Podlewanie sansewierii w domu jest dosyć łatwe. Wężownica jest bardzo odporna na suszę i nie wymaga częstego podlewania. Zaleca się, aby raz w tygodniu przesypać ją do wiadra z letnią wodą i pozwolić korzeniom chłonąć wilgoć przez około pół godziny. Jeśli uprawiasz wężownicę w doniczce, to należy regularnie odprowadzać nadmiar wody, aby uniknąć gromadzenia się wilgoci.
Sansewierię należy podlewać co dwa tygodnie. Przed podlewaniem sprawdź, czy ziemia jest całkowicie sucha. Polewaj obficie, aż woda zacznie wypływać przez otwory drenażowe.
To jednak nie wszystko, co musisz wiedzieć na temat podlewania. Zapraszam Cię do dalszej części artykułu. Dowiesz się jak prawidłowo podlewać sansewierię i kiedy należy to robić.
Podlewanie sansewierii w uprawie domowej
Sansewieria jest również nazywana wężownicą albo językiem teściowej. Jest bardzo odpornym sukulentem, który nie wymaga dużo uwagi.
Pochodzi z południowej Afryki i doskonale znosi trudne warunki uprawy. Jeśli zapomnisz ją podlać, to z pewnością nic jej się nie stanie.
Jedyne, na co musisz zwracać uwagę, to nadmiar wody. Sansewieria nie znosi stać w wodzie. Podobnie zresztą jak inne sukulenty.
Podlewanie w uprawie domowej warto rozpocząć od dobrego przesuszenia ziemi.
Jeśli sansewieria to Twój pierwszy sukulent, to przed pierwszym podlewaniem warto upewnić się, że ziemia jest całkowicie sucha.
Wystarczy włożyć palec do ziemi i lekko przycisnąć. Jeśli po naciśnięciu z ziemi wydobywa się woda to jest za wcześnie na podlewanie.
Musisz jeszcze poczekać kilka dni.
Ziemia do sansewierii powinna być całkowicie sucha.
Więcej wskazówek najdziesz w artykule jak podlewać sukulenty.
Ile wody potrzebuje sansewieria gwinejska?
Odpowiednie podlewanie to podstawa uprawy roślin. Ilość wody zależy od kilku czynników.
Na pewno musisz zwrócić uwagę na temperaturę i wilgotność.
Temperatura i wilgotność
Temperatura otoczenia i wilgotność mają duży wpływ na uprawę sansewierii.
Sukulent, który rośnie na parapecie, w bloku, tuż nad kaloryferem trzeba będzie częściej podlewać.
Z drugiej strony sansewieria, ustawiona w wilgotnej łazience może się obyć bez podlewania przez kilka tygodni.
Co do zasady im większa jest wilgotność powietrza, tym rzadziej należy podlewać wężownicę. Duża wilgotność sprawi, że woda będzie wolniej odparowywać z powierzchni ziemi.
Ma to również wpływ na ilość wody, którą używasz do podlewania.
Większość sukulentów bardzo dobrze znosi podlewanie metodą „soak & dry”. Polega ona na tym, że obficie podlewamy dopiero wtedy, gdy ziemia jest sucha jak pieprz.
Przez „obficie” mam tu na myśli podlewanie tak długo aż woda zacznie wypływać przez otwory na spodzie doniczki.
Jeśli jednak planujesz ustawić wężownicę w wilgotnym miejscu to taka metoda może nie być najlepsza.
W tym miejscu warto zwrócić uwagę na ziemię, w której będzie rosnąć język teściowej.
Rodzaj ziemi
Odpowiednia ziemia jest bardzo ważna ze względu na podlewanie. Ilość wody do podlewania i częstotliwość muszą być dostosowana do rodzaju ziemi, w której rośnie wężownica.
Ziemia nie powinna być mocno zbita, ponieważ będzie zatrzymywać zbyt dużo wilgoci. W sklepach jest bardzo wiele mieszanek, które wg producenta nadają się do uprawy sukulentów.
Niestety bardzo wiele, z nich kompletnie się do tego nie nadaje.
