Jak podlewać aloes krok po kroku? Szczegółowy przewodnik!

Jak podlewać aloes krok po kroku? Szczegółowy przewodnik!

Aloes to sukulent, który dobrze znosi brak wody. Podlewanie aloesu należy rozpocząć od sprawdzenia jego otoczenia. Musisz mieć pewność, że bierzesz pod uwagę wszystkie elementy, które mają wpływ na samo podlewanie. W końcu chcesz wiedzieć jak dbać o aloes?

No to zaczynamy 🙂

  1. Przygotuj konewkę lub inne naczynie z wodą
  2. Sprawdź wilgotność ziemi. Wystarczy, że dotkniesz palcem ziemi. Jeśli poczujesz wilgoć, to znaczy, że jeszcze nie czas na podlewanie. Ziemia musi być całkowicie sucha. Jeśli ziemia jest całkowicie sucha (jak pieprz) to znak, że możesz podlać aloes.
  3. Jeśli aloes jest jeszcze mały, to możesz doniczkę przytrzymać nad zlewem. Podlewaj ziemię, tak aby nie zmoczyć liści aloesu.
  4. Podlewaj tak długo, aż woda zacznie wypływać przez otwory na dnie doniczki.
  5. Następnie odstaw aloes na podstawkę i odczekaj kilka minut
  6. Wylej z podstawki nadmiar wody

W całym procesie podlewania aloesu bardzo ważne jest, żeby na końcu wylać wodę z podstawki. Aloes nie lubi, kiedy jego korzenie stoją w wodzie. Woda w podstawce powoduje dwa problemy z aloesem:

  • jego korzenie mogą gnić
  • korzenie zaczynają sięgać coraz głębiej, jakby chciały zaczerpnąć wodę z podstawki

Warto też zanotować gdzieś datę podlewania. Bez tego możesz łatwo zapomnieć, kiedy aloes był podlewany.

Aloes, podobnie jak inne sukulenty warto podlewać metodą „soak and dry”. Zgodnie z tą zasadą należy czekać, aż ziemia aloesu całkowicie wyschnie. Dopiero wtedy podlewamy aloes. Intensywnie, ale krótko.

Oczywiście taka metoda podlewania aloesu wymaga spełnienia kilku warunków. Aloes musi rosnąć w dobrze przepuszczalnej ziemi i we właściwej doniczce.

Czytaj dalej, żeby poznać więcej szczegółów na temat podlewani aloesu.

Nie mocz liści

Podlewając aloes, nie wolno lać wody po liściach. Jest to bardzo ważne, szczególnie w zimie.

Aloes nie przepada za wilgocią, która może powodować różnego rodzaju choroby liści. W ciemne, wilgotne patogeny mogą się rozmnażać bardzo szybko dlatego koniecznie przestrzegaj tej zasady.

Upewnij się, że woda dotrze do korzeni.

Opisana powyżej metoda „soak & dry” pozwala wodzie dotrzeć nawet do głębokich korzeni aloesu. Nie każdy jednak che i musi ją stosować.

Znam wiele osób, które z powodzeniem uprawiają aloes, podlewając go z małego słoiczka. Jeśli wybierzesz tą metodę, to upewnij się, że woda dociera do głębszych partii korzeni.

Wystarczy, że dobierzesz ilość wody w ten sposób, żeby po podlaniu pojawiła się na podstawce. W ten sposób upewnisz sie, że cała ziemia została odpowiednio podlana.

Odpowiednia technika podlewania

Ważna jest również właściwa technika podlewania. Nie należy podlewać zbyt szybko. Zamiast tego lepiej jest robić to jednostajnym strumieniem wody.

Niektórzy zalecają podlewanie tuż przy zewnętrznej krawędzi doniczki. Z mojego doświadczenia wynika, że nie ma takiej konieczności. Trzeba jednak pamiętać, żeby lać wodę do ziemi, a nie na liście aloesu.

Możesz również zastanowić się nad podlewaniem aloesu, w taki sam sposób jak podlewa się kaktusy. Zamiast podlewać ziemię, wlewa się wodę do podstawki, na której stoi doniczka. Założenie jest takie, że system korzeni sięgnie po wodę w podstawce.

Niestety w przypadku małego aloesu może się to nie udać i zamiast tego ziemia będzie tylko wilgotna. Może po prostu ta metoda nie jest dla mnie…

Ile wody potrzebuje aloes?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Aloes potrzebuje różnej ilości wody, w zależności od kilku czynników. Największy wpływ na ilość wody ma wpływ wielkość aloesu. Im większy aloes, tym więcej wody będzie potrzebować.

To nie wszystko.

Przy planowaniu ilości wody do podlewania trzeba wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych czynników. Ważny jest rodzaj ziemi, wielkość doniczki i wielkość otworów drenażowych.

Podana przeze mnie metoda podlewania „soak & dry” jest bardzo skuteczna i rozwiązuje część z tych problemów.

Zobaczmy więc po kolei, jak poszczególne czynniki wpływają na ilość wody, niezbędną do podlania aloesu.

Czynniki, które wpływają na częstotliwość podlewania aloesu

Dobrze podlany aloes w doniczce
Dobrze podlany aloes w doniczce

Planując podlewanie aloesu, musisz również pamiętać, że trzeba wziąć pod uwagę jego otoczenie. Bardzo ważna jest odpowiednia ziemia, w której rośnie. Musi być dobrze przepuszczalna, żeby nie zatrzymywała wody. Jeśli ziemia będzie zatrzymywać za dużo wody, to korzenie mogą zacząć gnić. Wtedy liście aloesu brązowieją.

Ziemia to jednak nie wszystko, co wpływa na to, jak należy podlewać aloes.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Sezon

Pora roku ma znaczenie dla ilości i częstotliwości podlewania aloesu. Aloes jest sukulentem, który przechodzi w stan wegetacji. Dlatego właśnie należy dostosować podlewanie do sezonu.

Podlewanie aloesu latem

W lecie aloes intensywnie rośnie. Proces fotosyntezy przyspiesza, zużywając przy tym więcej wody. Ze względu na to aloes potrzebuje więcej wody. Nie oznacza to jednak, że należy go często podlewać.

W okresie letnim aloes podlewamy co tydzień.

Podlewanie na wiosnę

Wiosną aloes należy podlewać raz w tygodniu. Temperatura wiosną jest wyższa niż zimą, ale upałów nie ma. Poza tym aloes w zimie wegetuje, a na wiosnę zaczyna trochę szybciej rosnąć. Nie wymaga to jednak zmiany ilości wody.

Zimowe podlewanie

W zimie aloes podlewamy co 2, a nawet 3 tygodnie. Aloes przechodzi zimą w stan wegetacji. Roślina wtedy odpoczywa po intensywnym wzroście i nie potrzebuje dużych ilości wody.

To właśnie zimą najczęściej gniją korzenie aloesu. Roślina nie wchłania wody tak szybko, ponieważ jej nie potrzebuje. Niedoświadczeni hodowcy wciąż jednak podlewają aloes tak samo często, jak w lecie.

Na szczęście Ty już wiesz jak robić to poprawnie 🙂

Ograniczając ilość wody w zimie, pozwalasz roślinie szybciej wyschnąć, co ogranicza ilość patogenów w ziemi.

Podczas kwitnienia

Kwitnący aloes z pewnością będzie potrzebować więcej wody. Trzeba jednak podlewać go świadomie. Przed każdym podlewaniem musisz sprawdzić wilgotność ziemi.

Rozmiar rośliny

Ilość wody, której potrzebuje aloes, zależy również od jego wielkości. Im większa roślina ty więcej wody będzie potrzebować. Jest to spowodowane m.in. tym, że większa roślina rośnie w większej ilości ziemi.

Poza tym ma również większą aktywność fizjologiczną, w podrównaniu do mniejszych roślin doniczkowych. Więcej szczegółów na ten temat możesz przeczytać w artykule University of Gorgia.

Temperatura

Temperatura otoczenie znacząco wpływa na ilość wody, której potrzebują rośliny. W gorące, letnie dni trzeba podlewać aloes większą ilością wody.

Aloes w naturalnych warunkach jest przyzwyczajony do wysokich temperatur. Trzeba jednak pamiętać, że rośnie w miejscach, w których nie zawsze świeci na niego słońce.

