Zamiokulkas jaka ziemia jest najlepsza?
Zamiokulkas najlepiej radzi sobie w ziemi, która utrzymuje odrobinę wilgoci, ale równocześnie jest mocno przepuszczalna. Woli mieszankę ziemi o odrobinę kwasowym PH, w zakresie od 6.0 do 7.0. Mieszanka ziemi, która zawiera dwie części uniwersalny i ziemi i 1 część piasku 1 część perlitu jest doskonała do uprawy zamiokulkasa.
- Zamiokulkas jaka ziemia jest najlepsza?
- Zamiokulkas — ziemia to najważniejszy element uprawy
- Jakiego rodzaju ziemi potrzebuje zamiokulkas?
- Ziemia do zamiokulkasa — jak przygotować samodzielnie
- Ziemia dla zamiokulkasa, która jest dostępna w sklepach
- Jaka ziemia do zamiokulkasa w doniczce?
- Podsumowanie
- Najczęściej zadawane pytania
Zamiokulkas — ziemia to najważniejszy element uprawy
Z pewnością zamiokulkas zagościł się już w twoim domu. Jak każda roślina wymaga czasem przesadzania. Wypuszcza nowe liście, rozwija się a doniczka, w której rośnie, staje się zbyt mała. Wtedy nadchodzi czas, żeby przesadzić lub rozmnożyć swój zamiokulkas.
Zamiokulkas to odporna roślina i może przetrwać w różnej ziemi. Niemniej jednak kluczowym jest dla jej zdrowia, aby miała dobry drenaż.
Większość gatunków ziemi, które można kupić w sklepie, sprawdzą się doskonale. Warto jednak w celu zapewnienia lepszej przepuszczalności zmieszać 1 część ziemi do kaktusa albo perlitu z trzema częściami ziemi.
Te wskazówki mogą się wydawać mylące, ale obiecuję ci, że nic złego nie stanie się twojemu zamiokulkasowi. Na rynku można znaleźć różne gatunki ziemi, a ich producenci obiecują różne rezultaty. Nie musisz im wierzyć na słowo. W końcu po to masz ten podręcznik, aby sobie z tym poradzić.
Czytaj dalej a ja pokażę ci jak wybrać odpowiednią ziemię dla zamiokulkasa lub przygotować ją samodzielnie.
Rola ziemi w uprawie zamiokulkasów
Ziemia zawiera minerały i substancję organiczną, które pozwalają roślinie rosnąć. Zamiokulkas pobiera z ziemi również witaminy. Ziemia wpływa na nawilżenie i zawartość tlenu dostępną dla korzeni rośliny. Widzisz więc, że ziemia musi mieć właściwy skład albo roślina nie będzie w stanie odpowiednio rosnąć. Te elementy są kluczowe dla zapewnienia najlepszego otoczenia dla zamiokulkasa.
Dodatkowo musisz pamiętać, że rośliny są wrażliwe na inne warunki, które występują w ziemi jak na przykład poziom pH. Nie ma tutaj pola do dyskusji. Musisz stworzyć dla rośliny warunki w ziemi, które jak najbardziej odpowiadają naturalnym. W ten sposób stworzysz fundament do właściwego wzrostu..
Jakiego rodzaju ziemi potrzebuje zamiokulkas?
Zamiokulkas podobnie jak inne sukulenty nie jest zbyt wybredny, jeśli chodzi o ziemię. W tej kwestii zachowuje się podobnie jak eszeweria, aloes czy sansewieria gwinejska. Pamiętaj, że rozmawiamy tutaj o jednej z najbardziej odpornych roślin domowych, które są dostępne na rynku. Jeśli potrafi przetrwać w ciemnym rogu albo w galerii handlowej to doskonale sobie poradzi prawie w każdych warunkach.
Niemniej jednak istnieje duża różnica pomiędzy przetrwaniem rozkwitem. A przecież każdy z nas chce, żeby jego zamiokulkas rósł i cieszył nasze oko nowymi liśćmi.
Najlepsza ziemia dla zamiokulkasa to dobrze przepuszczalna mieszanka. Powinna posiadać mieszaninę organicznej ziemi, perlitu z domieszką węgla. Zastosowanie takiej mieszanki to recepta na przygotowanie doskonałej ziemi dla tego sukulenta. Najważniejsze w przygotowaniu ziemi jest to, żeby była jak najlepiej przepuszczalna.
