fbpx

Jak podlewać sukulenty?

Jak podlewać sukulenty?

Dzisiaj pokażę Ci kilka sprawdzonych sposobów w jaki sposób podlewać sukulenty, jak często to robić i czego unikać przy ich podlewaniu.

A więc masz już swoje upragnione sukulenty? A może dostałeś je w prezencie i nie bardzo wiesz jak zadbać o sukulenty? Nic się nie martw.

Podlewanie sukulentów to trochę sztuka ale można jej nadać odrobinę technicznego kształtu.

Co do zasady sukulenty lepiej znoszą mniejszą ilość wody niż jej nadmiar. Nie wolno jednak zapominać o tym, że samo podlewanie jest jednym z kilku elementów składających się na piękne rośliny w domu. Dlatego też postanowiłam zacząć ten artykuł od najczęściej popełnianych błędów przy ich podlewaniu. Chciałabym w ten sposób pokazać Ci, że podlewanie jest tylko jedną częścią procesu i czasem mimo prawidłowej ilości wody można niechcący zamordować jakąś roślinkę…

Niestety ja też tak kilka razy zrobiłam 🙁

Ale trzeba iść dalej i człowiek uczy się na błędach. To lecimy.

Najczęściej popełniane błędy przy podlewaniu sukulentów

1. Używanie pojemnika bez drenażu

Wiele spośród różnych gatunków sukulentów może rosnąć i dobrze się rozwijać w naczyniach bez drenażu ale jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z sukulentami to lepiej przygotuj dobry drenaż. Mam tu na myśli odpowiednie otwory w dnie doniczki.

Sukulenty, które najczęściej widuję w Castoramie czy Obi są już zbyt duże do doniczek, w których są sprzedawane i wymagają przesadzenia natychmiast po zakupie. Dlatego też wybierając nową doniczkę pamiętaj o drenażu.

Kilka dni temu oglądałam w Obi urocze kolorowe, szklane doniczki i już miałam je w koszyku (były w fajnej cenie 4,99PLN) kiedy olśniło mnie, że przecież nie mają otworów na dnie. Wprawdzie można ich swobodnie użyć ale nie do tych gatunków, które właśnie planuję przesadzić a powoli przestaję mieć miejsce na kolejne rośliny w domu.
Zostały więc na półce…

2. Używaj odpowiedniej ziemi

To dla przypomnienia żeby używać odpowiedniego podłoża.

Sukulenty dostępne w supermarketach są hodowane na ogromną skalę ale zwróć uwagę na ziemię, w której rosną. Jest lekka i przepuszcza wodę. Sprawia wrażenie napowietrzonej.

Żeby uzyskać taki efekt korzystając ze zwykłej ziemi ogrodowej trzeba ją wymieszać z innymi składnikami. W kolejnym wpisie podam Ci proporcje a na razie pamiętaj żeby ziemia była przepuszczalna (nie była zbita).

3. Używanie spryskiwacza do podlewania.

Sukulenty lubią być solidnie podlane ale nie zraszane.

Nawet nie wyobrażasz sobie jak wiele razy widziałam w sklepie czy kwiaciarni Panią, która zrasza sukulenty, na których później zostają białe plamy po kroplach wody a właściwie kamienia z wody…

Sukulenty nie lubią zraszania a przesąd, że tak jest wziął się chyba stąd, że ktoś nie wiedział ile wody stosować w połączeniu z odpowiednim drenażem i ziemią a rozwiązaniem było zraszanie.

Pamiętaj, że wszystkie rośliny rosną w ten sposób, że ich korzenie kierują się w stronę wody. Jeśli zakładałeś kiedykolwiek trawnik to wiesz, że prawidłowe podlewanie trawy wymaga żeby ziemia była nasiąknięta woda na przynajmniej 2 cm żeby trawa mogła się prawidłowo ukorzenić.

Z sukulentami jest dokładnie tak samo.

Jeśli będziesz je spryskiwać z góry wodą to ich korzenie będą płytko, roślina będzie słaba i może przetrwa ale na pewno nie będzie kwitnąć ani poprawnie się rozwijać.

Jeśli masz wątpliwości co do tego ile wody stosować to kup sobie w aptece strzykawkę. Będziesz mogła dokładnie odmierzyć ilość wody potrzebną do Twoich sukulentów, szczególnie kiedy są jeszcze małe. Równie dobrze sprawdzają się małe konewki jak na przykład te w IKEI dopóki mają wąski lejek, którym można regulować ilość wody.

Konewki dostępne w Castoramie są dla mnie zbyt duże ale może coś się zmieniło odkąd patrzyłam.

Cztery kolorowe donice z sukulentami
Źródło: pixabay

Jak podlewać sukulenty?

Podlewanie sukulentów zaczynam od oceny stanu ziemi, w której rosną.

Sukulenty podlewamy dopiero wtedy, kiedy ziemia w której rosną jest całkowicie sucha. Do samego dna. W przypadku małych sukulentów bez kolców jest to o tyle łatwe, że można odwrócić doniczkę do góry dnem i złapać delikatnie w dłoń wypadającą roślinę. W ten sposób zerkam czasem na na samo dno czy aby na pewno jest sucho. Jeśli jest sucho to zaczynam podlewanie i leję tyle wody żeby cała ziemia była mokra a nie tylko wilgotna.

Przy dobrym drenażu i odpowiedniej ziemi niemal natychmiast zobaczysz wodę wylatującą z doniczki. Nigdy nie podlewam sukulentów kiedy stoją na podstawce i nigdy nie zostawiam ich w wodzie kiedy się w niej zbiera. Po prostu biorę do ręki doniczkę i podlewam nad zlewem/wiadrem aż woda zacznie wypływać przez dno doniczki i ziemia będzie całkowicie nasiąknięta wodą. Później odstawiam doniczkę na miejsce obracając ją równocześnie drugą stroną do światła. W ten sposób roślina ma zapewniony równomierny wzrost i unikam sytuacji, że będzie krzywo rosnąć (jedną stroną w kierunku światła).

Pamiętaj żeby nie używać zraszaczy, ponieważ źle wpływają na wzrost sukulentów nie mówiąc o paskudnym białym nalocie z kamienia.

Jak często podlewać sukulenty?

To oczywiście zależy od gatunku ale co do zasady ja podlewam co siedem dni. Taka częstotliwość może być jednak nieodpowiednia dla Twoich roślin. Bardzo ważne jest żeby dobrać ilość wody i częstotliwość podlewania do gatunku i miejsca, w którym rosną sukulenty. Ten sam gatunek rosnący w różnych miejscach może wymagać różnej częstotliwości podlewania.

Jeśli mieszkasz w okolicy gdzie powietrze jest suche to możliwe, że Twoje sukulenty będą wymagać częstszego podlewania. Jeśli masz wątpliwości i wydaje Ci się, że sukulenty nie przetrwają tygodnia to spróbuj a zobaczysz, że niektóre wytrzymają nawet dłużej.

Pamiętaj, że sukulenty to w większości rośliny pochodzące z Afryki i są przyzwyczajone do suchego klimatu a kiedy deszcz już się pojawi to leje przez dłuższy czas. Nie zapomnij też o tym, że częstotliwość podlewania zależy od gatunku i niektóre sukulenty o grubych liściach jak aloes nie wymagają tak dużo wody jak te z cienkimi liśćmi. To co jest urzekające w sukulentach to widok jak następnego dnia po podlaniu ich liście pęcznieją.

Jeszcze jedno. Na zdjęciach poniżej zobaczysz jak potrafią kwitnąć sukulenty.

TO moja ulubiona haworsja cooperi z gatunku haworsji.

Przepraszam, że jedno nie wyszło ale to już trzecia próba i na prawdę nie wiem jak ustawić ostrość w telefonie żeby było idealnie …. 🙁

Haworsja Cooperi w moim domu
Źródło: Własne
Haworsja cooperi kwitnący kwiat
Źródło: Własne

To tyle jeśli chodzi o moje rady jak podlewać sukulenty. Jeśli masz jakieś wątpliwości lub pytania to pisz w komentarzach.

Pozdrawiam

Marzena

Zobacz również:Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *