Jaka ziemia do kaktusów? Praktyczny przewodnik

Kaktusy cieszą się coraz większym powodzeniem wśród Polaków. Aby mogły rosnąć i kwitnąc, potrzebują odpowiednich warunków. Jednym z nich jest właściwa ziemia. Zastanawiasz się jakiej ziemi potrzebują kaktusy?

Kaktusy wymagają przepuszczalnej, piaszczystej lub kamienistej gleby doniczkowej, która zapewnia duże napowietrzenie i bardzo dobry drenaż. Najlepsza ziemia do kaktusów będzie zawierać materiał organiczny, który utrzymuje wilgoć i oddaje substancje organiczne korzeniom.

Jakiej ziemi potrzebują kaktusy?

Kaktusy doniczkowe mają przeróżne formy, kształty i często można na nich zobaczyć różnokolorowe kwiaty. Aby cieszyć się wspaniałą rośliną, która ładnie rośnie, musisz zadbać o fundament wzrostu rośliny.

W tym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób korzenie kaktusa zbierają i zachowują wilgoć, aby przetrwać w naturalnym środowisku. Ta wiedza jest niezbędna do tego, żeby móc dobrać odpowiednią ziemię i zrozumieć jak uprawiać kaktusy.

Rola korzeni kaktusów w ziemi

Prawdopodobnie wiesz już, że sukulenty zachowują wodę wewnątrz swoich liści. To jednak nie wszystko, co kryją w sobie te wspaniałe rośliny. Przez 1000 lat kaktusy wykształciły specjalny system korzeni, które służą do zbierania wody z ziemi.

Wiedza na temat tego, jak korzenie pustynnych kaktusów przystosowały się do środowiska, pozwoli ci lepiej zrozumieć, jak przygotować mieszankę ziemi, dla kaktusów.

Korzenie kaktusa zbierają i przechowują wodę na kilka różnych sposobów. Pierwszym z nich jest zastosowanie zewnętrznej warstwy, która przypomina korek. Ta warstwa zapobiega utracie wody do gleby. Kolejnym sposobem jest rozbudowany system płytkich korzeni, które rozciągają się dookoła rośliny.

Taki układ korzeni kaktusa, pozwala roślinie zmaksymalizować pobór wody, z dużego obszaru. Wystarczy kilka centymetrów powierzchni gleby, która jest wilgotna, aby roślina zaczęła efektywnie zbierać wodę z otoczenia.

Takie zachowanie jest najzupełniej zrozumiałe, jeżeli przyjrzymy się środowisko naturalnemu kaktusów. Wysoka temperatura powoduje, że padający deszcz szybko paruje. W związku z tym nie jest w stanie osiągnąć głęboko w ziemię. Jeśli korzenie kaktusa byłyby głęboko w glebie to możliwe, że woda w ogóle by do nich nie dotarła.

Korzenie kaktusa są w stanie szybko przystosować się do fluktuacji w dostawach wody. Po deszczach roślina wypuszcza nowe korzenie, podczas gdy istniejące stają się bardziej wrażliwe na wodę. Niestety, kiedy w ogóle nie ma wody, te właśnie korzenie odwadniają się najszybciej. Następnie kurczą się i odrywają. Skurczone korzenie tworzą kieszeń powietrzną, która zapobiega wciąganiu wilgoci zebranej przez korzenie z powrotem do gleby.

Umiejętność korzeni kaktusa do szybkiego wciągnięcia wody, jest kluczowa dla przetrwania rośliny. Kaktusy robią to bardzo szybko, ponieważ na pustyni każda odrobina wody natychmiast odparowuje. Deszcze trwają tylko kilka minut, a większość wilgoci szybko odparowuje z powodu temperatury i suchego powietrza.

Jak widzisz z powodu tego, korzenie kaktusa są tak rozwinięte, aby szybko i efektywnie zebrać wodę z ziemi. Jeśli wybierzesz nieodpowiednią ziemię dla kaktusa to ten sam mechanizm, który pozwala mu przetrwać na pustyni, może zniszczyć roślinę. Ziemia, która jest zbyt zbita i utrzymuje wilgoć, może spowodować, że korzenie kaktusa zaczną gnić.

Kaktus doniczkowy w ziemi
Kaktus doniczkowy w ziemi

Jaka ziemia jest najlepsza do kaktusów?

