Zamiokulkas to piękna roślina, która nie wymaga zbyt wiele. Odrobina uwagi i właściwy dobór ważnych elementów sprawią, że będziesz się cieszyć wspaniałą rośliną przez długie lata. Zastanawiasz się jak dbać o zamiokulkas?
Najlepiej zadbasz o zamiokulkas podlewając go rzadko, ale intensywnie. Posadź go w dobrze przepuszczalnej ziemi, w doniczce z otworami drenażowymi. Nawoź na wiosnę i w lecie.
Oto i cała recepta na pięknego zamiokulkasa. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak to zrobić i poznać więcej szczegółów.
Jak dbać o zamiokulkas, czyli co robić, żeby pięknie rósł?
Troska o zamiokulkasa to niesamowita przyjemność. Zamiokulkas zamiofilia, bo tak brzmi jego pełna nazwa to sukulent, który pochodzi z Afryki. Przez wieki dostosował się do trudnego klimatu i wykształcił w sobie zdolność do magazynowania wody. Ta umiejętność pozwala mu przetrwać w okresach, kiedy nie ma dostępu do wody.
Zamiokulkas jest bardzo popularną rośliną właśnie dzięki odporności, którą wykształcił. Jego pielęgnacja nie wymaga dużo zachodu. Można nawet powiedzieć, że problemy z uprawą pojawiają się, wtedy gdy jest otoczony zbyt dużą troską.
Mam tutaj na myśli sytuację, w której zamiokulkas jest zbyt często podlewany. Wiele osób, które zaczyna swoją przygodę z sukulentami, traktuje je jak zwykłe rośliny. Wydaje im się, że ziemia powinna być stale wilgotna, ponieważ to lubi większość roślin uprawianych w domach.
Niestety to typowa roślina dla zapominalskich. Lepiej jest podlewać zamiokulkas raz w tygodniu. Przed każdym podlewaniem upewnij się, że ziemia jest sucha. Naprawdę sucha, to znaczy, że ma wyglądać „jak pieprz”. Taka ziemia, w której jest zamiokulkas jest najlepsza do podlewania.
Zobaczmy więc jak dbać o zamiokulkas.
Zadbaj o optymalne warunki otoczenia
Otoczenie zamiokulkasa odgrywa bardzo ważną rolę. Aby sukulent mógł prawidłowo się rozwijać, musisz mu zapewnić odpowiednie otoczenie. Mam tutaj na myśli kilka bardzo ważnych aspektów, które mają bezpośredni wpływ na uprawę tej rośliny.
Właściwe miejsce
Odpowiednie miejsce dla zamiokulkasa to początek sukcesu w jego uprawie. Zamiokulkas lubi miejsca średnio oświetlone lub jasne. To właśnie dlatego można go często spotkać w galeriach handlowych.
Dobrym miejscem do ustawienia jest parapet, ale trzeba pamiętać o ewentualnych przeciągach. Okna czasami są nieszczelne i w zimie może się pojawiać nieprzyjemny, lodowaty przeciąg. Może on powodować, że liście zamiokulkasa, od strony okna będą żółknąć.
Zanim ustawisz tę roślinę na parapecie, to sprawdź w zimie, czy nie masz nieszczelności.
Temperatura
Zamioculcas zamiofilia doskonale czuje się w temperaturze 10-30st. C. W Polsce można go z powodzeniem uprawiać w domu. W lecie możesz go nawet wystawić na dwór lub do ogrodu.
Zwróć tylko uwagę na szkodniki, które mogą się wtedy zadomowić na roślinie. Soczyste liście zamiokulkasa są ulubioną potrawą dla małych robaczków dlatego warto zabezpieczyć przed nimi roślinę.
Jeśli chcesz wystawić ten sulkulent na dwór, w lecie to zabezpiecz go odpowiednim środkiem na szkodniki. W sklepie ogrodniczym znajdziesz wiele takich produktów. Wystarczy przygotować zawiesinę, zgodnie z instrukcją i dokładnie opryskać zamiokulkas, na dworze.