Trzeba o tym pamiętać w domowej uprawie roślin, ponieważ aloes przez lata wytworzył sobie zdolność do magazynowania wody. Ilość wody w liściach można łatwo sprawdzić w upalne dni.

Wystarczy złapać liść aloesu, tam, gdzie jest najgrubszy i lekko ścisnąć. Aloes, który ma jeszcze sporo wody, będzie twardy i sprężysty.

Oczywiście trzeba to robić delikatnie i z wyczuciem, żeby nie uszkodzić liści.

Aloes, którego liście wydają się miękkie i „sflaczałe” może potrzebować podlewania. Zakładając oczywiście, że jego ziemia jest całkowicie sucha.

Wilgotność

Planując podlewanie aloesu, trzeba też wziąć pod uwagę wilgotność powietrza. Niska wilgotność sprawia, że woda szybko odparowuje, dlatego aloes będzie potrzebować częstszego podlewania.

Dla większości roślin domowych wilgotność pomiędzy 40% a 50% jest normalna. Jeśli wilgotność, w pomieszczeniu, w którym rośnie aloes, jest inna, to możliwe, że trzeba zmienić harmonogram podlewania.

Jeśli naprawdę interesuje Cię uprawa aloesu, to warto przyjrzeć się ,jak szybko odparowuje woda, w miejscu uprawy. W tym celu sprawdź wilgotność ziemi w kilku odstępach czasowych.

Rodzaj doniczki

Rodzaj doniczki również ma znaczenie w podlewaniu aloesu. Gliniane i porowate doniczki są doskonałe do uprawy niektórych roślin, ponieważ mogą magazynować wodę.

Takie magazynowanie wody w doniczce może być pomocne, ale może przeszkadzać w uprawie aloesu. Powodem może być zatrzymywanie wilgoci w ściankach doniczki. W połączeniu ze zbyt częstym podlewaniem może to prowadzić do gnicia korzeni.

Gliniane doniczki przepuszczają również tlen, co korzystnie wpływa na wzrost niektórych roślin doniczkowych. Warto o tym pamiętać przy uprawie roślin w domu.

Doniczki ceramiczne i plastikowe muszą mieć otwory drenażowe, jeśli chcesz w nich posadzić aloes. Takie otwory pomagają w odprowadzeniu nadmiaru wody, podczas podlewania. Ilość i wielkość otworów, musisz dobrać do rozmiarów rośliny.

W uprawie aloesu z reguły wystarczą na dnie doniczki 3-4 otwory, o średnicy 0,5 – 1 cm.

Wielkość doniczki

Im większa doniczka, tym więcej mieści się w niej ziemi. Z tego powodu potrzeba większej ilości wody, żeby mogła dotrzeć do korzeni.

Z drugiej strony mniejsza doniczka sprawi, że woda łatwiej dociera do korzeni.

Rodzaj ziemi

Aby dobrze nawodnić aloes, potrzebna jest przepuszczalna ziemia. Najlepsze są mieszanki ziemi do kaktusów, na przykład z perlitem.

Na ogół chodzi o to, żeby podczas podlewania, woda swobodnie wypływała otworami drenażowymi. Jeśli będzie się zatrzymywać to ziemia będzie zbyt wilgotna dla aloesu.

Ziemię do aloesu możesz przygotować samodzielnie lub kupić gotową mieszanką dla sukulentów. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w naszym poradniku na temat ziemi dla aloesu.

Aloes — jaką wodą go podlewać?

Aloes podlewany wodą filtrowaną w uprawie domowej
Aloes podlewany wodą filtrowaną w uprawie domowej

Do podlewania aloesu możesz czasem używać wody z kranu. Warto jednak pamiętać, że taka woda zawiera chlor i fluor, które w dużych ilościach nie są dobre dla roślin.

Warto więc używać do podlewania wody destylowanej lub filtrować ją samodzielnie.

Możesz również używać deszczówki do podlewania. Sprawdzi się całkiem dobrze i zaoszczędzisz parę groszy chroniąc środowisko 🙂

Podlewanie aloesu w doniczce

Uprawa roślin w domu jest łatwiejsza, ponieważ można kontrolować ich otoczenie. Z tego powodu warto zapoznać się ze sposobami podlewania.

