Jak dbać o sukulenty – 10 prostych porad

Dzisiaj dowiesz się jak dbać o sukulenty czyli garść porad dla szczęśliwych posiadaczy tych magicznych roślin.

Sukulenty to grupa roślin, które przystosowały się do życia w trudnych warunkach i potrafią magazynować wodę wewnątrz swoich struktur. Celowo mówię o strukturach, ponieważ czasem są to liście a czasem sama roślina (np. kaktus).

Na pytanie jak zadbać o sukulenty można łatwo odpowiedzieć w ten sposób: zapewnij im dobrze przepuszczalną ziemię, podlewaj dużo ale rzadko i pamiętaj o dużej ilości światła.

Nie zawsze jednak jest to tak proste dlatego zapraszam do przeczytania mojego poradnika 🙂

Jak dbać o sukulenty?

Witam was wszystkich bardzo serdecznie na moim blogu. To jest pierwszy wpis dlatego wybaczcie mi jeśli pojawią się jakieś niedociągnięcia.

Od pewnego czasu sukulenty cieszą się ogromnym powodzeniem i pozwalają tworzyć wspaniałe kompozycje łączące kamień szkło i wspaniałą zieleń. Pinterest i Instagram pełne są porad na temat tego w jaki sposób tworzyć takie kompozycje.

Możecie je zrobić samodzielnie lub skorzystać z gotowych rozwiązań dostępnych w sklepach takich jak OBI czy Castorama ale przecież nic nie zastąpi przyjemności, którą daje tworzenie własnych mini ogrodów z sukulentów.

Kiedy już macie swój wymarzony ogród w szkle albo zwykłą doniczkę kupioną w sklepie ogrodniczym to pora zadać sobie pytanie jak dbać o sukulenty?

I tu z pomocą przychodzę ja 🙂

1. Wybierz odpowiednie sukulenty dla siebie

To się wydaje dosyć oczywiste ale jeśli zaczynasz dopiero swoją przygodę z sukulentami to możesz pominąć ten ważny element. Na rynku dostępne są różne rodzaje sukulentów, o które trzeba dbać w różny sposób.

Niektóre lubią przebywać w lecie na dworze i możemy je swobodnie sadzić w ziemi ale są też gatunki które powinny być przechowywane wyłącznie wewnątrz. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w naszej strefie klimatycznej.

Zanim kupisz sukulenty spróbuj trochę poczytać na temat konkretnego gatunku, który posiadasz. Sprawdź jaka temperatura jest dla niego najlepsza, czy lubią miejsca nasłonecznione przez cały dzień czy może lubią słońce do południa a później lepiej czują się w cieniu.

Zwróć również uwagę na to w którym miejscu zamierzasz postawić swoje sukulenty.

Pamiętaj, że sukulenty najczęściej pochodzą z Afryki dlatego nie przetrwają mrozów. Łatwo sobie wyobrazić co stanie się z liśćmi, które są wypełnione wodą jeśli temperatura wokół nich spadnie poniżej zera. Nadają się natomiast idealnie do domów, mieszkań i ostatnio coraz więcej widuję ich w minimalistycznie urządzonych gabinetach lekarskich czy u fryzjera.

Pamiętaj też, że bardzo kolorowe sukulenty najlepiej czują się na dworze, w dobrze nasłonecznionych miejscach.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z sukulentami, to dobrym wyborem będzie haworsja, eszeweria lub aloes zwyczajny.

Jak dbać o sukulenty jak haworsja
Jak dbać o sukulenty jak haworsja

2. Zapewnij sukulentom odpowiednią ilość światła

Wszystkie sukulenty potrzebują dużo światła. Ta grupa roślin przez lata ewoluowała i dostosowała się do klimatu, w którym jest dużo słońca i mało wody dlatego takie warunki służą im najlepiej.

Jeśli planujesz umieszczenie sukulentów w swoim domu czy mieszkaniu to zwróć uwagę czy korzystasz z rolet przeciwsłonecznych, które są opuszczone w ciągu dnia, podczas nieobecności domowników. Jeśli tak to lepiej wybierz dla swoich sukulentów poddasze z oknami połaciowymi lub po prostu pamiętaj żeby zostawiać rolety podniesione.

Kiedy zauważysz, że sukulenty tracą barwę lub ich liście nienaturalnie rozciągają się to sygnał, że mają za mało słońca i musisz lepiej zadbać o swoje sukulenty.

