Dzisiaj dowiesz się z tego wpisu w jaki sposób dbać o aloes, jak go podlewać, przycinać i kiedy przesadzać. Podzielę się z wami moimi osobistymi doświadczeniami w trosce o aloes
Aloe vera inaczej nazywana Aloes Zwyczajny to roślina która jest bardzo łatwa w utrzymaniu. Nie wymaga wyjątkowej troski i opieki ale należy zadbać o podstawowe elementy, które pozwolą jej rosnąć. Ten łatwy i atrakcyjny sukulent stanowi wspaniały dodatek dla każdego wnętrza.
Każdy kto chce cieszyć się wspaniałym aloesem musi wiedzieć jak dbać o sukulenty.
Aloes znalazł zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym. Możemy spotkać na rynku niezliczone ilości produktów z aloesem oraz coraz bardziej popularne bio napoje z sokiem z aloesu. Jako roślina, aloes może być również używana do uśmierzania bólu spowodowanego na przykład zadrapaniami. Przyspiesza gojenie się ran a w internecie znajdziecie niezliczone ilości różnych jego zastosowań.
Pozwólcie jednak, że przejdę do rzeczy, ponieważ zakładam, że jesteś na moim blogu, ponieważ masz już aloes w swoim domu i chcesz się dowiedzieć jak dbać o aloes?
Oto kilka porad, które udało mi się zebrać przez lata doświadczeń z aloesem.
Jak dbać o aloe vera?
Aloes jest sukulentem który pochodzi z rodziny złotogłowowatych.
Jest rośliną która ma niewielką ilość łodyg i grube mięsiste liście które wyrastają z centralnego trzonu. Liście aloesu są wyposażone przez naturę w kolce dlatego należy się z nimi obchodzić z należytą starannością.
Decydując się na zakup aloesu z pewnością trzeba pamiętać o tym żeby zapewnić mu odpowiednie miejsce.
Aloes nie przepada za zbyt długim, bezpośrednim promieniowaniem słonecznym dlatego zanim ustawisz go w domu dobrze się zastanów czy wybrane miejsce będzie dla niego odpowiednie.
Bezpośrednie promienie słońca mogą zbytnio wysuszać roślinę w efekcie czego liście aloesu żółkną.
Z moich doświadczeń wynika, że najlepszym miejscem dla aloesu jest parapet w kuchni. Jest na nim wystarczająco jasno dla aloesu a równocześnie nie jest zbyt oświetlone przez słońce.
Typ: | Aloes |
Ekspozycja na słońce: | umiarkowana, unikać dłuższego, bezpośredniego nasłonecznienia. |
Typ ziemi: | piaszczysta, przepuszczalna |
Wymagane pH ziemi: | neutralne |
Czas kwitnienia: | lato |
Jak dbać o aloes tygrysi?
Aloes tygrysi ma bardzo podobne wymagania jak większość sukulentów.
Roślina ta rośnie na zewnątrz głównie w cieplejszym klimacie niż Polska dlatego jesteśmy zmuszeni uprawiać go w domu.
Z drugiej strony to wcale nie jest takie złe, ponieważ możemy cieszyć się jego wspaniałym wyglądem przez cały dzień 🙂
Aby zadbać o aloes tygrysi musisz mu zapewnić odpowiednią ilość światła czyli ustawić we właściwym miejscu.
Pamiętaj, że mimo tego, że aloes tygrysi nie jest zbyt wysoką rośliną (rośnie do około 30cm) to jednak jego rozeta potrafi mocno się rozrosnąć, nawet do 60cm.
Nie zapominaj oczywiście o właściwej doniczce, która powinna mieć większą szerokość niż wysokość. Dzięki temu Twój aloes tygrysi się nie przewróci kiedy już podrośnie.
Doniczka powinna być również wyposażona w otwory drenażowe, żeby nadmiar wody mógł się swobodnie wydostać.
Najczęstszą chorobą sukulentów jest ich gnicie, spowodowane tym, że korzenie stoją w wodzie dlatego dbaj o to żeby podlewać aloes dopiero wtedy, kiedy ziemia będzie całkowicie sucha.
Jak zadbać o aloes w domu?
Aby dobrze zadbać o twój aloes w domu musisz zapewnić mu odpowiednie warunki do życia. Tak jak pisałam wcześniej dla aloesu jak również dla innych sukulentów bardzo ważne jest:
- odpowiednie miejsce (zwróć uwagę na naświetlenie)
- w miarę stała temperatura w zakresie od 13 do 27 stopni Celsjusza
- odpowiednia, dobrze przepuszczalna ziemia do sukulentów
- właściwie dobrana doniczka z otworem drenażowym
- regularne nawożenie i podlewanie
- unikanie bezpośrednich promieni słonecznych
- czynności pielęgnacyjne jak wycinanie uszkodzonych liści oraz łodyg po okresie kwitnienia
- przesadzanie w miarę wzrostu rośliny
1. Które miejsce wybrać dla aloesu?
Skoro jesteś już szczęśliwym posiadaczem aloesu (lub wkrótce nim będziesz) czas wybrać dla niego miejsce.
Jak wspomniałam wcześniej dobrym miejscem dla aloesu jest kuchenne okno pod warunkiem że nie jest zbyt długo oświetlone bezpośrednio przez słońce.
Wybierając miejsce dla aloesu pamiętaj że lubi on dużą ilość światła. Dlatego świetnie się będzie rozwijał na południowym lub zachodnim oknie.
Kiedy umieścisz już swój aloes w wybranym miejscu to obserwuj jak rośnie. Jeżeli liście aloesu robię się długie i cienkie to znak że ma za mało światła. Należy wtedy zmienić miejsce najbardziej oświetlone lub zapewnić mu sztuczne oświetlenie.
Aloes lubi temperaturę pomiędzy 13 a 27 stopni Celsjusza dlatego większość polskich mieszkań i domów jest dla niego idealne. W okresach letnich możesz wystawiać aloes na dwór ale pamiętaj że jeśli noce są chłodne to trzeba go koniecznie schować do domu, najlepiej wieczorem.
2. Podlewanie aloesu
W poprzednim wpisie pokazałam Wam jak podlewać sukulenty. Najczęstszym błędem, który popełniają początkujący przy uprawie aloesu jest zbyt duża ilość wody.
Na początku przygody z uprawą aloesu ilość wody może się to wydawać trochę zagadkowa. Ja zawsze zadawałam sobie pytanie ile w końcu tej wody mam lać?
100 ml na 50 litrowa doniczkę czy może lepiej 70 ml? Chciałam jednej prostej odpowiedzi ale niestety zrozumiałam, że ona nie istnieje.
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna, ponieważ zależy to od ziemi którą macie w donicy. Dlatego też wolę przygotowywać ziemię dla sukulentów samodzielnie. Dzięki temu wiem jaka ilość wody będzie potrzebna w moim roślinom.
Jeśli masz jakieś wątpliwości to zdecydowanie lepiej jest wlać mniej wody niż za dużo. Aloes poradzi sobie z małą ilością wody dużo lepiej niż z jej nadmiarem który może spowodować gnicie lub inne choroby liści.
Podlewając aloes nigdy nie dopuszczaj do sytuacji kiedy w donicy będzie stać woda, ponieważ korzenie aloesu bardzo szybko zgniją.
Jeśli chodzi o samo podlewanie czy aloes należy podlewać rzadko ale mocno. Przed każdym podlewaniem dotknij ziemi palcem i sprawdź czy nie jest wilgotna. Jeśli tylko poczujesz odrobinę wilgoci to na pewno nie jest dobry moment na podlewanie.
W zimie aloesu praktycznie nie trzeba podlewać co na początku może wydawać się dziwne. Sama pamiętam moją pierwszą zimę z aloesem kiedy martwiłam się czy nie uschnie. Miałam dosyć dorodny okaz który dostałam od teściowej i pomysł nie podlewania rośliny wydawał mi się trochę dziwny. Szczególnie, że odstępy pomiędzy podlewaniem były czterotygodniowe.
Aloes jednak przetrwał i ma się dosyć dobrze. Jeśli twój aloes jest niewielki to możesz jednak podlać go mniej więcej raz na 3,4 tygodnie. Koniecznie pamiętaj o sprawdzeniu przed podlewaniem czy ziemia jest wilgotna.
3. Nawożenie aloesu
Aloes podobnie jak wszystkie rośliny potrzebują substancji odżywczych.
Oczywiście wiadome jest że aloes pochodzi z miejsc w których tych substancji odżywczych nie ma zbyt wiele ale z drugiej strony każdy aloes który kupujesz w sklepie wyrósł na specjalnie przygotowanej ziemi dla kaktusów.
Hodowcy często dodają sporych ilości nawozu po to żeby rośliny rosły szybko i żeby mogli jak najszybciej sprzedać. To oznacza że każda kolejne pokolenia roślin są coraz bardziej przyzwyczajone do stosowania nawozów.
Jeśli przestaniesz nagle nawozić kupiony w sklepie, średniej wielkości aloes to może przestać się rozwijać.
W sklepach dostępnych jest wiele różnych nawozów które są specjalnie przeznaczone dla kaktusów i sukulentów. Jeśli chodzi o częstotliwość nawożenia to nawóz należy stosować wyłącznie wiosną i latem i nie częściej niż raz w miesiącu.
Takie nawożenie zapewni aloesowi odpowiednią ilość substancji odżywczych i pozwoli ci cieszyć się wspaniałą rośliną.
4. Przycinanie aloesu
Jednym z zabiegów które koniecznie musimy wykonywać to przycinanie liści aloesu.
Ta czynność jest dosyć prosta i możesz ją wykonać samodzielnie za pomocą noża lub nożyczek. Jeśli twój aloes jest dosyć gruby to zdecydowanie łatwiej jest użyć noża. Pamiętaj tylko żeby wybrać gładki nóż a nie z ząbkami aby nie poszarpać krawędzi liścia.
Samo cięcie należy wykonać w odległości około 2-3cm od trzonu. Po cięciu odwróć roślinę w taki sposób żeby słońce nie świeciło bezpośrednio na miejsce cięcia. Pomoże to aloesowi szybciej zasklepić miejsce po cięciu.
Liście aloesu przycina się kiedy roślina choruje lub kiedy chcemy przygotować z aloesu sok.
W internecie można znaleźć wiele przepisów na przygotowanie soku z aloesu który można pić. Niestety z tego co wiem to sok z aloesu nie nadaje się do bezpośredniego spożycia. Można go używać na zadrapania i wtedy przyspiesza gojenie ran. Zdecydowanie jednak odradzam bezpośrednie spożywanie soku z aloesu. Według podręczników może on powodować nudności wymioty oraz podrażnienie żołądka.
5. Pielęgnacja aloesu
Dbając o swój aloes w domu zwróć również uwagę na insekty. Jeśli w okresie letnim wystawisz swój aloes na dwór Może on być narażony na działanie insektów jak na przykład mączniak. Trzeba o tym pamiętać i obserwować swój aloes po “powrocie do domu “.
Pamiętaj również o okresowym przemywaniu liści wilgotną ścierką. Pozwala to nie tylko usunąć kurz ale również chroni powierzchnię rośliny przed owadami.
Kąpieli radzę unikać:)
6. Jak przycinać aloes ?
Z czasem kiedy aloes się rozrasta może się zdarzyć, że jego liście nie będą w najlepszej formie i będą wymagać przycięcia.
Dzieje się tak np. wtedy kiedy liście aloesu brązowieją lub po prostu gniją i konieczne jest ich usunięcie. Liście, które chorują należy bezwzględnie usunąć i najwygodniej jest je odciąć za pomocą noża.
Wybierz nóż gładki (bez ząbków), złap liść aloesu i delikatnie odetnij go za pomocą noża tuż przy podstawie.
Jeśli liść jest już mocno zniszczony to można go po prostu oderwać. Powinien sam odpaść od podstawy.
Kolejnym powodem przycinania aloesu jest oczywiście potrzeba przygotowania soku z aloesu.
Przygotowanie go nie jest trudne a korzyści są ogromne. Sok a aloesu można stosować na włosy albo na skórę twarzy ale trzeba zachować ostrożność. Niektóre osoby mogą być na niego uczulone dlatego zanim zaczniesz go stosować skonsultuj się z lekarzem.
Przesadzanie aloesu
Jednym z najważniejszych elementów przy uprawie aloesu jest odpowiedni pojemnik w którym będziemy uprawiać rośliny.
Pojemnik dla aloesu
Co to zasady wszystkie sukulenty muszą mieć odpowiedni drenaż ponieważ nie lubią wody stojącej w doniczce.
Możemy więc zastosować popularne u nas plastikowe lub ceramiczne doniczki ale pamiętajmy żeby doniczka miała otwór na dnie przez który będzie uchodzić nadmiar wody.
Wybierając doniczkę staraj się dobrać i wymiary tak aby szerokość odpowiadała głębokości. Aloes ze względu na strukturę trzonu z którego wyrasta potrzebuje odpowiedniej ilości przestrzeni.
Ziemia dla aloesu
Kolejnym ważnym elementem jest dobór odpowiedniej ziemi dla aloesu, o czym pisałam w artykule „Jaką ziemię wybrać dla aloesu”. Możesz wybrać gotową mieszankę którą można kupić w Castoramie ale zdecydowanie lepiej sprawdzi się przygotowana samodzielnie.
Samo przygotowanie nie jest skomplikowane. Wystarczy na dno doniczki wsypać garść kamieni perłowych. Możesz zastosować kamienie, które są dostępne w sklepach akwarystycznych. Są wysterylizowane i na pewno nie zaszkodzą Twojej roślinie. Jeśli masz wątpliwości przelej je wrzątkiem.
Następnie musisz mieć odpowiednio przygotowane podłoże przed posadzeniem aloesu.
Zmieszaj ziemię do kaktusów z piaskiem i drobnymi kamieniami. Tak przygotowane podłoże zapewni aloesowi odpowiedni drenaż i warunki zbliżone do naturalnych.
Po przesadzeniu aloesu możesz praktycznie o nim zapomnieć na przynajmniej tydzień. Po półtora lub dwóch tygodniach możesz go po raz pierwszy podlać niewielką ilością wody. W ten sposób zmniejszysz szansę na gnicie korzeni.
Jeszcze jedna uwaga.
Przeszkadzając aloes pamiętaj żeby liście nie dotykały powierzchni ziemi. Dzięki temu nie będą stały w wodzie po podlewaniu czego aloes szczególnie nie lubi podobnie jak sukulenty.
Jeśli chcesz przeczytać więcej o przesadzaniu aloesu to zapraszam do mojego artykułu zatytułowanego „Jak przesadzać aloes”.
Jak dbać o aloes w doniczce?
Dbając o swój aloes w doniczce należy wykonywać wszystkie wymienione wcześniej czynności oraz dodatkowo usuwać odrosty które będą się pojawiać.
Mam tu na myśli małe aloesy które wyrastają z ziemi.
Dobrą praktyką jest przesadzanie ich do nowych doniczek kiedy są jeszcze małe, ponieważ pochłaniają duże ilości substancji odżywczych i mogą hamować wzrost głównej rośliny.
Szczególnie jeśli doniczka jest mała należy przesadzić odrosty jak najszybciej.
W sumie jest to całkiem fajna sytuacja bo mamy kolejny aloes które możemy hodować lub sprezentować bliskim.
Jeśli doniczka w której rośnie aloes ma więcej otworów drenażowych i stoi na podstawce to pamiętaj o wylewaniu z niej nadmiaru wody. Niewielka ilość wody, która znajdzie się w podstawce nie przeszkadza i może to nawet pomóc w lepszemu ukorzenienie rośliny. Woda będzie wciągana do doniczki a korzenie będą rosły w kierunku wody.
Problem może się pojawić dopiero wtedy kiedy wody tej będzie zbyt dużo. Wtedy korzenie mogą zacząć gnić. dla bezpieczeństwa możesz tą wodę swobodnie wylać. Pamiętaj również o przesadzaniu aloesu jeśli doniczka będzie dla niego zbyt mała. Kiedy aloes zacznie już rosnąć może zajmować całkiem sporą przestrzeń.
Jak zadbać o kwiat aloesu?
Jeśli już uda wam się doprowadzić do tego aby zakwitł to koniecznie musicie odpowiednio dbać o swój aloes i jego wspaniałe kwiaty. Dzięki temu będziecie mogli się cieszyć nie tylko wspaniałą rośliną ale również pięknymi kwiatami.
Kwiaty aloesu pojawiają się w postaci kwiatostanu na roślinach co najmniej 4 letnich. Doprowadzenie aloesu do tego żebyś zakwitł jest dosyć trudne w domach ale nie niemożliwe. Podobnie wygląda sytuacja kwiatów eszewerii.
Jednym z elementów jest zapewnienie odpowiedniej ilości promieni słonecznych. Chodzi o to żeby roślina miała dużo światła i warunki zbliżone jak najbardziej do naturalnych.
W lecie należy wystawiać roślinę na słońce na kilka godzin. Niestety nie udało mi się znaleźć żadnych precyzyjnych informacji jak długo należy zostawić aloes na słońcu. Równocześnie będziemy musieli zapewnić odpowiednią ilość wody ze względu na bezpośrednie nasłonecznienie.
Należy również stosować odpowiednie nawozy.
Pamiętaj tylko żeby unikać nawozów z dużą ilością fosforu. Fosfor może uszkodzić roślinę.
To co może również pomóc to przesadzanie rośliny co około 2 lata. Dostarczając świeżą ziemię i napowietrzając korzenie wspomagamy wzrost rośliny.
Wystawiając aloes na zewnątrz podobnie jak haworsję musimy pamiętać że aloes nie lubi niskich temperatur więc wieczorem z pewnością należy go schować do domu.
A kiedy aloes już zakwitnie to pozostaje nam cieszyć się wspaniałymi kwiatami 🙂
To tyle na dzisiaj.
Jeśli ten wpis jest dla Ciebie pomocny to będę wdzięczna za udostępnienie! To jeden klik i po sprawie.
Dzięki i do następnego 🙂
Marzena