gubić jeszcze więcej liści.

Jeśli chcesz wiedzieć jak poprawnie podlewać grubosza, to koniecznie przeczytaj również mój artykuł jak podlewać sukulenty?

Jak rozpoznać, że grubosz jest przelany — ma za dużo wody

Jeśli masz przelanego grubosza, wtedy roślina zacznie gubić listki. Zauważysz również że przed opadnięciem liście zaczynają zmieniać kolor na żółty. Jeśli liście grubosza zaczynają żółknąć, to warto delikatnie ich dotknąć. Jeśli będą sprawiać wrażenie przemoczonych i rozmokłych to znaczy, że grubosz ma za dużo wody.

Warto również sprawdzić dolną część roślinny. Spróbuj ją delikatnie wyjąć z doniczki i oglądnąć jej korzenie. Jeśli korzenie grubosza są czarno-brązowe, pokryte śluzowatą substancją to wtedy najprawdopodobniej korzenie zaczęły już gnić. Jeśli zostawisz grubosza w takim stanie, to proces gnilny się rozprzestrzeni i zauważysz, że niektóre liście zmieniają kolor na czarny.

Jeśli korzenie nie są oślizgłe, a ziemia wokół korzeni jest po prostu przemoczona, to pozwól jej całkowicie wyschnąć. Grubosz nie będzie dobrze rosnąć w takich warunkach, dlatego zastanów się, czy nie zmienić mu ziemi i doniczki.

Podpowiedź: Jeśli myślisz, że grubosz gubi listki z powodu gnijących korzeni, to natychmiast usuń roślinę z doniczki. Wypłucz całą ziemię, odetnij uszkodzone korzenie i posadź w nowej ziemi.

Grubosz podlewany za małą ilością wody

Podobnie jak przy przelaniu, zbyt mała ilość wody również może spowodować, że drzewko szczęścia zacznie gubić liście. Najważniejsze jest tutaj znalezienie zdrowej równowagi.

Liście grubosza, który podlewany jest za małą ilością wody zmieniają kolor na czerwony.

W przypadku sukulentów jako podstawową zasadę należy przyjąć, żeby podlewać roślinę, dopiero kiedy ziemia całkowicie wyschnie. Kiedy podlewasz sukulenty, to musisz dać roślinie odpowiednią ilość wody. Oznacza to, że musisz podlewać tak długo, aż woda wypłynie otworami drenażowym. Sukulenty i kaktusy takie jak grubosz należy podlewać większą ilością wody, ale rzadziej.

W miesiącach letnich należy podlewać grubosza dopiero, wtedy gdy górnych kilka centymetrów ziemi całkowicie wyschnie. Takie podlewanie zapewni gruboszowi odpowiedni wzrost.

Jak rozpoznać, że grubosz ma za mało wody?

Drzewko szczęścia, które ma za mało wody, zacznie szybko zgubić liście. Jeśli to zauważysz, to koniecznie sprawdź dolne liście rośliny. Liście pomarszczone i wyglądające jakby miały za chwilę odpaść oznaczają, że należy sprawdzić glebę. Jeśli jest całkowicie sucha to na pewno grubosz potrzebuje podlewania.

Czasami trudno znaleźć najlepszą częstotliwości podlewania sukulentów. Dlatego uprawa grubosza wymaga cierpliwości, wytrwałości i ciągłej obserwacji rośliny.

Jak widzisz, podlewanie grubosza jest bardzo ważne. Aby dobrze pielęgnować drzewko szczęścia, należy dostarczać mu odpowiedniej ilości wody. Nie może jej być ani zbyt dużo, ani za mało, bo liście grubosza zaczną opadać.

Zobaczmy, co jeszcze powoduje opadające liście drzewka szczęścia.

Drzewko szczęścia gubi liście, ponieważ ma zbyt mało wody
Drzewko szczęścia gubi liście, ponieważ ma zbyt mało wody

Niewystarczająca ilość światła

Grubosz doskonale rozwija się w jasnych pomieszczeniach. Jeśli hodujesz go w domu, to zastanów się nad umieszczeniem go blisko południowego okna. Jeśli grubosz zaczyna gubić swoje liście na początku zimy, wtedy najprawdopodobniej ma nie wystarczającą ilość światła. Musisz przenieść swoje drzewko szczęścia bliżej okna.

Pamiętaj jednak żeby utrzymać bezpieczną odległość od szyby. Ewentualne nieszczelności i niższa temperatura mogą uszkadzać liście grubosza, tak samo jak mała ilość światła.

Jeśli mieszkasz w okolicy, w której jest szczególnie zimno i dosyć ciemno, to zastanów się nad sztucznym oświetleniem. Wszyscy wiemy, jak przygnębiająca jest czasem pogoda za oknem, w Polsce. Dni jesienią Zimą są bardzo krótkie, a do tego często jest dosyć ciemną. Takie warunki wpływają dosyć Lena grubosza, podobnie jak na nas

Kiedy drzewko szczęścia nie ma wystarczającej ilości światła lub jest przechowywana w ciemnym pomieszczeniu, przez zbyt długo, to może rozpocząć się proces etiolacji. W tym procesie grubosz szukając większej ilości światła, zacznie zmieniać sposób, w jaki rośnie. W wyniku tego jego łodygi mogą nienaturalnie się wydłużać, co powoduje deformację rośliny. Możesz to łatwo rozpoznać, ponieważ łodygi i liście będą zwrócone w kierunku źródło światła i będą nienaturalnie wyciągnięte.

Grubosz wygląda wtedy, jakby próbował sięgnąć po jakiś drobny promyk słońca. Na szczęście ten naturalny proces można zatrzymać, dostarczając odpowiedniego oświetlenia.