Szukając lokalizacji dla sukulentów wybierz okno, które ma najwięcej światła. Pamiętaj również, że jeśli nie masz wystarczająco dużo światła w swoich pomieszczeniach to zawsze możesz zastosować sztuczne oświetlenie. Sukulenty świetnie rosną w szklanych akwariach, w których zastosowano sztuczne światło.

3. Używaj odpowiedniego podłoża dla swoich sukulentów

Przesadzanie
Przesadzanie

Dobra ziemia to chyba jeden z najważniejszych elementów, które składają się na dobrze a rosnące rośliny.

W przypadku sukulentów ważna jest nie tyle zasobność minerały ale też przepuszczalność wodna. Sukulenty doskonale rosną na dobrze przepuszczalnej glebie ale sama ziemia nie wystarcza. Sukulenty najlepiej rosną na drobno pogniecionej ziemi wymieszanej z drobną korą sosnową i pokruszonym granitem.

Te wspaniałe rośliny nie mogą stać w wodzie dlatego dobór odpowiedniej gleby jest kluczowy dla zachowania odpowiedniego wzrostu i koloru tych wspaniałych roślin. Taka mieszanka gwarantuje łatwy przepływu wody podczas podlewania a równocześnie część kamieni i kory będzie absorbować wodę i stopniowo oddawać ją do sukulenta.

W następnych wpisach opiszę szczegółowo jak przygotować ziemię dla aloesu i innych sukulentów ale jeśli nie masz czasu ich przygotowywać to zawsze możesz skorzystać z gotowych mieszanek, które są dostępne np. w firmie Rolmarket albo każdym innym sklepie ogrodniczym.

Warto przeczytać mój poradnik jak przesadzać aloes, w którym opisuje krok po kroku przesadzanie sukulentów.

4. Podlewaj sukulenty dużo ale rzadko

Sukulenty jak wszystkie rośliny potrzebują wody żeby rosnąć ale należy pamiętać skąd pochodzą i nie podlewać sukulentów zbyt często. Chyba dlatego widzę ich coraz więcej w gabinetach czy sklepach – to idealne rośliny dla zapominalskich. Oczywiście jest również druga strona medalu a mianowicie jeśli ograniczysz zbytnio ilość wody to sukulenty przestają po prostu rosnąć dlatego dobieraj ilość wody z rozwagą.

Najlepszą radą wydaje się aby podlewać sukulenty w mocno ale rzadko.

Najważniejsze jest takie podlewanie aby korzenie były w pełni nawodnione ale kolejne podlewanie nastąpiło dopiero po całkowitym wyschnięciu ziemi. Takie podlewanie pozwoli stworzyć sukulentom głęboki i mocny system korzeniowy. Pamiętaj o tym bo jeśli ograniczysz ilość wody to sukulenty nie wytworzą odpowiedniego systemu korzeniowego. Z

byt mała ilość wody spowoduje, że korzenie będą słabe i będą płytko a to ograniczy wzrost rośliny.

Jeszcze jedna uwaga. Dostosuj ilość wody do pory roku. Na wiosnę i w lecie rośliny rosną intensywniej dlatego będą potrzebować więcej wody. Z kolei w okresie jesienno-zimowym możesz zmniejszyć ilość wody.

Jeśli podlewanie sukulentów sprawia Ci trudności albo po prostu chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat to zapraszam do przeczytania mojego artykułu, w którym piszę jak podlewać sukulenty. Znajdziesz tam garść przydatnych porad, które pozwolą Ci zadbać o te wspaniałe rośliny.

5. Wybierz odpowiedni pojemnik dla sukulentów

To jest kolejny element, który wymaga Twojej uwagi.

Najpopularniejsze pojemniki na sukulenty to:

  • Doniczka ceramiczna. Jeśli planujesz sadzenie sukulentów w takim pojemniku to musisz wybrać taki, który ma otwory drenażowe. Bez nich za każdym razem, kiedy będziesz podlewać swoje sukulenty ich korzenie będą stać w wodzie. Prędzej czy później zakończy się to dla nich nieciekawie.
  • Szklany słój lub akwarium. Tu jest trudniej jeśli planujesz sadzenie bezpośrednio wewnątrz takich pojemników. Musisz odpowiednio zaplanować poszczególne warstwy gruntu w taki sposób żeby był jak najbardziej przepuszczalny i żeby korzenie nie stały w wodzie.  Potrzeba do tego odrobiny doświadczenia ale nie polecam tej metody amatorom. O wiele łatwiej jest umieścić sukulenty w małych doniczkach (obowiązkowo z otworami drenażowymi) i dopiero wtedy włożyć je do szklanego słoja. Doniczki możesz wtedy zamaskować za pomocą suchego mchu, trawy, słomy lub po prostu obsypać kamieniami. Możesz też stworzyć własną pustynię w szkle używając różnokolorowego piasku. Tu zostawiam Cię z własną fantazją 🙂
Jak dbać o sukulenty w szkle
Jak dbać o sukulenty w szkle

6. Pamiętaj o nawożeniu swoich sukulentów

Sukulenty jak wszystkie rośliny potrzebują substancji odżywczych. Jest to szczególnie ważne gdy stosujesz ziemię składającą się z mieszaniny granitu z korą sosnową, o której pisałam wcześniej. Dla takiej mieszanki zalecam stosowanie nawozu raz w roku. Nie ma potrzeby robić tego częściej. Możesz użyć do tego zwykłego nawozu do kaktusów, który ja ostatnio widziałam w Castoramie albo innym sklepie ogrodniczym.

Najlepszym okresem na nawożenie jest lato, kiedy sukulenty rosną intensywnie.

7. Odwracaj sukulenty

Sukulenty kochają światło dlatego będą kierować swoje liście w kierunku słońca. Jeśli będziesz je odpowiednio często odwracasz będziesz się cieszyć sukulentami, które rosną prosto co jest szczególnie ważne w przypadku np kaktusów.

Może Ci się to wydawać trochę dziwne ale przecież i tak będziesz je podlewać więc co stoi na przeszkodzie żeby za każdym razem po podlaniu odwrócić sukulent?

Pozwól swojemu sukulentowi opalić się z drugiej strony 🙂

Zadbaj o swoje rośliny!

Wszystkie rośliny potrzebują światła a sukulenty i kaktusy jeszcze bardziej. Jeśli nie będziesz ich odwracać a mają zbyt mało światła to ich liście mogą stać się rozciągnięte i nawet zdeformowane.

Jak dbać o sukulenty w szkle?

Ogród w szkle z sukulentami
Ogród w szkle z sukulentami

Sukulenty w szkle stają się coraz bardziej popularne zarówno w naszych domach jak również w biurach i sklepach.

Właściwie to nic dziwnego, ponieważ są łatwe w utrzymaniu i nie wymagają zbyt częstego podlewania. Niestety sukulenty w szkle to już trochę inna historia.

Problemem w ich przypadku jest brak drenażu czy odpływu wody przez co korzenie mogą być narażone na niekorzystną dla nich wilgoć.

Więc jak dbać o sukulenty w szkle? Oto kilka prostych porad dla każdego posiadacza własnego ogrodu w terrarium:

1. Zapewnij odpowiednią ilość światła

Aby sukulenty dobrze się rozwijały potrzebują dużo światła. Dodatkowo praktycznie każdy z nich lubi kilkugodzinne bezpośrednie nasłonecznienie.

W przypadku sukulentów w szkle trzeba szczególnie uważać właśnie na promienie słońca. Pamiętaj, że szklany pojemnik, którego używać może miejscami skupiać promienie słoneczne i uszkadzać Twoje rośliny.

e względu na to wybierz dla swoich sukulentów najjaśniejsze miejsce ale takie, w którym bezpośrednie słońce jest tylko przez krótki czas. Unikniesz w ten sposób problemów z uszkadzaniem liści.

2. Podlewanie

Sukulenty dosyć dobrze czują się w warunkach suchych a brak drenażu w szklanym naczyniu w połączeniu ze zbyt dużą ilością wody mogą doprowadzić do gnicia korzeni.

Jest to bardzo niebezpieczny proces, ponieważ postępuje w sposób dosyć podstępny i kiedy widać już jego efekty to często jest za późno żeby ratować roślinę.

Aby uniknąć takiego problemu podlewaj sukulenty w szkle rzadziej niż ich kolegów, którzy rosną w doniczkach z drenażem.

Pozwól swoim sukulentom powiedzieć Ci kiedy jest najlepszy czas na podlewanie. Dobrze przyjrzyj się liściom i kiedy zaczynają się marszczyć to znaczy, że zaczynają zużywać wodę w nich zmagazynowaną.

To jest najlepszy moment na podlewanie.

Jak zadbać o sukulenty zimą?

Zima to szczególny okres w życiu wszystkich sukulentów. Większość z nich przechodzi wtedy w okres ograniczonego wzrostu i dlatego my – ich opiekunowie powinniśmy odpowiednio dostosować naszą pielęgnację.

Pierwszym na co należy zwrócić uwagę żeby zadbać o sukulenty zimą jest zmniejszona ilość wody.

W zimie sukulenty należny podlewać raz w miesiącu a czasami nawet wcale przez dwa lub trzy miesiące. Wszystko zależy od konkretnego gatunku, z którym mamy do czynienia dlatego zawsze zachęcam do zapoznania się z odpowiednim poradnikiem.

Drugą bardzo ważną rzeczą jest nawożenie. Sukulenty można nawozić wyłącznie w okresie intensywnego wzrostu tj. na wiosnę i w lecie. Zimą należy całkowicie zaprzestać nawożenia.

Pozwoli to stworzyć odpowiednie warunki do wzrostu rośliny i da jej czas na odpoczynek w zimie.

Sukulenty – przykładowe gatunki

Aloes


Jak dbać o aloes w domu?
Aloes

Aloes zwyczajny (Aloe vera) to wspaniała roślina, która występuje w wielu odmianach. Możesz ozdobić swój dom aloesem drzewiastym, ościstym lub wieloma innymi, które doskonale sprawdzą się w naszych warunkach.

Poza walorami estetycznymi aloes ma bardzo wiele korzyści zdrowotnych. Możesz przygotować własne kosmetyki, maseczki czy żele do włosów, które wzmocnią Twoje cebulki w naturalny sposób.

Haworsja


mała haworsja pasiasta
Haworsja pasiasta
Haworsja Cooperi w moim domu
Haworsja cooperi

Haworsja to kolejny świetny sukulent, który jest bardzo dobry dla początkujących miłośników sukulentów. Najczęściej spotykane odmiany to haworsja pasiasta (haworthia fasciata) oraz haworsja cooperi (haworthia cooperi).

Są łatwe w uprawie, niezbyt wymagające i nie rosną zbyt duże dlatego świetnie sprawdzą się na każdym parapecie. Dobrze dobrane z podłożem będą również stanowić podstawę do stworzenia ogrodu w szkle.

Eszeweria


Eszeweria
Eszeweria

Eszeweria to niesamowity sukulent, który rośnie w kształcie rozety. Często wykorzystywany jest to tworzenia kompozycji sukulentów na wesela a czasem widywałam pana młodego z wpiętą eszewerią w marynarce czy smokingu.

Osoby, które nie znają tego gatunku często pytają czy jest sztuczny, ponieważ ma tak idealnie uformowane krawędzie liści, że wygląda jakby był z plastiku 🙂

Grubosz


Grubosz jajowaty
Grubosz jajowaty

Grubosze to ogromna rodzina sukulentów, które są zdecydowanie inne niż aloes czy haworsja. Do tej rodziny zaliczamy takie odmiany jak

  • grubosz jajowaty (Crassula ovata), który ma śmieszne rurkowate liście z czerwonymi końcówkami
  • grubosz drzewiasty (Crassula arborescens) przez niektórych nazywany drzewko szczęścia
  • grubosz helmsa (Crassula helmsii) czyli podwodny grubosz wykorzystywany do zdobienia akwarium i oczek wodnych

Jest oczywiście dużo więcej gatunków, które można kupić w Polsce i jeśli chcesz poznać ich więcej to zapraszam do mojej biblioteki gatunków sukulentów, która ciągle się rozwija i jest uzupełniana o nowe wspaniałe okazy 🙂

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego sukulent gnije?

Sukulenty gniją z powodu zbyt dużej ilości wody.Sprawdź czy ziemia, w której rośnie sukulent jest dobrze przepuszczalna.Zmień doniczkę na taką, która ma otwory drenażowe i wydłuż odstępy pomiędzy podlewaniem.

Dlaczego sukulent żółknie?

Niektóre sukulenty żółkną z powodu zbyt dużej ilości wody lub braku otworów drenażowych. Przyczyną żółknięcia może też być ustawienie w przeciągu lub zimno od nieszczelnego okna.


To tyle jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie jak dbać o sukulenty.

Mam nadzieję, że nie przestraszyłam cię za bardzo tymi wszystkimi wymaganiami 🙂

Tak naprawdę sukulenty są pięknymi roślinami o wyjątkowych kształtach, które uwielbiam od lat. Nie są trudne w uprawie jeśli całość ich otoczenia jest dobrze przygotowana (ziemia, pojemnik, słońce, podlewanie).

Potrafią zachwycić kolorami a niektóre z nich są skarbnicą zdrowia jak na przykład aloes dlatego warto mieć je w swoim domu.

Do następnego 🙂


Marzenka
Marzenka

Uwielbiam roślinki a najbardziej lubię sukulenty. Każdy dzień, który mogę spędzić opiekując się moimi "bejbisznkami" jest wyjątkowy :)

Artykuły: 25