Eszeweria-odmiany, kwiat pochodzenie.

Eszeweria do Twojego domu

Eszeweria to jedne z moich ulubionych sukulentów. Jej liście układają się w piękną rozetę, która mnie przypomina kwiat róży. To tak jakbyśmy mieli piękny kwiat ułożony z liści. Zadziwiająca jest symetria, którą wykazuje ten sukulent.

Liście, które znajdują się bliżej środka, są mniejsze i rosną pod innym kątem niż liście, które są na zewnętrznej stronie rozety. Roślina rośnie „od środka” zachowując doskonałą harmonię kształtu i rozmiaru.

Eszewerię można coraz częściej spotkać w domach polaków. Jest z powodzeniem uprawiana na parapecie wielu mieszkań. Zdobi w ten sposób wnętrze, nie wymagając równocześnie specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Pozwól, że przedstawię Ci trochę więcej informacji na temat tej wspaniałej rośliny.

Skąd pochodzi eszeweria?

Niektóre źródła podają, że pochodzi z Meksyku. Według encyklopedii Brittanica eszeweria (echeveria) pochodzi z regionów od Teksasu do Argentyny. W skład tej grupy roślin wchodzi ponad 150 odmian. Echewerie pochodzą z rodziny rozchodników (Crassulaceae) i są z powodzeniem uprawiane praktycznie na całym świecie.

Kolekcjonerzy, którzy uprawiają te sukulenty, doceniają zwartą rozetę, która układa się w charakterystyczny kwiat. Poszczególne liście są mocno mięsiste, najczęściej w odcieniu zieleni. Czasami na liściach można spotkać czerwoną obwódkę, którą widać w intensywnym słońcu.

Eszeweria — odmiany i rodzaje, które są najczęściej uprawiane

Jak wspomniałam wcześniej, eszeweria ma ponad 150 różnych odmian i praktycznie nie sposób opisać je wszystkie. Postanowiłam jednak pokazać Ci kilka z nich. Wybrałam takie odmiany, które można najczęściej spotkać i te, które najbardziej mi się podobają.

W końcu jestem sukulentowym świrem więc musiałam przyjrzeć im się bliżej 🙂

Eszeweria Perle Von Nurnberg (Echeveria "Perle von Nurnberg")

Perle Von Nurnberg (Echeveria „Perle von Nurnberg”)

To jest chyba najbardziej znana odmiana eszewerii. Można ją często spotkać w kwiaciarniach i ogrodach zimowych. Wyróżnia ją mocno rozwinięta rozeta z wyraźnie większymi liśćmi. Jej liście są zaokrąglone, ale środkowa część liścia układa się w charakterystyczny kolec. Młode liście wyrastają ze środkowej części, rozwijając się niczym pączek róży.

Bardzo ciekawa jest również kolorystyka tej odmiany eszewerii. Wieczorem, przy małej ilości światła jej liście stają się szare. Z kolei w intensywnym świetle dnia zmieniają kolor na mocno purpurowy i różowy. Jeśli chodzi o uprawę to podobnie jak większość sukulentów lubi dobrze przepuszczalną ziemię, rzadkie podlewanie i jasne pomieszczenia.

  • Pochodzenie: Ameryka Centralna
  • Wysokość: ok. 12,5 cm
  • Ekspozycja na słońce: pełne, częściowe

Zdjęcie: Arkela / Getty Images

Malowana eszeweria (Echeveria nodulosa)

Malowana eszeweria (Echeveria nodulosa)

Echeveria noudulosa popularnie nazywana malowana eszeweria to naprawdę wyjątkowy sukulent. Jej liście mają zupełnie inny kształty niż pozostałe. Oczywiście wszystkie układają się w charakterystyczną rozetę, ale to, co potrafi zdziwić to liście. Ich kolor to ciemna zieleń z intensywnymi pasami w kolorze czerwonym.

Miejscami kolor czerwony przechodzi w fiolet, szczególnie u młodych liści. A jeśli już mowa o liściach to warto wspomnieć, że swoim kształtem przypominają małe łódeczki 🙂

Bardzo lubię tą odmianę, właśnie ze względu na kolorystykę i kształt liści. Ta odmiana eszewerii ma mocne, mięsiste liście. Jest jeszcze jedna rzecz, która odróżnia tą odmianę od pozostałych.

Jest nią rozmiar!

Ta odmiana potrafi urosnąć do 60 cm wysokości i około 25 cm rozpiętości rozety. Warto więc wziąć to pod uwagę, jeśli interesuje Cię hodowla tej odmiany w domu. Będzie potrzebować sporo przestrzeni, ale z pewnością odwdzięczy się za nią niesamowitym wyglądem.

  • Pochodzenie: Ameryka Centralna
  • Wysokość: do 60 cm
  • Ekspozycja na słońce: pełna, częściowa

Zdjęcie: shihina / Getty Images

Echeveria Czarne kury i pisklęta (Echeveria 'Czarny Książę')

Czarne kury i pisklęta (Echeveria 'Czarny Książę’)

Ta odmiana eszewerii charakteryzuje się ciemnymi, purpurowymi liśćmi, w kształcie trójkąta. Często bywa nazywana „kury i pisklęta” ze względu na zwartą budowę rozety. Ta eszeweria łatwo wytwarza nowe liście rozety (pisklaki), które na początku są jasnozielone i ciemnieją wraz ze wzrostem rośliny.

Aby utrzymać odpowiedni kolor, ta odmiana wymaga regularnego nasłonecznienia. Powinna stać w bezpośrednim słońcu przez kilka godzin dziennie, dlatego dobrze przemyśl lokalizację w domu, jeśli chcesz ją mieć u siebie. Warto również wspomnieć, że „Czarny Książę” potrafi zakwitnąć. Jesienią i zimą wyrastają z tej odmiany eszewerii łodygi, na których kwitną ciemnoczerwone kwiaty. Wspaniały widok na zakończenie lata.

  • Pochodzenie: Ameryka Centralna
  • Wysokość: do 15 cm
  • Ekspozycja na słońce: pełna, częściowa

Zdjęcie: Satakorn / Getty Images

Echeweria Topsy Turvy (Echeveria runyonii "Topsy Turvy")

Echeweria Topsy Turvy (Echeveria runyonii „Topsy Turvy”)

„Topsy Turvy” to kolejny sukulent , który ma bardzo nietypowy wygląd. Jego zielono niebieskie liście mają zakrzywione końcówki, których kształt sprawia, jakby roślina miała się za chwilę zamknąć. Ta odmiana szybko rosnącej eszewerii wymaga dobrze przepuszczalnej ziemi i rzadkiego podlewania. Poza tym dobrze jest ją hodować w suchych pomieszczeniach o dobrej wentylacji. Wietrzenie pomieszczeń z reguły dobrze służy roślinom, ale ten gatunek wymaga go odrobinę więcej.

W ciepłych krajach może rosnąć zarówno w domu, jak i na zewnątrz. niestety w Polskiej strefie klimatycznej możemy tą odmianę hodować wyłącznie w domu. Jako ciekawostkę dodam, że ta odmiana wygrała prestiżową Nagrodę Ogrodniczą przyznaną przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze w Wielkiej Brytanii. W sumie całkiem zasłużenie, ponieważ wygląd tej eszewerii jest naprawdę wyjątkowy.

  • Pochodzenie: Ameryka Centralna
  • Wysokość: do 15cm
  • Ekspozycja na słońce: pełna, częściowa

Zdjęcie: TokioMarineLife / Getty Images

Eszeweria "Dusty Rose"

„Dusty Rose”

„Dusty Rose” to bardzo popularna odmiana eszewerii. Charakteryzuje się fioletową rozetą i tym, że kwitnie wielokrotnie w ciągu roku. Jej kwiaty są jasnopomarańczowe i rosną podobnie jak w innych odmianach na długiej łodydze. Każda rozeta może urosnąć do 20 cm średnicy. Oczywiście w idealnych warunkach, które u nas, w Polsce są trudne do osiągnięcia. Ta odmiana wymaga również rzadkiego podlewania, dobrze przepuszczalnej ziemi (najlepiej piaszczystej)

  • Pochodzenie: Ameryka Centralna
  • Wysokość: do 15cm
  • Ekspozycja na słońce: pełna, częściowa

Zdjęcie: Gingagi / Getty Images

Echeveria Meksykańska kula śnieżna (Echeveria elegans)

Meksykańska kula śnieżna (Echeveria elegans)

Tę odmianę uwielbiam za jej figlarną nazwę i piękne liście z kolcami. „Echeveria Elegans” to wyjątkowo popularna odmiana zwana również „Meksykańska kula śnieżna”. Ten sukulent ma jasne liście w charakterystycznym kolorze zielono-niebieskim. Właściwie jak na nią patrzę to wodzę również odcień szarości i tak naprawdę dosyć trudno mi nazwać ten kolor. Bez wątpienia to właśnie piękne kolory i kształt rozety zasługują na uwagę. Rozmnaża się poprzez odcięte liście, które można ukorzenić lub poprzez odrosty (podobnie jak aloes).