Temperatura

Jak wspomniałam wcześniej, grubosz kocha jasne, słoneczne miejsca. To oznacza, że najlepiej rośnie w temperaturze od 12 do 24 stopni. Doskonale nadaje się więc do domowej uprawy, w Polsce. Pamiętaj jednak, że chłodne przeciągi mogą uszkodzić grubosza, podobnie jak nagła zmiana temperatury. W takiej sytuacji roślina zacznie gubić liście. Kiedy tylko niekorzystne warunki znikną to crassula zacznie znowu wypuszczać nowe liście.

Warto również wspomnieć, że grubosz lubi w miarę stałą temperaturę. Jeśli chcesz go przenieść z jednego miejsca do drugiego, to należy to zrobić powoli. Najpierw przenieść rośnie nam na kilka godzin, później na jeden dzień a później już na stałe.

Mróz z pewnością zabije roślinę, więc w naszym klimacie warto zadbać o to, żeby grubosza nie zostawiać na dworze. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w lecie wystawić go na balkonie lub na parapecie. Należy jednak pamiętać, żeby nie poparzyć rośliny ,zbyt ostrym światłem słonecznym. W naturalnych warunkach sukulenty są wystawione na bezpośrednie promienie słońca tylko przez kilka godzin.

Szkodniki

Szkodniki to jeden z bardziej irytujących powodów gubienia liści przez grubosza. Szkodniki mogą rozprzestrzeniać się gwałtownie, przechodząc z jednej rośliny na drugą. Jeśli zauważysz, że w towarzystwie grubosza masz jakieś małe robaczki to natychmiast przenieś go w inne miejsce.

Czasami trudno pozbyć się szkodników z roślin, dlatego warto zasięgnąć porady w kwiaciarni lub sklepie z roślinami. Najprawdopodobniej nie obędzie się bez odpowiedniego środka chemicznego, przesadzenia grubosza i całkowitej zmiany w ziemi. Wszystko zależy od tego, z którymi szkodnikami masz do czynienia, dlatego przede wszystkim dowiedz się kto jest twoim wrogiem.

Opadające liście grubosza i drzewka szczęścia w filiżance

Nieodpowiednia ziemi

Używanie nieodpowiedniej ziemi do hodowli grubosza z pewnością spowoduje, że drzewko szczęścia będzie gubić listki. Casula ovata lubi dobrze przepuszczalną, napowietrzoną ziemię. Jeśli gleba będzie zbyt zbita, to będzie zatrzymywać za dużo wody. To spowoduje gnicie korzeni. Najlepszą ziemią dla grubosza jest mieszanka ziemi organicznej, takiej jak torf i nieorganicznej jak na przykład granit albo perlit.

Więcej na temat tego, jak przygotować ziemię dla grubosza dowiesz się z naszego artykułu aloes – jaka ziemia jest najlepsza. Opisuje w nim szczegółowo jak samodzielnie przygotować ziemię dla aloesu i innych sukulentów, takich jak grubosz.

Nabłyszczacze do liści

Każdy z nas chce mieć ładne, czyste i lśniące liście swoich roślin. Czy wiesz, że używanie nabłyszczaczy w sprayu może sprawić, że grubosz zacznie gubić liście? Powodem mogą być tutaj środki chemiczne używane w produkcie.

Jeśli twój grubosz jest zakurzony wtedy dobrym, sposobem jest wyczyścić go za pomocą lekko wilgotnej ścierki. Nabłyszczacze w sprayu powodują, że liście grubosza najpierw żółkną, a później opadają, dlatego nie ma sensu ich używać.

Podsumowanie – powody opadania liści grubosza.

Mam nadzieję, że podoba ci się mój artykuł, w którym wyjaśniam, dlaczego grubosz gubi liście. Krótkie porady, które umieściłam powyżej, możesz łatwo zastosować samodzielnie. Pozwoli Ci to uratować swojego grubosza i zadbać o kwiaty w domu.

Jeśli masz pytania, to możesz napisać je w komentarzu. Odpowiem najszybciej, jak tylko się da. Wszystkie informacje, które są tu zawarte, zdobyłam sama, na podstawie wielu lat prób i błędów.

Aby podsumować, grubosz gubi listki z następujących powodów:

  • Za dużo wody
  • Zbyt mało wody
  • Za mało światła
  • Nieodpowiednia temperatura
  • Szkodniki
  • Ziemia
  • Nabłyszczacze

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zostaw komentarz.

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego drzewko szczęścia gubi liście i gałązki?

Tak, jak mówiłam wcześniej, drzewko szczęścia gubi listki z powodu nieodpowiedniego podlewania, złego oświetlenia, niewłaściwej ziemi lub z powodu szkodników.

Czy liście grubosza odrosną?

Trudno powiedzieć, ale czasami tak. Wszystko zależy od tego, co jest problemem. Jeśli twój grubosz jest przelany i ma gnijące korzenie, wtedy skoncentruj się na uratowaniu rośliny, zamiast zastanawiać się, czy liście odrosną. Jeśli grubosz został przeniesiony z jednego pokoju do drugiego, to może nie odpowiada mu zmiana otoczenia. W takiej sytuacji opadające liście prawdopodobnie odrosną. Liście grubosza zaczną odrastać, kiedy tylko przyzwyczai się do nowego otoczenia. Reasumując gubienie liści przez grubosza jest znanym problemem miłośników roślin. Najczęściej liście odrastają, jeśli dobrze zadbasz o roślinę i zapewnisz jej odpowiednie środowisko.

Marzenka
Marzenka

Uwielbiam roślinki a najbardziej lubię sukulenty. Każdy dzień, który mogę spędzić opiekując się moimi "bejbisznkami" jest wyjątkowy :)

Artykuły: 25