Grubosz hobbit – odmiany, pielęgnacja, uprawa, rozmnażanie

Cześć,

Dzisiaj opowiem Ci kilka ciekawych rzeczy na temat kolejnej rośliny w mojej kolekcji sukulentów a mianowicie grubosz hobbit.

Grubosz hobbit to ciekawa odmiana gruboszy, która bywa często nazywana uszy Shreka. Swoim kształtem przypomina uszy tego sympatycznego bohatera kreskówek i potrafi doskonale ozdobić praktycznie każde wnętrze.

Hodowla tej odmiany gruboszy nie wymaga specjalnych zabiegów dlatego bywa często wybierana do ozdoby biur czy gabinetów dentystycznych 🙂

Skojarzenia Shrek >>> dentysta są zupełnie przypadkowe i niezamierzone – nie mam nic przeciwko dentystom a nawet jestem bardzo wdzięczna za ratowanie mojego uzębienia 🙂

Myślę, że powodem tak częstego występowania gruboszy w gabinetach dentystycznych jest to, że nie wymagają dużo troski, trzeba je rzadko podlewać a swoją zielenią doskonale zdobią przestrzeń i pasują do minimalistycznych pomieszczeń.

Wróćmy jednak do grubosza hobbit i pozwól, ze opowiem kilka słów na jego temat.

Crassula ovata hobbit – podstawowe informacje

Grubosz hobbit w doniczce
Grubosz hobbit w doniczce

Crassula ovata hobbit czyli grubosz hobbit to niewielki sukulent, który potrafi z czasem osiągnąć nawet 90 cm wysokości i 60cm szerokości.

Ma bardzo ciekawe zielone liście, które swoim wyglądem przypominają rurki z zaczerwienionymi krawędziami.

Fajnie to wygląda.

Oto kilka podstawowych informacji na temat grubosza hobbita:

Nazwa botaniczna: Ccrassula ovata hobbit
Rodzaj rośliny: sukulent
Popularne nazwy:uszy Shreka
Ziemia: pH 6.6 – 7.5 przepuszczalna
Kwiat:Biały
Pochodzenie:Afryka Południowa
  • Częściowe nasłonecznienie
  • Typowe podlewanie sukulentów
  • Do uprawy w domu
  • Minimalna temperatura -1,1 st. C
  • Rozmnażanie przez odrosty
  • Rośnie do około 90 cm wysokości i 60cm szerokości
  • Może być toksyczna dla psów i kotów

Grubosz hobbit pochodzi z Afryki gdzie został skatalogowany około 1970 roku. W naturalnych warunkach roślina ta rośnie na skalistych i dobrze nasłonecznionych zboczach. Podobnie jak każdy sukulent doskonale znosi trudne warunki i niewielką ilość wody.

Przez wiele osób rośliny z gatunku gruboszowatych są nazywane drzewko szczęścia. Prawdopodobnie nazwa ta wzięła się z kształtu liści, które przypominają monety.

Przyznam się szczerze, że sama nie jestem pewna, który grubosz jako pierwszy został nazwany drzewko szczęścia ale obiecuje, że jak tylko uda mi się to ustalić to natychmiast zaktualizuje ten artykuł.

Zobaczmy więc jak uprawiać ta odmianę gruboszy.

Grubosz hobbit – uprawa

Grubosz hobbit rośnie dosyć powoli dlatego wymaga sporo cierpliwości zanim nabierze okazałych kształtów.

Z drugiej jednak strony dłużej pozostaje mały i uroczy co cieszy oko właścicieli. Sama uprawa tej odmiany nie wymaga jakichś specjalnych zabiegów. Należy zapewnić groszowi hobbit odpowiednią ilość światła, wody i dobrze przepuszczalną ziemię.

Grubosze hobbit podobnie jak eszeweria potrafią doskonale rosnąc zarówno w miejscach dobrze nasłonecznionych jak również częściowo zacienionych . W warunkach naturalnych grubosz hobbit świetnie rośnie w miejscach, w których ma przynajmniej cztery godziny bezpośredniego słońca.