  • Pochodzenie: Ameryka Centralna
  • Wysokość: do 20 cm
  • Ekspozycja na słońce: pełna, częściowa

Zdjęcie: stephen boisvert/Flickr/CC BY 2.0

Eszeweria wełnista róża (Echeveria 'Doris Taylor')

Eszeweria wełnista róża (Echeveria 'Doris Taylor’)

Ta odmiana eszewerii zawdzięcza tą nazwę swoim puszystym liściom. W przeciwieństwie do innych odmian ta eszeweria nie przepada za zbyt długim nasłonecznieniem. Takie odmiany sukulentów rosną bardzo często w okolicy głazów i kamieni, które wraz z upływem czasu rzucają cień dla rośliny. Jeśli chodzi o rozmnażanie, to może trwać dłużej niż w przypadku pozostałych odmian, ale warto być cierpliwym.

  • Pochodzenie: Ameryka Centralna
  • Wysokość: do 7,5 – 12,5 cm
  • Ekspozycja na słońce: filtrowane, częściowe

Zdjęcie: Quinn Dombrowski/Flickr/CC BY-SA 2.0

Echeveria "Neon Breakers"

Eszeweria „Neon Breakers”

W bezpośrednim świetle słońca purpurowe liście z poszarpanymi krawędziami robią się jaśniejsza. Właśnie ten efekt sprawił, że otrzymały tak wyjątkową nazwę. Ta eszeweia rośnie doskonale w domach, gdzie osiąga wielkość rozety do 7,5cm. Przy domowej hodowli należy Jadnak pamiętać o zapewnieniu jej odpowiedniej ilości światłą.

Nasłonecznienie jest bardzo ważne przy hodowli sukulentów, a ta odmiana jest na nie dosyć wrażliwa. Bez odpowiedniej ilości światła eszeweria „Neon Brakers” nie będzie „świecić”. Jeśli chodzi o pozostałe warunki, to ta odmiana również lubi dobrze przepuszczalną ziemię. Nie musi być piaszczysta, ale woda powinna przez nią swobodnie przepływać.

  • Ta odmiana nie toleruje mrozów, więc w żaden sposób, nie można jej hodować w Polsce, na zewnątrz. Można ja natomiast wystawiać w lecie na słońce. Będzie wtedy pięknie wyglądać w promieniach słońca.
  • Pochodzenie: Ameryka Centralna
  • Wysokość: do 7,5cm
  • Ekspozycja na słońce: pełne, częściowe

Zdjęcie: cultivar413/Flickr/CC BY 2.0

Eszeweria "Tippy"

Eszeweria „Tippy”

Ta odmiana eszewerii charakteryzuje się zielony i niebieskimi liśćmi, które układają się w charakterystyczną rozetę. Rozeta może osiągnąć rozmiar nawet 15cm średnicy. Jest to dosyć sporo jak na eszewerię, dlatego należy pamiętać o odpowiedniej przestrzeni dla niej. Ta odmiana ma charakterystyczne, spiczaste liście. Końcówki liści mają odcień czerwieni. Tę odmianę można łatwo rozsadzić za pomocą liści i odrostów. Jeśli chodzi o ziemię dla tej odmiany, to najlepiej sprawdzi się podłoże piaszczyste. Ważne, żeby było dobrze przepuszczalne.

  • Pochodzenie: Ameryka Centralna
  • Wysokość: do 15 cm
  • Ekspozycja na słońce: pełne, częściowe

Zdjęcie: Nora Carol Photography / Getty Images

Eszeweria duch (Echeveria lilacina)

Eszeweria duch (Echeveria lilacina)

Eszeweria „Duch” znany również jako „Echeveria lilacina” to bardzo elegancka odmiana tych wspaniałych sukulentów. Ma bardzo charakterystyczny wygląd. Zwarta rozeta i liście rosnące w niewielkiej odległości sprawiają, że wygląda niczym kwiat róży. Bez wątpienia elegancji dodaje jej również kolor.

Jasnoszary sukulent, wpadający miejscami w niebieski to świetny wybór na parapet nowoczesnego domu. W przeciwieństwie do innych odmian ta eszeweria nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. W bezpośrednim słońcu jej liście mogą ulec poparzeniu

  • Pochodzenie: Ameryka Centralna
  • Wysokość: do 15-30cm
  • Ekspozycja na słońce: częściowe, toleruje słońce, ale zbyt długie naświetlenie może spalić liście

Zdjęcie: Jean-Michel Moulle/Flickr/CC BY 2.0

Eszeweria — kwiat na oknie

Eszeweria to bardzo wdzięczny gatunek sukulentów. Jeśli zadbasz o jej podstawowe potrzeby i stworzysz jej odpowiednie warunki, to potrafi się odwdzięczyć pięknymi kwiatami. Większość odmian eszewerii kwitnie przynajmniej raz w roku.

Na początku w rozecie można zauważyć wyrażającą łodygę. Pamiętam, kiedy po raz pierwszy jedna z moich eszewerii zakwitła. Przyznam się szczerze, że myślałam, że sukulent mi zdziczał. Patrzę rano, a tu jakiś badyl mi wyrasta ze środka rozety.

Najpierw chciałam go po prostu uciąć, ale na szczęście zaczęłam buszować w internecie szukając jakiegoś wyjaśnienia 🙂

Piszę to, żebyś i ty — drogi czytelniku nie podszedł do tego tak jak ja. Po kilku dniach, kiedy łodyga osiągnie już odpowiednią długość, na jej końcu zacznie pojawiać się niewielki pączek.

To będzie początek pięknego kwiatu, który wyrośnie z Twojej eszewerii.

Z pewnością zastanawiasz się teraz jak zwiększyć swoje szanse na kwiat eszewerii? Ja stosuję się do kilku prostych wskazówek:

  • stosuj dobrze przepuszczalną ziemię. Jeśli nie wiesz jaką ziemię zastosować do zachęcam do mojego poradnika pod tytułem „Aloes – jaka ziemia jest najlepsza?„. Opisuję w nim krok po kroku przygotowanie ziemi dla sukulentów. Możesz wykorzystać ten artykuł, żeby samodzielnie przygotować ziemię dla eszewerii.
  • zadbaj o odpowiednie podlewanie. W tym przypadku również odsyłam Cię do mojego poprzedniego artykułu, w którym piszę jak podlewać sukulenty. Jeśli nie masz czasu na czytanie całego artykułu, to podpowiem, że należy podlewać dużo, ale rzadko. Podlewanie to tylko jeden z elementów uprawy sukulentów. Jeśli będziesz mieć nieodpowiednią doniczkę, to z pewnością przelejesz eszewerię i zacznie brązowieć lub tracić liście. Musisz zadbać o to, żeby doniczka miała odpowiedni drenaż, czyli otwory na dnie. Połączenie odpowiedniej doniczki, z dobrze przepuszczalną ziemią pozwoli Ci dobrze podlewać eszewerię i każdy inny sukulent.
  • zadbaj o odpowiednie nasłonecznienie. Jak widzisz różne odmiany eszewerii, lubią różne nasłonecznienie. Większość odmian lubi bezpośrednie słońce, ale nie wszystkie dlatego musisz je dostosować do odmiany, która posiadasz. Nadmiar słońca może sprawić, że liście eszewerii zostaną poparzone, a wtedy roślina poświęci masę energii, żeby się zregenerować. W takiej sytuacji na pewno nie zakwitnie.
  • wilgotność powietrza jest równie ważna. Sukulenty pochodzą z miejsc, w których dosyć ciężko o wodę. Jeśli w Twoim domu czy mieszkaniu jest zbyt wilgotno to sukulent również może nie zakwitnąć.
  • zadbaj o odpowiednie nawożenie. Tutaj regułą jest mała ilość nawozu, chociaż czasami robię odstępstwa. Problem z sukulentami w Polsce polega na tym, że pochodzą z upraw szklarniowych, producenci chcą, żeby roślina wyrosła jak najszybciej, żeby móc ją sprzedać. Stosują więc różnego rodzaju specyfiki i chemię, która przyspiesza wzrost, ale niestety uzależnia roślinę od nawozu. Z mojego doświadczenia odrobina nawozu do kaktusów, który można kupić w sklepie ogrodniczym czy Castoramie, nie zaszkodzi. Możesz zastosować taki nawóz, jak tylko roślina obudzi się po zimowym śnie. Z reguły rośliny nawozimy tylko wtedy, kiedy intensywnie rosną. Najczęściej wypada to w okresie wczesnej wiosny i lata. Później przestajemy nawozić, ponieważ rośliny są przyzwyczajone do zimowania.
Marzenka
Marzenka

Uwielbiam roślinki a najbardziej lubię sukulenty. Każdy dzień, który mogę spędzić opiekując się moimi "bejbisznkami" jest wyjątkowy :)

Artykuły: 25