Postępując w ten sposób zadbasz o zamiokulkas i zabezpieczysz go przed szkodnikami. Zdecydowanie łatwiej jest zrobić to od razu niż walczyć później z obgryzionymi liśćmi.
Wilgotność powietrza
Nie musisz stosować żadnych specjalnych zabiegów, żeby zadbać o odpowiednią wilgotność dla zamikulkasa. Zwykła wilgotność, którą masz w domu będzie jak najbardziej odpowiednia.
Pamiętaj tylko, że zamiokulkas pochodzi z Afryki. Przez tysiące lat przyzwyczaił się do suchego powietrza. Oczywiście nikt z nas nie ma w domu powietrza o wilgotności Sahary, ale zwykła (większa niż w Afryce) wilgotność powietrza w naszych domach nie powinna mu zaszkodzić.
Wyjątek od tej reguły stanowi sytuacja, gdy zamikulkas stoi w łazience. Szczególnie takiej, w której znajduje się prysznic lub wanna. Wilgotność w takim pomieszczeniu może być dużo większa, więc nie zalecam stawiania rośliny w tym miejscu.
Nie oznacza to oczywiście, że zamiokulkas natychmiast opadnie, gdy postawisz go w łazience. Widziałam go w wielu takich miejscach, ale chcę tylko powiedzieć, że niekoniecznie jest to optymalne miejsce, dla jego wzrostu.
Oświetlenie
Wspomniałam o tym wcześniej, ale warto poświęcić temu chwilę uwagi. Zmiokulkas nie musi mieć dużo światła. Wystarczy umiarkowanie jasne pomieszczenie a będzie rósł całkiem fajnie.
Musisz jednak uważać na bezpośrednie promienie słońca. Jeśli słońce będzie świecić bezpośrednio na zmiokulkasa, przez zbyt długo to jego liście mogą ulec poparzeniu. Krawędzie liści zaczną mu się wtedy zmieniać na czerwone, a z czasem zaczną schnąć i opadać.
Regularnie podlewaj zamiokulkasa
Regularne podlewanie to chyba najważniejszy element dobrej uprawy roślin. Aby dobrze zadbać o zamiokulkasa, musisz go podlewać regularnie i właściwie.
Zacznę może od tego, co oznacza „właściwie”. Wiele osób myśli, że sukulenty należy podlewać niewielką ilością wody.
To nieprawda.
Sukulenty, do których należy zamiokulkas należy podlewać mocno, ale pod warunkiem, że doniczka ma drenaż a ziemia jest dobrze przepuszczalna.
Podlewanie zamiokulkasa zamiolistnego można zacząć dopiero wtedy, gdy ziemia jest całkowicie sucha.
Wystarczy włożyć palec do doniczki, żeby wyczuć czy ziemia jest wilgotna. Jeśli jest całkowicie sucha to najlepszy moment na podlewanie.
To właśnie jeden ze sposóbów, w jaki możesz zadbać o zamiokulkas. Więcej na temat tego, jak podlewać sukulenty dowiesz się tutaj.
Zatroszcz się o właściwą ziemią
Odpowiednia ziemia jest kluczowa dla roślin. To drugi, po podlewaniu najważniejszy element uprawy roślin. Zamiokulkas należy do rodziny sukulentów. Do tej grupy należą takie rośliny jak aloes, haworsja czy eszeweria. Wszystkie te rośliny dobrze rosną w ziemi, która jest przepuszczalna.
Chodzi o to, że ziemia, w której rośnie zamiokulkas musi przepuszczać wodę. Ziemia nie powinna być zbita i stale wilgotna. Ziemia, która jest ciągle wilgotna może doprowadzić do poważnych chorób zamiokulaksa, jak na przykład gnicie korzeni.
Właśnie dlatego ziemia do zamiokulkasa powinna mieć odpowiedni skład. Można ją przygotować samodzielnie lub kupić gotową mieszankę do kaktusów.
Pamiętaj również żeby regularnie przesadzać swoją roślinę. Zamiokulkas rozmnaża się przez łodygi, liścia lub przez podział korzeni. Podczas przesadzania warto zastanowić się nad rozmnożeniem zamii.
W końcu zieleni nigdy zbyt wiele 😉
Pielęgnuj zamiokulkas przez odpowiednie nawożenie
Właściwe nawożenie to kolejny, bardzo ważny element pielęgnacji zmiokulkasów. Ten gatunek najlepiej nawozić wiosną i latem. Do nawożenia warto używać gotowego nawozu to kaktusów. Zazwyczaj zawiera on wszystkie, niezbędne substancje odżywcze.
Taki nawóz kupisz w sklepie ogrodniczym.
Pamiętaj, tylko żeby dokładnie przestrzegać zaleceń producenta. Nawozy są najczęściej sprzedawane w formie koncentratu, który trzeba rozcieńczyć przed zastosowaniem.
Po odpowiednim nawożeniu zamiokulkas powinien zacząć intensywniej rosnąć. To właśnie wtedy zaczynają pojawiać się młode pędy a roślina nabiera intensywnie zielonego koloru.
Podsumowanie
Jak widzisz łatwo można zadbać o zamiokulkas, który jest hodowany w domu. W naszej strefie klimatycznej powinien ładnie rosnąć również w mieszkaniu. Aby cieszyć się wspaniałym zmaiokulkasem, warto zadbać o kilka spraw.
Musisz koniecznie posadzić go we właściwej ziemi. Właściwa to taka, która jest dobrze przepuszczalna. W moim poradniku na temat ziemi dla zamiokulkasa znajdziesz konkretny przepis jak przygotować taką ziemię samodzielnie.
Poza ziemią musisz również zadbać o doniczkę z otworami drenażowymi. Muszą być odpowiednio duże, żeby nadmiar wody mógł swobodnie wypłynąć z doniczki. Zamiokulkas nie znosi, kiedy jego korzenie stoją w wodzie, dlatego koniecznie zadbaj o odpowiedni drenaż.
Ostatnią rzeczą jest podlewanie i nawożenie.
Podlewaj intensywnie, ale rzadko. Po podlaniu zamiokulkasa koniecznie wylej nadmiar wody ze spodka. Jeśli tego nie zrobisz, to korzenie rośliny będą wrastać głębiej w ziemię, co nie sprzyja właściwemu wzrostowi.
To tyle, jesli chodzi o odpowiedź na pytanie, jak dbać o zamiokulkas. Mam nadzieję, z ten przewodnik pomoże Ci właściwie zaopiekować się Twoją rośliną. Uprawa zamiokulkasa z pewnością da Ci dużo radości.
Najczęściej zadawane pytania
Jak pielęgnować roślinę zamiokulkas?
Pielęgnację zamiokulkasa najlepiej zacząć od właściwej ziemi i doniczki.Zastosuj dobrze przepuszczalną ziemię i doniczkę z otworami drenażowymi. Podlewaj, wodą odstaną lub przegotowaną. W lecie możesz podlewać zamikulkas co tydzień a w zimie, nawet raz w miesiącu.
Jak uratować zamiokulkas?
Wszystko zależy od tego, co mu dolega. Jeśli zamiokulkas żółknie to możliwe, że ma zbyt dużo wody.
Jakie warunki potrzebuję zamiokulkas?
Zamiokulkas potrzebuje umiarkowaną ilość światła, dobrze przepuszczalną ziemię i doniczkę z drenażem. Należy go podlewać dopiero po wyschnięciu ziemi.
Jaką doniczkę powinien mieć zamiokulkas?
Zamiokulkas musi mieć doniczkę z otworami drenazowymi. Podczas podlewania nadmiar wody powinien wypłynąć przez otwory na podstawkę. Po podlaniu należy wylać wodę z podstawki.
Czy zamiokulkas może stać na balkonie?
Zamiokulkas może stać na balkonie, ale tylko w lecie i jesienią. Jeśli ustawisz go na balkonie, kiedy na zewnątrz jest mniej niż +7st.C to zamiokulkas zginie.
Jak wzmocnić zamiokulkas?
Zamiokulkas możesz wzmocnić, stosując odpowiednie nawozy, na przykład do kaktusów. Stosuj nawóz w okresie intensywnego wzrostu, na wiosnę i w lecie.