Znajdziesz go więc tam, gdzie są kamienie, w których cieniu ukrywają się małe, czerwone uszy shreka 🙂

Muszę powiedzieć, że z tą czerwienieją to trochę bywa różnie i jestem właśnie w trakcie badania tego tematu. Kiedy kupiłam mojego pierwszego grubosza z gatunku hobbit końcówki liści były lekko zaczerwienione. Teraz po kilku latach jego liście są całkiem zielone.

Postanowiłam zgłębić temat i po kilku tygodniach studiowania podręczników udało mi się odkryć, że problemem jest właśnie zbyt małe nasłonecznienie. W przypadku kiedy grubosz hobbit ma zbyt mało słońca to końcówki jego liści wracają do „naturalnego” stanu jakim jest kolor zielony.

Oznacza to w praktyce, że możemy sami wybrać jak będzie wyglądać nasza roślina 🙂

Jeśli chcesz żeby Twój grubosz miał czerwone końcówki liści po prostu postaw go w miejscu, w którym będzie miał więcej bezpośrednich promieni słonecznych. Jeśli wolisz żeby był cały zielony wybierz dla niego miejsce zacienione.

Wybierając miejsce dla swojego grubosza postaw go w komplecie z innymi sukulentami, które również lubią częściowe nasłonecznienie. Mnie bardzo podobają się kompozycje z haworsją pasiastą. Może dlatego, że haworsja również nie rośnie tak szybko jak grubosz i jest podobnych rozmiarów.

Podlewanie gruboszy hobbit

Podlewanie gruboszy na początku mojej przygody z sukulentami było dosyć kłopotliwe ale teraz wiem, że z gruboszami jest podobnie jak z większością sukulentów.

Najlepszą metodą ich podlewania jest po prostu wstawienie do zlewu, odkręcenie delikatnie kranu (cienka struga wody) i podlewanie przesuszonej ziemi tak długo aż nie wyleci przez otwory w doniczce.

Możesz oczywiście zamiast kranu używać konewki jeśli podlewasz wodą odstaną np. z nawozem ale nie jest to konieczne.

Konieczne są natomiast odpowiednie odstępy pomiędzy podlewaniem. Sukulenty nie lubią stać w wodzie i grubosz nie jest tutaj żadnym wyjątkiem.

Podlewamy go dopiero wtedy, kiedy ziemia całkowicie wyschnie i sprawia wrażenie „suchej na wiór”. Podlewamy mocno ale nie pozwalamy żeby roślina stała w wodzie.

Ot i cały sekret udanych sukulentów 🙂

Pamiętaj tylko o tym żeby w zimie zmniejszyć częstotliwość podlewania. Wiem, że to może zabrzmieć dziwnie ale rośliny „mówią do nas” w swój własny specyficzny język.

Kiedy grubosz ma mało wody to jego liście zaczynają się kurczyć w charakterystyczny sposób i jest to doskonały znak, że już czas na kolejną porcję wody.

Jaka ziemia dla grubosza hobbit?

Ziemia dla grubosza
Jaka ziemia będzie najlepsza dla grubosza hobbit?

Jeśli chodzi o ziemię do gruboszy to należy zastosować typową ziemię jak w przypadku innych sukulentów.

Można zastosować gotową mieszankę do sukulentów alb przygotować ziemię samodzielnie. Dla gruboszy hobbit doskonale sprawdzi się taka sama ziemia jak dla aloesu.

Napisałam jakiś czas temu krótki przewodnik jak samodzielnie przygotować ziemię dla aloesu, który może się doskonale przydać również dla gruboszy i innych sukulentów.

Jeśli chodzi o nawożenie to można zastosować nawóz dla sukulentów np. w płynie. Takie koncentraty można kupić w każdej Castoramie albo lokalnym sklepie ogrodniczym. Przygotowuje się je łatwo poprzez rozcieńczenie w wodzie w odpowiednich proporcjach. Następnie podlewamy grubosza hobbit przez kilka dni tak przygotowanym nawozem.

Na pewno zastanawiasz się jak często można stosować taki nawóz? Ja nawożę moje grubosza raz na sezon, wczesną wiosną, kiedy roślina budzi się po zimie.

Jaka doniczka dla grubosza?

Doniczka dla gruboszy
Jaka doniczka dla grubosza?

W przypadku gruboszy wybór doniczki jest bardzo ważny.