Bardzo fanie opisuje to artykuł opublikowany na Uniwersytecie Vermont. Autor, który jest profesorem ogrodnictwa, opisuje w nim, jak pielęgnować rośliny domowe.

Artykuł jest w j. angielskim, więc pozwolę sobie przytoczyć kilka najważniejszych rzeczy. Poza kwestiami opisanymi powyżej autor zwraca uwagę na harmonogram podlewania.

To właśnie taki harmonogram jest częstym powodem przelewania roślin domowych. Rośliny podlewane zgodnie z kalendarzem, co tydzień lub dwa, mogą mieć wciąż wilgotną ziemię, w doniczce. Takie podlewanie, może w przypadku aloesu być bardzo szkodliwe.

Koniecznie zwróć również uwagę na pogodę za oknem. Wg Profesora Leonarda Perry nie podlewa się roślin doniczkowych w pochmurne dni. Rośliny potrzebują słońca, żeby ziemia wyschła, więc lepiej zrezygnować z podlewania aloesu w deszczowe dni.

Optymalny czas podlewania aloesu

Planując podlewanie aloesu warto również wziąć pod uwagę porę dnia.

Podlewać rano czy wieczorem?

Zarówno poranne, jak i wieczorne podlewanie aloe vera wydaje się odpowiednie. Ważne jest, że podczas podlewania nie ma jeszcze intensywnego słońca. Może ono sprawić, że woda wyparuje, zanim dotrze do głębiej położonych korzeni.

Najlepiej podlewać aloes rano, przed godziną 10, ponieważ korzenie będą odpowiednio nawodnione. Powinno to wzmocnić wzrost rośliny w ciągu dnia.

Jeśli wygodniej Ci podlewać aloes wieczorem to pamiętaj, żeby robić to, kiedy zajdzie już słońce. Musisz również pamiętać, że w nocy nadmiar wody nie będize mógł odparować, z powodu braku słońca. Wymaga to więc zmniejszenia ilości wody.

Warto również monitorować stan ziemi, w której rośnie aloes, który podlewany jest wieczorami. Stojąca woda może powodować rozwój grzybów i pleśni, które mogą zaatakować roślinę.

Co robić, jeśli aloes ma zbyt dużo wody?

Przelanie aloesu to dosyć częsty problem. Żeby sobie z nim poradzić, musisz przede wszystkim ocenić jak bardzo przemoczona jest ziemia.

jeśli jest trochę mokra, a liście aloesu są ok, to wystarczy zrobić przerwę z podlewaniem. Aloes w ciągu kilku tygodni powinien wciągnąć całą wodę.

W przypadku, jeśli jego liście są już lekko brązowe z powodu wilgoci to raczej trzeba będzie przesadzić aloes. Jeśli ziemia jest bardzo przemoczona, to koniecznie wyjmij aloes z doniczki. Następnie otrzep ziemię i przygotuj nową mieszankę.

Oczyść korzenie z nadmiaru ziemi, płucząc je pod wodą z kranu. Następnie zostaw aloes na kilka godzin, żeby całkowicie wyschnął. Taka operacja wymaga odrobiny wprawy, ale jeśli korzenie nie zaczęły mocno gnić, to może uratować roślinę.

Następnie musisz posadzić aloes do całkiem nowej ziemi. Podlej go, tylko jeśli nowa ziemia nie jest wilgotna. Jeśli jest, to zostaw go na kilka dni.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w podlewaniu aloesu. To wszystko może się wydawać skomplikowane, ale zapewniam Cię, że szybko załapiesz jak sobie radzić z podlewaniem.

Najczęściej zadawane pytania

Jak często podlewać aloes?

Aloes nalezy podlewać w lecie i na wiosnę, co tydzień. W zimie i na jesień wystarczy podlewanie co 2-3 tygodnie.

Jak często podlewać aloes w doniczce?

Aloes w doniczce podlewamy co kilka tygodni. Częstotliwość podlewania dostosuj do szybkości wysychania ziemi, w której rośnie.

Marzenka
Marzenka

Uwielbiam roślinki a najbardziej lubię sukulenty. Każdy dzień, który mogę spędzić opiekując się moimi "bejbisznkami" jest wyjątkowy :)

Artykuły: 25