Sansewieria – jaka ziemia jest najlepsza do uprawy w domu?

Sansewieria to piękny sukulent, który jest łatwy w uprawie. Musisz jednak zapewnić mu odpowiednie warunki do wzrostu. Z tego artykułu dowiesz się jaka ziemia dla sansewierii jest najlepsza.

Ziemia dla sansewierii powinna zawierać niezbędne składniki odżywcze i być dobrze przepuszczalna. Doskonała jest mieszanka ziemi do kaktusów z dodatkiem pumeksu lub perlitu.

Warto pamiętać, że sansewieria gwinejska należy do roślin, które oczyszczają powietrze. Z jej pomocą możesz usunąć substancje, które są szkodliwe dla ludzi. Z tego powodu bywa często uprawiana w sypialni, w której nieustannie filtruje nasze powietrze.

Dlaczego ziemia jest tak ważna dla sansewierii?

Sansewieria pochodzi z Afryki i Południowej Azji. W naturalnych warunkach ma mało wody i dlatego magazynuje ją w swoich liściach. W porównaniu do innych roślin domowych nie wymaga częstego podlewania.

I tutaj często pojawia się problem.

Jeśli ziemia, w której rośnie sansewieria jest niewłaściwa to może w niej stać woda.

Ziemia, w której rośnie ten sukulent, powinna być dobrze przepuszczalna. Korzenie, które stoją w wodzie nie będą mieć dostępu do tlenu.

Brak tlenu prowadzi do zmniejszenia wchłaniania substancji odżywczych. Równoczesny nadmiar wilgoci sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni.

Następstwem tych procesów są brązowe liście i gnijące korzenie.

Można tego wszystkiego uniknąć poprzez dobrze przygotowaną ziemię.

Właściwa ziemia nie może zatrzymywać wody. Powinna być napowietrzona i dobrze przepuszczalna. Nadmiar wody będzie mógł wypłynąć z takiej ziemi/. Oczywiście pod warunkiem, że doniczka będzie wyposażona w otwory drenażowe.

pH ziemi

Sansewieria dobrze toleruje ziemię o pH w zakresie od 4.5 do 8.5 Optymalne pH mieści się w zakresie od 5.5 do 7.5

Sansewieria uprawiana w ziemi o dobrym pH
Sansewieria uprawiana w ziemi o dobrym pH

Wartość pH powinna być napisana na opakowaniu z ziemią.

Jeśli planujesz samodzielnie przygotować mieszankę ziemi, to pamiętaj, żeby sprawdzić pH składników.

Poziom pH możesz sprawdzić również samodzielnie. W sklepach internetowych dostępne są testery pH ziemi. Kosztują kilkadziesiąt złotych więc to niezbyt duży wydatek.

Takie testery mogą Ci sie bardzo przydać, jeśli masz więcej roślin w domu.

Odpowiednie pH jest bardzo ważne dla uprawy roślin. W glebach lekko kwaśnych rozwijają się mikroorganizmy. Poza tym taki odczyn sprawia, że składniki mineralne są łatwiej dostępne dla roślin.

To z kolei wpływa na ilość i rodzaj stosowanego nawozu. Inaczej nawozi się ziemię kwaśną a inaczej zasadową.

Ok — wróćmy do ziemi do sansewierii 🙂

O nawożeniu napiszę następnym razem.

Składniki ziemi dla sansewierii

Zwykła ziemia nie nadaje się zbyt dobrze do uprawy sansewierii. Mam tu na myśli ziemię ogrodową lub doniczkową.

Obydwa rodzaje ziemi są wg mnie zbyt zbite. Wprawdzie kupiłam kiedyś ziemię do skrzyń ogrodowych, w dużych workach, która była dosyć dobrze przepuszczalna, ale to chyba była jakaś pomyłka producenta.

Co do zasady ziemia, w której rośnie sansewieria, musi być bardzo dobrze przepuszczalna. Właściwie to ten gatunek można by nawet uprawiać bez ziemi 🙂

Ja przygotowuję swoją mieszankę na bazie ziemi doniczkowej.

Ziemia doniczkowa

Ziemia doniczkowa to zwykłe, uniwersalne podłoże do roślin. Możesz je kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Warto sprawdzić, z czego się składa przed zakupem. Do uprawy sansewierii odradzam ziemię, która zawiera mech torfowiec.

Jest tani i producenci często dodają go do ziemi. Niestety, kiedy przeschnie, to staje się hydrofobowy. Z drugiej strony, jeśli będziesz regularnie podlewać, to z czasem mech torfowiec zgnije. Najczęściej wtedy zbija się, tworząc powierzchnię, która zatrzymuje wodę.

Tego nie chcemy, dlatego nie polecam tego dodatku. Wszystkie pozostałe są ok.

Torf

Torf ogrodniczy to kolejny dodatek do ziemi dla sansewierii. Jest bogaty w składniki mineralne. Może być jednak zatrzymywać za dużo wilgoci. Ze względu na to warto zachować umiar w jego ilości. Torf składa się najczęściej z różnych rodzajów, zmieszanych razem.

Wyróżniamy torf wysoki, niski i przejściowy. Jego rodzaj zależy od torfowiska, z którego pochodzi. Wybierając torf dla sansewierii, musisz zwrócić uwagę na jego pH. W sklepach ogrodniczych dostępny jest torf kwaśny lub odkwaszony.

Dla sansewierii najlepiej wybrać torf o odczynie zbliżonym do tego, jaki chcemy osiągnąć (czyli pomiędzy 5.5 a 7.5).

Dodatek torfu wzbogaci mieszankę o materiał organiczny. Poza tym rozluźni ją i napowietrzy.

Perlit

Perlit to minerał, który jest zaliczany jako szkło wulkaniczne. Jest lekki i pomaga rozluźnić glebę. Jest często używany w uprawie sukulentów i innych roślin, które nie tolerują stojącej wody. Jest niedrogi i dlatego bywa często wykorzystywany w mieszankach ziemi.

Ma właściwości pochłaniające niewielkie ilości wody. Następnie stopniowo uwalnia je do korzeni.

Pozwala to na tworzenie się kieszeni powietrznych. Takie kieszenie pozwalają sansewierii łatwiej budować system korzeni. Perlit nie zmienia pH ziemi i nie ingeruje w składniki odżywcze. Poprawia konsystencję podłoża i umożliwia jego łatwe rozluźnienie.

Piasek

Piasek to kolejny dodatek, który pozwala na tworzenie się kieszeni powietrznych. Dzięki nim odpowiednia ilość tlenu jest dostarczana do korzeni sansewierii. Piasek ułatwia odpływ wody i sprawia, że podłoże staje się lepiej przepuszczalne.

Warto zwrócić uwagę na to, czy jest odpowiednio zmieszany z pozostałymi składnikami.

Ma tendencję do zbijania się pod wpływem wody, jeśli jest źle wymieszany. Do uprawy sansewierii warto stosować piasek ogrodniczy. Nie wolno używać piasku z piaskownicy ani samodzielnie zebranego.

Taki piasek z pewnością zawiera patogeny, grzyby i choroby, które mogą uszkodzić roślinę. Alternatywnie możesz wybrać piasek do akwarium. Jest dobrze odkażony i nadaje się pod uprawę roślin.

Włókno kokosowe

To bardzo fajny składnik, który często wykorzystywany jest do przygotowania ziemi dla roślin domowych. Doskonale napowietrza ziemię i poprawia warunki wodne. Zatrzymuje wilgoć, ale zapobiega zaleganiu wody.

Ten składnik jest opcjonalny i nie ma go w moim przepisie poniżej. Jest wykorzystywany w mieszankach ziemi dla monstery i innych roślin tropikalnych. Dodając go do mieszanki ziemi dla sansewierii musisz pamiętać o właściwej częstotliwości podlewania.

Pumeks

Pumeks to minerał pochodzenia wulkanicznego. Składa się z niewielkich kulek o bardzo dużej porowatości. Doskonale napowietrza ziemię i magazynuje wodę. Ze względu na to trzeba zwrócić szczególną uwagę na jego ilość w mieszance ziemi dla sansewierii.

Poza zdolnością do gromadzenia wody potrafi również magazynować substancje odżywcze. Jest lekki, przez co poprawia strukturę gleby. Jest doskonałym dodatkiem do ziemi dla sansewierii, ponieważ zmniejsza gęstość ziemi.

Dodatkowo zatrzymuje trochę wody i minerałów w porach i stopniowo oddaje je do rośliny. Pozwala zmniejszyć częstotliwość nawożenia. Można go dodać do 40% objętości.

Kompost lub obornik

Kompost i obornik są produkowane z biodegradowalnych odpadów. Obydwa są bogate w składniki odżywcze i minerały. To doskonały dodatek do ziemi, który wspiera produkcję dobrych bakterii i mikroorganizmów. Takie organizmy rozkładają materię organiczną tworząc bio-humus. Można go również otrzymać wykorzystując dżdżownice kalifornijskie.

W jednym z kolejnych artykułów opisze jak go przygotować samodzielnie.

Możesz go nabyć w sklepach ogrodniczych, w formie gęstego płynu o nieprzyjemnym zapachu. Jeśli mam jakiś wybór pomiędzy kompostem, obornikiem i bio-humusem to zdecydowanie wybieram ten ostatni.

Uwierz mi — to, co robią te dżdżownice to prawdziwa magia. W ich układzie trawiennym są wchłaniane wszystkie toksyczne i szkodliwe substancje, a wydalana jest wspaniała materia. Jest bogata w minerały i składniki odżywcze, przez co doskonale wzbogaca ziemię. W uprawie sansewierii sprawdza się doskonale. No, może poza zapachem, który czasami jest wyczuwalny.

Sansewieria — jaka ziemia jest najlepsza? Przepis na własną mieszankę

Sansewieria w najlepszej ziemi
Sansewieria w najlepszej ziemi

Mieszankę ziemi dla sansewierii możesz przygotować samodzielnie lub kupić ziemię do kaktusów. Jeśli zdecydujesz się na zakup gotowej, to pamiętaj, żeby sprawdzić ją przed użyciem.

Bardzo często takie gotowe mieszanki nie nadają się nawet do uprawy sukulentów. Są zbyt zbite i zatrzymują dużo wilgoci.

Lepiej jest przygotować ziemię samodzielnie. Możesz wtedy dodać składniki w odpowiednich proporcjach.

Przynajmniej będziesz wiedzieć, co znajduje się w ziemi.

Oto kilka propozycji mieszanek, które możesz przygotować samodzielnie.

Zapewnią doskonałą przepuszczalność i wartościowe substancje. Całość pomoże sansewierii rosnąć. Zwróć tylko uwagę na gęstość ziemi. Nie może być za bardzo zbita.

Dużo zależy, od jakiej tego ziemi użyjesz jako bazy do przygotowania mieszanki.

  • 50% ziemi + 30% mieszanki doniczkowej + 20% perlitu
  • 50% ziemi + 40% włókna kokosowego + 10% piasku
  • 45% ziemia + 45% perlit + 10% piasek
  • 30% ziemia + 30% torfu + 40% pumeksu

Jak widzisz, samodzielne przygotowanie mieszanki wcale nie jest trudne. Wystarczy zmieszać ze sobą składniki w podanych przez mnie proporcjach.

Pamiętaj, o tym, że niektóre ze składników zatrzymują wilgoć. Będzie to mieć wpływ na częstotliwość podlewania.

Najlepsze podłoże do sansewierii

Najlepsze podłoże do sansewierii to takie, które dostarcza substancji odżywczych i jest dobrze przepuszczalne. Jeśli jednak uprawiasz większą ilość sansewierii to warto wiedzieć ile substancji odżywczych powinna zawierać ziemia.

W tabeli poniżej znajdziesz wykaz najważniejszych elementów ziemi oraz ich zalecaną ilość dla sansewierii.

SkładnikBardzo małoMałoOptymalnieDużoZbyt dużo
Azot
(NO3 – N)
0 – 2930 – 7980 – 159160 – 239240+
Fosfor (P)0 – 34 – 78 – 1314 – 1920+
Potas (K)0 – 4950 – 119120 – 199200 – 279280+
Wapń (Ca)0 – 7980 – 199200 – 349350 – 499500+
Magnez (Mg)0 – 2930 – 6970 – 124125 – 174175+

PPM to skrót od Parts Per Million, czyli liczba części na milion.

Taką tabelę warto mieć przy sobie, podczas wybierania nawozu. Możesz wtedy porównać zawartość poszczególnych składników w nawozie, z tym, czego potrzebuje sansewieria.

Nie wszystkie nawozy są takie same i warto sprawdzać ich skład.

W okresie wzrostu najlepsze są nawozy z większą ilością azotu.

Najczęściej zadawane pytania

Czy ziemia do kaktusów nadaje się do sansewierii?

Do uprawy sansewierii możesz użyć ziemi do kaktusów. Musisz jednak sprawdzić, czy jest odpowiednio przepuszczalna i czy nie zatrzymuje wilgoci. Dobra ziemia do kaktusów powinna być lekka. Przepuszczalność łatwo sprawdzisz, umieszczając ją w doniczce z otworami. Następnie odmierz ilość wody i wlej ją do ziemi, ale tak, żeby wyleciała do innego naczynia. Porównaj ilość wody, kora wyleciała z odmierzoną. Różnica to ilość wody, która została w ziemi. Jeśli nie masz pewności czy Twoja ziemia się nadaje to dodaj do niej 20% pumeksu.

Jaka jest najlepsza ziemia do sansewierii?

Najlepsza ziemia dl sansewierii jest bogata w składniki odżywcze i dobrze przepuszczalna. Doskonale sprawdza się mieszanka ziemi doniczkowej z dodatkiem pumeksu, perlitu, piasku i pumeksu. Powyżej znajdziesz szczegółowe proporcje idealnej ziemi. Możesz również zmieszać ziemię do kaktusów z perlitem (+20%) lub pumeksem (+20%).

Marzenka
Marzenka

Uwielbiam roślinki a najbardziej lubię sukulenty. Każdy dzień, który mogę spędzić opiekując się moimi "bejbisznkami" jest wyjątkowy :)

Artykuły: 25