Na nic będą wszystkie zabiegi pielęgnacyjne i odpowiednie podlewanie jeśli nie będziesz mieć odpowiedniej doniczki.

Dla grubosza najlepsza będzie doniczka z odpowiednimi otworami drenażowymi, dobrana do rozmiarów rośliny.

Oznacza to w praktyce, że właściwa będzie doniczka, której stosunek wysokości do grubosza wynosi około 80% czyli niższa niż sama roślina. Jeśli chodzi o przekątną doniczki to powinna być mniej więcej taka sama jak przekątna rośliny, na którą patrzysz z góry.

Kiedy ja dobieram doniczkę do rośliny po prostu podkładam ją pod grubosza i patrzę z góry czy widzę krawędzie doniczki wystające poza obrys rośliny. Jeśli trochę wystaje jet ok.

Oczywiście nie są to precyzyjne wytyczne ale hodowla roślin to nie projekt suwnicy i tutaj nie da się wszystkiego pop prostu obliczyć 🙂

Kwiaty grubosza

Ten sukulent rośnie w formie krzewu a swoim kształtem przypomina trochę bonzai. Drzewko szczęścia ma owalne liście w kształcie tub. Pień rośliny jest podzielony na segmenty i rozgałęziony a końcówki liści czerwienieją gdy są wystawiane na słońce.

To wszystko czyni grubosza hobbit wyjątkowym sukulentem ale to co urywa przed nami to coś innego. Kwiaty grubosza rosną w klastrach i są w kształcie gwiazd.

Roślina kwitnie późną jesienią lub z początkiem zimy ale żeby hobbit zakwitł potrzebne są idealne warunki.

Żeby móc cieszyć się wspaniałymi kwiatami hobbit potrzebuje okresu zimna przed uśpieniem w zimie. Można zasymulować te warunki zostawiając go na dworze, w szklarni lub przykrytego szklanym naczyniem na kilka tygodni.

Im krótsze i zimniejsze dni tym szybciej zakwitnie Twój hobbit.

Trzeba jednak pamiętać o umiarze i o tym, że mróz szkodzi roślinie więc jeśli spodziewasz się przymrozków to zdecydowanie odpuść sobie tą metodę.

Jak do wszystkiego tak również do tego trzeba podchodzić z rozsądkiem.

Grubosz hobbit – rozmnażanie

Rozmnażanie grubosza hobbit przebiega podobnie jak w przypadku wielu innych sukulentów.

Mamy do wyboru dwie metody:

  • rozmnażanie z liścia
  • rozsadzanie

Żeby rozsadzić roślinę z liścia należy go najpierw delikatnie zerwać, okręcając wokół własnej osi.

Następnie zostaw liść grubosza na kilka dni żeby przesechł i później umieść go na ziemi.

Nie zakopuj go jednak a delikatnie przyciśnij tak żeby końcówka liścia, która została oderwana była skierowana do dołu, w kierunku ziemi.

Następnie podlewaj ziemię ale nie liść a po kilku tygodniach zobaczysz jak zaczynają pojawiać się korzenie. Później wystarczy umieścić liść w doniczce i dalej regularnie podlewać i cieszyć się nowym gruboszem hobbit.

Druga metodą rozsadzania grubosza hobbit jest rozsadzanie. Robi się to podobnie jak w przypadku innych sukulentów dlatego polecam ci mój wcześniejszy artykuł o tym jak przesadzać aloes. Znajdziesz tam przewodnik krok po kroku jak rozdzielić aloes i inne sukulenty i następnie rozsadzić je do doniczek.

Choroby gruboszy

Najczęściej spotykane są choroby gruboszy spowodowane niewłaściwym podlewaniem.

Nadmiar wody lub niewłaściwie dobrana doniczka bez odpowiednich otworów drenażowych mogą spowodować namnażanie się grzybów, które będą stopniowo uszkadzać roślinę.

Jęli grubosz hobbit będzie będzie mieć zbyt dużo wody to jego liście będą bezwładne i zaczną opadać.

Z drugiej strony jeśli będziesz go podlewać zbyt rzadko to na liściach zaczną się pojawiać brązowe,pomarszczone plamki.