Są doskonałe na początek uprawy, kiedy sukulenty są jeszcze małe, ale później takie mieszanki zatrzymują zbyt dużo wody.
Najlepiej przygotować ziemię dla sansewierii samodzielnie. Możesz też wykorzystać ziemię do aloesu lub innych sukulentów.
Ilość ziemi musisz dobrać do wielkości rośliny.
Rozmiar sansewierii i odpowiednia doniczka
Większa roślina będzie potrzebować większej ilości wody. Zwróć uwagę, jak duże są liście Twojej sansewierii i dobierz odpowiednią ilość wody.
W podlewaniu wężownicy ważna jest również wielkość doniczki.
Duża donica zmieści więcej podłoża, które musi nasiąknąć wodą. Musisz to uwzględnić przygotowując wodę do podlewania.
Kwiat język teściowej — podlewanie latem
W sezonie letnim sansewieria potrzebuje więcej wody niż zimą. Należy ją podlewać co 5-7 dni podczas intensywnego wzrostu.
Przed podlewaniem warto sprawdzić, czy ziemia całkowicie wyschła. Jeśli jest chociaż trochę wilgotna to lepiej poczekać kilka dni z podlewaniem.
Zdecydowanie lepiej jest, żeby wężownica miała trochę mniej wody niż zbyt dużo.
Sezon intensywnego wzrostu to okres pomiędzy kwietniem a październikiem. W tym okresie liście sansewierii intensywnie rosną i pobierają więcej wody.
Podlewanie latem warto prowadzić zawsze w ten sam sposób. Zaopatrz się w konewkę w odpowiednim rozmiarze lub butelkę.
Podlewaj lekkim, ale ciągłym strumieniem aż woda zacznie wypływać przez otwory na dnie doniczki.
Koniecznie usuń nadmiar wody, który będzie się zbierać na podstawce. Jeśli tego nie zrobisz to korzenie wężownicy mogą zacząć gnić.
Sukulenty nie lubią stać w wodzie i sansewieria nie jest wyjątkiem.
Warto również zwrócić uwagę, na jakiej to wody używasz do podlewania. Do sansewierii doskonała jest deszczówka lub woda destylowana. Taka woda będzie idealna właściwie do wszystkich roślin.
Woda z kranu ma zbyt dużo minerałów i chloru, które mogą się odkładać w ziemi. Po dłuższym czasie podlewania kranówką mogą się pojawić problemy z odkładającymi się solami.
Wracając do podlewania, chciałabym jeszcze wspomnieć o jednej metodzie podlewania. Niektóre poradniki mówią o tym, że można wlać wodę do podstawki i pozwolić wężownicy „napić się”. Nie jestem fanką takiego rozwiązania.
Z mojego doświadczenia wynika, że nie jest to dobra metoda. W sumie to nigdy nie wiadomo jak długo roślina powinna stać w takiej kąpieli.
Zdecydowanie wolę rzadkie, ale intensywne podlewanie dużą ilością wody. Trochę mi to przypomina naturalne warunki, w których rośnie sansewieria.
Długie okresy suszy przeplatają się z intensywnymi opadami deszczu.
Języki teściowej — podlewanie zimą
Zima to okres wegetacji dla większości roślin uprawianych w domu. Sansewieria również odpoczywa zimą. W tym czasie roślina nie rośnie, ale to nie znaczy nie trzeba w ogóle o nią dbać.
W zimie warto zwrócić uwagę na trzy najważniejsze czynniki, które wpływają na podlewanie:
- ilość wody
- wilgotność powietrza
- odpowiednie nawożenie
Unikaj przelania sansewierii w zimie i przestań ją nawozić. Twoim celem powinno być uprawianie wężownicy w pomieszczeniu o średniej wilgotności powietrza.
Na szczęście nie są to jakieś trudne warunki. Sansewierię na zimę warto ustawić w ciepłym pokoju i podlewać raz w miesiącu.
Ilość wody i częstotliwość podlewania warto dobrać do rozmiarów rośliny.
Nie zapomnij o odpowiedniej ziemi, która musi być dobrze przepuszczalna.
Jest to jeszcze ważniejsze w zimie, kiedy roślina wegetuje. Jeśli ziemia będzie zatrzymywać za dużo wilgoci to sansewieria może zgnić. Jej liście zaczną robić się brązowe i żółte, a następnie usychać.
Sukulenty przechowują wodę w liściach i łatwo można sprawdzić, czy mają wystarczająco dużo wody.
Zbyt obfite podlewanie w zimie będzie powodować, że liście sansewierii będą puchnąć. Zauważysz też, że pomiędzy podlewaniem woda nie wsiąka całkowicie w ziemię.
To znak, że ilość wody jest zbyt duża lub sansewieria ma nieodpowiednią ziemię.
Jak pisałam wcześniej, wężownicę możesz podlewać w ziemie nawet raz w miesiącu. Nie traktuj tego jednak jako złotą zasadę. Zawsze sprawdzaj wilgotność ziemi przed podlewaniem.
Jeśli chcesz uniknąć przelania wężownicy zimą to przestrzegaj następujących zasad:
- Zadbaj o dobrze przepuszczalną ziemię
- Zawsze sprawdzaj palcem wilgotność ziemi, przed podlewaniem
- Ziemia powinna być sucha i nie może być wilgotna
- Jeśli ziemia jest wilgotna to najlepiej poczekać kilka dni z podlewaniem
- sprawdź otwory drenażowe na spodzie doniczki. Czasami zatykają je kamienie, które są wmieszane w ziemię.
- Opróżniaj podstawkę na wodę po każdym podlewaniu
- Nie pozwól, żeby sansewieria stała w wodzie.
- Przestrzegaj harmonogramu podlewania i powyższych wytycznych
Jeśli przelejesz wężownicę zimą to możliwe, że trzeba ją będzie przesadzić. Na początku możesz zwiększyć odstępy czasu pomiędzy podlewaniem.
Jeśli roślina jest mocno przelana to konieczne będize jej przesadzenie.
Pamiętaj również, żeby w zimie zaprzestać nawożenia.
Wężownica nie potrzebuje w zimie zbyt wiele substancji odżywczych więc nawóz nic jej nie da.
Podlewanie sansewierii kawą
W internecie można znaleźć wiele informacji na temat podlewania kawą. Sansewieria jest jedną z roślin, które dosyć dobrze reagują na okazjonalny kubek kawy.
Warto, żeby kawa nie była zbyt mocna. Ogólnie rzecz biorąc, należy kawę rozcieńczyć w proporcji trzy do jednego. Na trzy części kawy należy przygotować jedną część wody.
Nie należy jednak oczekiwać jakichś spektakularnych efektów po takim podlewaniu. Przynajmniej mnie nie udał się ich osiągnąć, ale jeśli Tobie się udało to napisz w komentarzu 🙂
Najczęściej zadawane pytania
Jak często podlewać sansewierię?
Sansewierię należy podlewać w lecie co 5-7 dni. W zimie należy ją podlewać rzadziej — nawet raz w miesiącu.
Czy sansewieria potrzebuję dużej doniczki?
Wielkość doniczki należy dobrać do wielkości rośliny. Pamiętaj, że sansewieria rośnie pionowo do góry i magazynuje wodę w liściach. Z tego powodu doniczka powinna być odpowiednio ciężka, żeby roślina się nie przewróciła. Zdecydowanie lepiej, żeby doniczka miała większą średnicę niż wysokość. Zapewni to sansewierii odpowiednią stabilność.
Dlaczego sansewieria gnije?
Sansewieria gnije, jeśli stoi w wodzie. Powodem może być zbyt częste podlewanie lub nieodpowiednia ziemia. Podłoże w uprawie sukulentów powinno być dobrze przepuszczalne.
Czy sansewieria potrzebuję dużo światła?
Nie. Sansewieria może stać w zacienionym miejscu w domu nie potrzebuje bezpośredniego słońca.
Co lubi sansewieria?
Sansewieria lubi regularne podlewanie, dobrze przepuszczalną ziemię i nawożenie w lecie. Poza tym lubi filtrowaną wodę o temperaturze pokojowej.