Pewnie dalej zastanawiasz się jaką ziemię wybrać? Pozwól, że wyjaśnię Ci, jakie cechy szczególne powinna mieć ziemia do kaktusów.

Aby stworzyć dobrą mieszankę ziemi dla kaktusa, musisz sprawić, żeby woda szybko przez nią przepływała. Korzystając z właściwej mieszanki ziemi do kaktusów unikniesz najczęstszych problemów z tą rośliną tzn.:

  • problemów związanych z gniciem korzeni,
  • zbyt dużym nasyceniem wody,
  • jakąkolwiek miejscową wilgotnością, której brak w naturalnym środowisku kaktusów.

Ziemia i podłoże dla kaktusów powinny być w stanie zatrzymać wodę, którą dostarczasz do rośliny na tyle długo, żeby kaktus zdążył ją pobrać. Oczywiście twoja mieszanka ziemi powinna również mieć niezbędne substancje odżywcze, bez których kaktus nie może rosnąć.

Najlepsza ziemia do sadzenia kaktusów będzie:

  • bogata w substancje odżywcze,
  • będzie zawierać porowaty, nieorganiczny materiał, który zapewni dobry drenaż,
  • będzie mieć mniejszą ilość szybkoschnącej powierzchni organicznej

Nie ma jednej prostej recepty na przygotowanie ziemi dla kaktusów, która będzie najlepsza dla wszystkich. Bardzo dużo zależy od wielkości kaktusa i jego gatunku, ale są składniki, które sprawdzają się lepiej niż inne.

Oto moja lista rekomendowanych składników ziemi do kaktusów.

Nieorganiczne substancje do mieszanek ziemi dla kaktusów

  • Pumeks
  • Perlit lub wermikulit
  • Granit
  • Wapień
  • Piasek drobnoziarnisty
  • żwir
  • Skały lawowe

Piesek jest często używany w mieszankach ziemi do kaktusów, aby zapewnić dobry drenaż. Z mojego doświadczenia wynika, że perlit i pumeks są w rzeczywistości lepsze, ponieważ pozwalają uniknąć zbicia ziemi i zapewniają odpowiednią wymianę powietrza. Perlit i wermikulit są niedrogie i można je najczęściej znaleźć w centrach ogrodniczych. Pumeks i skały lawowe jest trwalszy i bardziej bogaty w mikro elementy.

Grys, żwir, pokruszony granit i wapień to kolejne materiały nieorganiczne, które można mieszać z glebą kaktusową, aby zapewnić odpowiedni drenaż i składniki odżywcze.

Jeśli zdecydujesz się na użycie piasku, to pamiętaj, żeby nie używać byle jakiego. Na pewno unikaj piasku z piaskownicy, ponieważ jest zbyt drobny i może zawierać dodatki polimerowe, zanieczyszczenia i bakterie. Najlepiej sprawdzi się oczyszczony piasek budowlany, który często bywa używany do produkcji cementu. Jest niedrogi i gruboziarnisty co sprawia, że ziemia przygotowana na jego bazie, jest doskonałym podłożem dla kaktusów.

Bez względu na to, jakiego podłoża nieorganicznego będziesz używać, koniecznie pamiętaj, żeby dobrze wypłukać je przed użyciem.

Dodatki organiczne do przygotowania ziemi dla kaktusów

  • Kokos
  • Łuski ryżowe
  • Torf

Kokos i kompostowane łuski ryżowe to zdecydowanie najlepszy wybór, wśród dodatków organicznych do ziemi dla kaktusów. Obydwa są materiałami długo włóknistymi, które gwarantują dobrą strukturę i dobrze wchłaniają wilgoć. Równocześnie ich cechą charakterystyczną jest to, że szybko wysychają. Są odporne na gnicie, trwałe i mają bardzo dobre właściwości wiązania składników odżywczych.

Torf jest powszechnie spotykany we wszystkich glebach doniczkowych. Często wymienia się go jako składnik ziemi doniczkowej z kaktusami. Musisz jednak uważać, gdy używasz go do kaktusów doniczkowych, ponieważ ma tendencję do zatrzymywania wody. Schnie na tyle długo, że jeśli dodasz go do mieszanki ziemi zbyt dużo, to możesz doprowadzić do zatrzymywania wody.