Pamiętaj że zamiokulkas przyzwyczajony jest do trudnych warunków. To oznacza, że może przetrwać okresy suszy, ale bardzo źle radzi sobie z nadmiarem wilgoci. Jest do tego po prostu genetycznie nieprzystosowany. Jeżeli ziemia, której użyjesz, będzie zbyt zbita i będzie utrzymywać wilgoć to korzenie zamiokulkasa zaczną gnić. Może się również zdarzyć, że zamiokulkas żółknie z powodu niewłaściwego rodzaju ziemi.
Ziemia do zamiokulkasa — jak przygotować samodzielnie
Samodzielne przygotowanie ziemi dla zamiokulkasa ma wiele zalet. Przede wszystkim masz pewność, że mieszanka, którą przygotowujesz, będzie podobna do naturalnej. Mieszanka, o której mówię, zawiera kilka składników, dlatego pozwól, że zacznę od opisu każdego z nich z osobna.
Ziemia uniwersalna
To podstawowy element do przygotowania ziemi dla zamiokulkasa. Najlepsza będzie lekka, napowietrzona, zawierająca organiczne substancje i dodatki.
Torf
Mam doskonałe właściwości, które pomagają roślinie rosnąć. Prowadzi do zatrzymania wilgoci i pozwalam magazynować substancje odżywcze. Równocześnie zapewnia dobre napowietrzenie .
Piasek ogrodniczy
en specjalny rodzaj piasku zazwyczaj składa się ze zgniecionych kamieni takich jak kwarc, granit albo kamień piaskowy.
Kokos
Jest produkowany z łupin kokosa, które są miażdżone i kruszone. Ma podobną teksturę do torfu, ale z czasem robi się trochę bardziej zbity.
Drobna kora sosnowa
To malutkie kawałki drzew takich jak szyszki czy kora z mieszanych razem i najczęściej zmielonych. Kora ma wysoki procent ligniny, co oznacza, że przez długi czas zachowuje swój kształt. Doskonale radzi sobie z zagęszczeniem i zapewnia odpowiednie napowietrzenie ziemi.
Perlit
To pewnego rodzaju ekspandowana skała, która wygląda bardzo podobnie do styropianu. Nie wchłania wody, dzięki czemu zapewnia świetny napowietrzenie, gwarantując w odpowiedni drenaż dla rośliny. Jest często wykorzystywany jako dodatek do gleby, który nie zwiększa jej masy całkowitej. Jest dosyć lekki.
Teraz kiedy rozumiesz trochę o składnikach ziemi dla zamiokulkasa, to pozwól, że pokażę ci jak ją przygotować. Proponowane przeze mnie mieszanka zapewnia odpowiednie napowietrzenie i doskonały drenaż. Równocześnie zatrzymuje wystarczającą ilość wody dla rośliny, aby zapewnić jej właściwe nawilżenie.
Oto składniki mieszanki:
– wybrana przez ciebie uniwersalna mieszanka ziemi (2 części)
– piasek ogrodniczy (jedna część)
– perlit lub kokos, lub kora (jedna część)
Jak zmieszać ze sobą składniki, aby przygotować ziemię?
Aby zmieszać ze sobą ziemię dla zamiokulkasa, zacznij od zebrania właściwych materiałów. Zdecyduj których składników chcesz użyć. Zmieszaj składniki w osobnym pojemniku, dodając odrobinę wody, aby zwilżyć mieszankę. Przygotuj się do przełożenia ziemi do nowego pojemnika.
Ułóż nowo przygotowaną mieszankę na dnie doniczki przecinek i ugnieść ją. Następnie umieść roślinę w nowym pojemniku. Użyj pozostałej ziemi, aby wypełnić przestrzenie pomiędzy korzeniami a ściankami doniczki.
Pamiętaj, żeby odpowiednio ustawić zamiokulkas, w taki sposób, żeby roślina rosła prosto. Nie ubije ziemi zbyt mocno, ponieważ zamiokulkas lubi, kiedy woda przepływa swobodnie przez korzenie. Dla zamiokulkasa i innych sukulentów nie ma nic gorszego niż korzenie stojące w wodzie.
Ziemia dla zamiokulkasa, która jest dostępna w sklepach
Nie musisz przygotować ziemi samodzielnie. Możesz wykorzystać gotowe mieszanki, które są dostępne w sklepach. Pamiętaj jednak, że czasami ziemia może być przeznaczona do intensywnego wzrostu rośliny.
Bardzo często hodowcy stosują zupełnie inne mieszanki niż te, które są potrzebne roślinie do normalnego wzrostu.
Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się kupić roślinę, która po przyniesieniu do domu w dziwny sposób zaczęła usychać?