W takiej sytuacji konieczne jest unormowanie podlewania (najpierw przesusz, później podlewaj obficie) chociaż czasami w przypadku grzybów trzeba będzie wymienić całą ziemię i/lub zastosować odpowiedni środek przeciwgrzybiczy dla roślin doniczkowych.

Grubosz hobbit biały nalot

Biały nalot na liściach grubosza może być sygnałem, że mamy do czynienia z mączniakiem rzekomym.

Jest to choroba grzybowa i dosyć trudna do pozbycia się całkowicie dlatego najlepiej stosować odpowiednie środki ostrożności.

Wg Wikipedii zapobieganie i zwalczanie polega na:

  • usuwaniu z pola i niszczeniu resztek roślin, gdyż w nich zimuje patogen. Roślin porażonych chorobą nie powinno się kompostować
  • unikaniu zwilżania liści podczas podlewania, gdyż zwilżone liście są warunkiem infekcji
  • opryskiwanie fungicydami przeznaczonymi do zwalczania mączniaków rzekomych. Zaleca się profilaktyczne opryskiwania środkami powierzchniowymi, a w momencie pojawienia się objawów choroby środkami wnikającymi do rośliny (dogłębnymi).

W sumie jeśli trafi Ci się mączniak rzekomy to dosyć trudno jest się go pozbyć bez stosowania żadnej chemii. Zalecam kontakt z ekspertem od tego rodzaju środków w lokalnym sklepie z chemią ogrodową.

Grubosz hobbit gubi liście

Pisałam już o tym wcześniej ale warto o tym wspomnieć jeszcze raz.

Grubosze gubią liście kiedy mają zbyt dużo wody. Nie oznacza to, że zostało do doniczki wlane zbyt dużo wody. Powodem zbyt dużej ilości wody może być nieodpowiendio dobrana doniczka dlatego zawsze podkreślam, że aby cieszyć się wspaniałymi sukulentami potrzebnych jest kilka podstawowych rzeczy:

  • odpowiednia ziemia – dobrze przepuszczalna
  • właściwa doniczka – z otworami drenażowymi i we właściwym rozmiarze
  • właściwa dawka słońca i wody

Jeśli dobrze dobierzesz doniczkę to ne będziesz się martwić o nadmiar wody o ile zachowasz odpowiednie odstępy pomiędzy podlewaniem

Czy grubosz hobbit jest trujący?

Wg Uniwersytetu Stanu Kalifornia grubosz hobbit jest toksyczny dla psów i kotów.

Jeśli zostanie zjedzona przez naszego pupila to może spowodować wymioty i spowolnioną akcję serca. Poza tym objawami spożycia grubosza przez psa lub kota mogą być depresja i brak koordynacji – taki lekki kac 🙂

W większości przypadków zatrucie gruboszem będzie dla naszych pupili łagodne ale w rzadkich przypadkach może spowodować konwulsje.

Jeśli chodzi o toksyczność dla ludzi to udało mi się znaleźć informacje, że spożycie tej rośliny przez człowieka może spowodować biegunkę i wymioty. nie jestem jednak lekarzem ani botanikiem a po prostu miłośniczką sukulentów dlatego proszę nie zjadaj swoich roślin bo mogą Ci zaszkodzić 🙂 🙂 🙂

Grubosz – odmiany

Poza gruboszem hobbit rodzina gruboszy jest bardzo duża. Należą do niej takie gatunki jak:

  • grubosz golem
  • grubosz jajowaty
  • Tricolor – ma zielone liście i ciekawe paski.
  • Varigata

To już wszystko w dzisiejszym artykule.

Chciałam jeszcze tylko przeprosić za dłuższą nieobecność na tym blogu. Złożyło się na to kilka rzeczy (m.in. korona wirus) a przede wszystkim nowy projekt, nad którym pracuję.

już wkrótce opowiem kilka słów na ten temat ale muszę najpierw dokończyć wszystkie formalności.

Pozdrawiam Was wszystkich ciepło i do następnego 😉
Marzena


Przypisy:

Wikipedia – mączniak rzekomy

Marzenka
Marzenka

Uwielbiam roślinki a najbardziej lubię sukulenty. Każdy dzień, który mogę spędzić opiekując się moimi "bejbisznkami" jest wyjątkowy :)

Artykuły: 25