Kaktusy w ziemi
Kaktusy w ziemi

Gotowa ziemia do kaktusów doniczkowych ze sklepu

Na rynku można znaleźć bardzo dużo gotowych mieszanek ziemi do kaktusów i sukulentów. Wiele z nich to wysokiej klasy mieszanki, które mają odpowiednio skomponowane skład i nawozy. Niestety wśród mieszanek dla kaktusów i sukulentów można również znaleźć takie, które nie będą dobre dla twojej rośliny.

Takie mieszanki często tylko z nazwy są reklamowane jako mieszanka dla kaktusów, ale w rzeczywistości bardziej przypominają ziemię dla zwykłych roślin doniczkowych. Bardzo często takie gotowe mieszanki zawierają za mało materiału nieorganicznego, przez co ziemia zatrzymuje zbyt dużo wody.

Zdecydowanie lepiej jest samemu przygotować ziemię dla kaktusów, tym bardziej że nie jest to nic trudnego.

Pamiętaj, że ziemia do kwiatów doniczkowych jest zbyt organiczna dla kaktusów. Taka ziemia może zatrzymywać za dużo wilgoci.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że wyjaśniłam Ci, jaka ziemia do kaktusów jest najlepsza. Mój poradnik powinien Ci pomóc zrozumieć jak uprawiać kaktusy we właściwej ziemi i jak ją samodzielnie przygotować. Odnowienia ziemia i podłoże do kaktusów to tylko część sukcesu w uprawie roślin.

Bardzo ważne jest podlewanie, dlatego zapraszam Cię do przeczytania mojego artykułu, w którym opisuję jak podlewać sukulenty.

Najczęściej zadawane pytania

Jaka gleba jest potrzebna do kaktusów?

Kaktusy doniczkowe potrzebują dobrze przepuszczalnej gleby, która musi mieć odpowiednią ilość substancji odżywczych, organicznych i nieorganicznych jak keramzyt, piasek lub perlit.

Do jakiej ziemi przesadzać kaktusy?

Kaktusy należy przesadzać do ziemi, która jest dobrze przepuszczalna, zawiera dużo substancji nieorganicznych jak piasek, żwir, perlit czy keramzyt. Taka mieszana pozwoli na szybki odpływ wody z doniczki.

Jaka jest najlepsza ziemia do sukulentów?

Najlepsza ziemia dla sukulentów to mieszanka 3 części ziemi, 2 części piasku lub żwiru oraz 1 część perlitu, lub pumeksu. Taka mieszanka zapewnia doskonałą przepuszczalność ziemi i zapewnia odpowiednią ilość substancji odżywczych dla sukulentów.

Czy kaktusy potrzebują specjalnej ziemi?

Tak. Kaktusy potrzebują specjalnej ziemi, która składa się z mieszaniny ziemi, piasku, perlitu i pumeksu.

Jaki keramzyt do kaktusów?

Do kaktusów najlepszy jest keramzyt ogrodniczy lub akwarystyczny. Średnica 5 mm będzie odpowiednia.

Jakie doniczki do kaktusów?

Do kaktusów należy wybrać doniczki, które mają otwory drenażowe. Powinny być odpowiedniej wielkości, aby nadmiar wody mógł swobodnie z niej wypłynąć.

Gdzie kupić ziemię do kaktusów?

Ziemię do kaktusów możesz kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Pamiętaj jednak żeby samodzielnie sprawdzić, czy będzie odpowiednia. W artykule powyżej znajdziesz szczegółowe wskazówki, na co zwracać uwagę przy zakupie gotowej ziemi dla kaktusów.

Kiedy najlepiej przesadzać kaktusy?

Kaktusy najlepiej przesadzać na wiosnę, kiedy roślina przechodzi w okres wegetacji. Ważne jest, żeby przesuszyć kaktus przed przesadzaniem, przez kilka dni. Lepiej też nie przesadzać kaktusów, które kwitną.

Jakie ph ziemi do kaktusów?

Najlepsze ph ziemi do kaktusów to pomiędzy 5 a 6,5

Czy kaktusy trzeba przesadzać?

Kaktusy wymagają przesadzania tylko, kiedy są zbyt duże w stosunku do doniczki, w której rosną. Najlepszym okresem do przesadzania jest wiosna


Dodatkowe informacje:

Wikipedia – kaktusy

Marzenka
Marzenka

Uwielbiam roślinki a najbardziej lubię sukulenty. Każdy dzień, który mogę spędzić opiekując się moimi "bejbisznkami" jest wyjątkowy :)

Artykuły: 25