Widzisz, producentom roślin zależy na szybkim wzroście. Dlatego też stosują różnego rodzaju nawozy i ziemię, która pozwala roślinie szybko rosnąć. Takie nienaturalne warunki sprawiają, że po przeniesieniu takiej rośliny do domu nagle doznaje ono szoku.
W końcu kto z nas spryskuje nową roślinę specjalnymi chemicznymi nawozami, które wzmacniają jej korzenie i przyspieszają wzrost? Nikt. Dlatego też warto zaraz po zakupie przesadzić roślinę.
Jeśli kupisz taką gotową ziemię, na przykład przeznaczoną do sukulentów możesz się mocno zdziwić.
Pozwól, że pokażę ci, w jaki sposób ja podchodzę do tego tematu.
Ziemia do sukulentów
Dobra ziemia do sukulentów powinno być przepuszczalna i zawierać sporo materii organicznej. Jaką ziemię najlepiej po zakupie wyjąć na podstawkę i zostawić na kilka godzin. Po tym czasie powinna zmienić swój kolor na jasnobrązowy. Jeśli tego nie robi i wciąż jest wilgotna, to znaczy, że za bardzo zatrzymuje wilgoć. Taką ziemię należy zmieszać z perlitem lub piaskiem ogrodniczym w proporcjach trzy do jednego. To znaczy, że na 100 gram piasku należy dodać 300 g ziemi.
Ziemia uniwersalna
Taka ziemia może być bardzo trudna dla uprawy zamiokulkasa. Z reguły jest zbyt zbita i gęsta. Doskonale zatrzymuje wilgoć, co może sprzyjać gniciu korzeni. Taka ziemia może stanowić jednak doskonałą bazę do samodzielnego przygotowania ziemi dla zamiokulkasa. Możesz ją wykorzystać zgodnie z przepisem podanym powyżej.
Ziemia do kaktusów
Kaktusy podobnie jak zamiokulkas należą do grupy sukulentów. Magazynują wodę w swoich liściach i są odporne na okresową suszę. Oczywiście nie oznacza to, że można ich w ogóle nie podlewać zamiokulkasów. Oznacza to tyle, że w naturalnych warunkach roślina przyzwyczajona jest do tego, że czasami ulewnie pada, ale bardzo krótko.
Zamiokulkas jest więc przyzwyczajony do tego, żeby szybko wychwytywać wodę z ziemi i transportować ją do swoich liści.
Ziemia do kaktusów powinna więc doskonale nadawać się do sadzenia zamiokulkasa. Przed sadzeniem sprawdź jednak, czy nie jest zbyt zbita i zbyt wilgotna. Czasami zdarzało mi się kupić ziemię, która miała w nazwie „ziemia do kaktusów” a tak naprawdę nie miała z nią nic wspólnego. Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku.
Jaka ziemia do zamiokulkasa w doniczce?
Ziemia do zamiokulkasa w doniczce powinna być taka, jak opisałam wyżej. Zwróć jednak uwagę na samą doniczkę. Powinna mieć kilka otworów drenażowych, które służą do tego, żeby woda mogła swobodnie wypłynąć z doniczki.
Jeśli nie zapewnisz roślinie odpowiedniego drenażu to zamiokulkas zacznie gnić. Częstym błędem, który widzę, jest dobrze dobrana ziemia, w doniczce bez otworów drenażowych.
Podsumowanie
Ziemia to tylko jeden z elementów, które są ważne w uprawie roślin. Warto zadbać o zmiokulkas kompleksowo, dostarczając mu odpowiednich substancji odżywczych i właściwie go podlewając.
Wtedy z pewnością odwdzięczy się pięknymi liśćmi i wspaniałą zielenią, która ucieszy każdego miłośnika roślin.
Najczęściej zadawane pytania
Jak rozpoznać, że ziemia dla zamikulkasa jest niedpowiednia?
Zamiokulkas jest na szczęście dosyć odporną roślinną. Pamiętaj jednak, że jeżeli zastosujesz niewłaściwą ziemię roślina, da ci jasne sygnały, że coś jest nie tak.
Oto kilka podstawowych sygnałów, że zamiokulkas ma niewłaściwą ziemię:
– żółkną liście
– liście zmieniają się w brązowe
– liście się zwijają
– roślina ma zgniłe korzenie
–wysychają lub więdną
Pamiętaj również że może to wskazywać na inne problemy z uprawą zamiokulkasa. Dla przykładu ten gatunek woli wilgotność niż suche pomieszczenia i nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia.
Chociaż zamiokulkas jest łatwy do utrzymania, to pojawienie się wyżej wymienionych rzeczy, może być sygnałem, że coś złego dzieje się z rośliną.
Mogą Cię również zainteresować: