Sukulenty liściowe, które możesz uprawiać w domu.Rodzaje i przykłady

Liściowe sukulenty w domu

Sukulenty liściowe to bardzo popularna grupa roślin w domu. Tego rodzaju sukulenty wybaczą Ci to, że zapomnisz ich podlać i dlatego cieszą się sporą popularnością. Mają ładne liście, rosną powoli, a ich rozmiary są odpowiednie do ustawienia na parapecie.

Niektóre są większe, jak na przykład sansewieria gwinejska, ale wciąż można je z powodzeniem hodować w domu czy mieszkaniu.

Pozwól, że przedstawię ci najpopularniejsze sukulenty liściowe. Można uprawiać w domu i na balkonie.

Najpopularniejsze sukulenty liściowe

Od ilu lat sukulenty cieszą się rosnącą popularnością. Większość z nas decyduje się na ich hodowle w domu, ponieważ źle znoszą zimno. Swoją popularność zawdzięczają swojej urodzie i odporności. Wśród liściastych sukulentów można zobaczyć podłużne spiczaste łodygi, jak również delikatne okrągłe liście. Sukulenty liściowe zachwycają też swoją kolorystyką.

Na uwagę zasługuje ich intensywna głęboka zieleń i czerwone końcówki liść. można je zobaczyć u gruboszy.

Aloes (Aloe Vera)

Aloes - sukulent liściowy
Aloes – sukulent liściowy

Aloes jest to chyba najpopularniejszy sukulent liściasty. Aloe Vera należy do rośliny sukulentów. Jest wieloletnią roślinom krzewiasta, która pochodzi z ciepłych rejonów Afryki, Azji i Ameryki. Ma trójkątne spiczaste liście, które przy krawędzi mają kolce.

Ten sukulent jest bardzo bogaty substancje odżywcze. Zawiera 75 składników takich jak witaminy minerały czy cukry. Aloes zawiera również sporo witaminy A oraz witaminy C, które są przeciwutleniaczami.

Roślina bywa często wykorzystywana do produkcji kosmetyków, właśnie dzięki zawartości tych witamin. Jest stosowana zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Służy do produkcji maści i kremów oraz różnego rodzaju napojów, które mają uzupełniać niedobory witamin.

Aloes jest łatwy w uprawie. Najlepszą ziemią dla aloesu jest dobrze przepuszczalna mieszanka ziemi do kaktusów z kilkoma dodatkami. Podlewanie sukulentów, takich jak aloes nie jest trudne. Trzeba jednak zawsze sprawdzać ziemię przed podlewaniem. Powinna być całkiem sucha. Aloes przesadza się co kilka lat do większej doniczki. Korzystając z tej okazji można rozdzielić go na kilka mniejszych.

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiofilia)

Zamiokulkas - liście sukulenta
Zamiokulkas – liście sukulenta

Zamiokulkas to bardzo modny kwiat domowy, którego właściciele często nawet nie wiedzą, że jest sukulentem liściowym. Ma zielone zaokrąglone liście, które wyrastają z pędów skierowanych ku górze. Nie wymaga dużego zachodu w uprawie.

Zamiokulkas podlewamy raz w tygodniu i może stać w ciemnym pomieszczeniu. Z mojego doświadczenia wynika nawet, że o wiele lepiej rośnie w miejscach, które nie są zbyt jasne. Chyba dlatego można go często spotkać w galeriach handlowych, które najczęściej mają sztuczne oświetleniem.

Ten sukulent nie ma łodygi ani pnia, lecz podziemne kłącza, z których wyrastają liście. Rozbudowany system korzeni sprawia, że zamiokulkas doskonale wychwytuje wodę z otoczenia. Jest w stanie wytrzymać nawet kilka tygodni bez kropli wody. Równocześnie podobnie jak w przypadku innych sukulentów bardzo źle znosi nadmiar wody.

Dlatego należy go podlewać ostrożnie, upewniając się, że jego ziemia całkowicie już wyschła. Zamiokulkas nie znosi również zraszania, dlatego unikaj tej metody podlewania rośliny.

Do uprawy zamiokulkas a najlepsze jest żyzne próchnicze podłoże o lekko kwaśnym odczynie. Jak w przypadku pozostałych sukulentów musi być dobrze przepuszczalne. Jako ziemię do zamiokulkasa możesz wykorzystać podłoże do kaktusów lub przygotować ją samodzielnie.

Warto również zadbać, żeby doniczka, w której rośnie zamiokulkas miała odpowiednie otwory drenażowe. Po podlewaniu koniecznie wylej wodę z podstawki, ponieważ korzenie zamiokulkasa mogą zacząć gnić. Więcej porad znajdziesz w naszym poradniku jak dbać o zamiokulkas.

Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata)

Liście sansewieri
Liście sansewieri

Sansewieria gwinejska to roślina, której liście rosną pionowo do góry. To kolejny sukulent liściowy, który chcę Ci pokazać. Ze względu na swój kształt bywa również nazywana język teściowej lub wężownica.

Sansewieria rośnie do około 150 cm wysokości. Ze względu na swój rozmiar najczęściej uprawiana jest w domach w wysokich stojących donicach. Liście sansewierii magazynują wodę, a dzięki dużej powierzchni są w stanie przetrwać dłuższy czas bez podlewania. Roślina doskonale adoptuje się do trudnych warunków otoczenia.

Nie przeszkadza jej suche powietrze oraz mała ilość światła dziennego.

Roślina rośnie dosyć wolno, dzięki czemu nie trzeba jej często przesadzać. Jej kształt sprawia, że często jest wykorzystywana jako dekoracja w nowoczesnych pomieszczeniach. Warto również wspomnieć, że jest jedną z roślin, które uzyskują bardzo wysoki stopień oczyszczania powietrza.

Swego czasu NASA przeprowadziło testy, polegający na znalezieniu roślin, które sprawdzą się podczas podróży w kosmosie. Chodziło im o to, żeby znaleźć rośliny, które będą usuwać dużo toksyn, a równocześnie wytwarzać jak najwięcej tlenu. Jedną z takich roślin jest właśnie sansewieria gwinejska. Wyniki tych badań w języku angielskim możesz znaleźć tutaj.

Nie wymaga zbyt wiele od otoczenia.

Wystarczy jej stanowisko umiarkowanie jasne i przepuszczalna ziemia dla kaktusów. Może to być gotowa mieszanka do kaktusów lub samodzielnie przygotowana ziemia dla sukulentów. Sansewierie należy nawozić płynnym nawozem wieloskładnikowym co kilka tygodni.

Trzeba również pamiętać o odpowiednim podlewaniu. Sansewierie podlewamy dopiero, wtedy gdy ziemia będzie całkowicie sucha. Ten sukulent nie znosi stać w wodzie, więc koniecznie sprawdź, czy ziemia jest wilgotna przed podlewaniem.

Haworsja (Haworthia)

Liście haworsji pasiastej
Liście haworsji pasiastej

Haworsja pasiasta to kolejny wspaniały sukulent, który ozdobi twój parapet. Jest często nazywany zebra plant, ze względu na swoje liście. Cienkie białe pasy na zielonych liściach przypominają swoim wyglądem zebrę. Ten sukulent pochodzi z Afryki i doskonale nadaje się do uprawy w domu. W porównaniu do innych gatunków liściowych sukulentów jest bardziej odporny na minimalną temperaturę.

Jest w stanie przetrwać nawet do minus 1,1 stopni Celsjusza, ale nie nadaje się do dłuższej uprawy w rejonach, na których występują niższe temperatury. Haworthia fasciata jest jednym z około 80 gatunków a wersji, które zostały opisane przez botaników. Idealna dla początkujących, ponieważ nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Podlewa się ją podobnie jak inne sukulenty liściowe dopiero, wtedy kiedy Ziemia jest całkowicie sucha.

Haworsja lubi słońce, dlatego możesz ją wystawić na takie krótkie opalanie. Zdecydowanie jednak bezpośrednie słońce powyżej kilku godzin może uszkodzić liście. Aborcja rośnie najlepiej w dobrze przepuszczalnej ziemi, która jest na bazie mieszanki dla sukulentów. Jeśli chodzi o rozmnażanie, to haworsja bardzo szybko wypuszcza nowe odrosty, które rozsadzamy poprzez podział bulwy.

Rośliny gruboszowate — przykłady

Grubosz Hobbit (Crassula ovata hobbit)

Ten sukulent liściowy bywa czasem nazywany uszy Shreka. Liście grubosza hobbita przypominają swoim kształtem uszy sympatycznego bohatera kreskówek. Ten gatunek grubosza nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Doskonale rośnie w ziemi dobrze przepuszczalnej, o pH 6,6 do 7,5.

Grubosz hobbit pochodzi z Afryki południowej, dlatego wymaga dodatniej temperatury. Wprawdzie podręczniki mówią, że potrafi przetrwać lekki mróz do minus 1 stopni, ale zdecydowanie lepiej jest nie narażać na to roślinnym.

Roślinę należy podlewać regularnie, ale niezbyt często. Jak wszystkie sukulenty podlewamy go dopiero, wtedy gdy Ziemia jest całkowicie sucha. Nadmiar wody może sprawić, że jego korzeń zgnije. Przed podlewaniem warto sprawdzić, czy ziemia już całkowicie przeschła. Uprawę oczywiście prowadzimy w doniczce, z odpowiednim drenażem. Jeśli siedzi rozmnażanie to do wyboru mamy dwie metody. Rozmnażamy poprzez rozsadzenie lub ukorzenianie się liści.

Eszeweria

Eszeweria to kolejny sukulent liściowy z rodziny gruboszowatych. Eszeweria jest sukulentem, który rozrasta się wszerz. Jej liście wyrastają z wnętrza bulwy i swoim kształtem przypominają kwiat. Ten sukulent nie wymaga częstego podlewania i dobrze znosi upały. Jest często wykorzystywany jako dekoracja ślubna, dzięki różnorodnej kolorystyce.

Można znaleźć eszewerie w kolorze intensywność zielonym, a nawet wpadający w jasnoniebieski. Najczęściej uprawiana jest w domu, ponieważ nie znosi niskich temperatur. Eszeweria lubi miejsca słoneczne, ale trzeba uważać, żeby nie poparzyć liści słońcem.

Odmiana doskonale rośnie na ziemi dobrze przepuszczalnej. Najlepsza do jej uprawy jest ziemia, która jest mieszanką ziemi do kaktusów, perlitu i piasku. Taka mieszanka zapewni dobrą przepuszczalność i odpowiednią ilość substancji odżywczych. Eszewerie dosyć szybko rosną i można je łatwo przesadzić. Są łatwe w uprawie, a do najczęstszych problemów należą brązowe liście i gnicie korzeni z powodu niewłaściwego podlewania.

Odmiany eszewerii:

  • mieszaniec ’Ben Badis’ – pomarańczowe kwiaty i zielone liście
  • Eszeweria ’Bumps’- pofałdwane liście
  • Black Prince’ – czarnawe liście
  • Campton Carousel’ – szaro-niebieskie liście
  • mieszaniec ’Perle von Nürnberg’ – filoletwe liście
  • Rainbow’ – ma tęczowe rozety
  • Hercules’ -niebieskie liście
  • Magic Red’ – czerwonawe liście
  • Raindrops’ – niebieskawe liście

Sukulenty liściowe — pozostałe przykłady

Kalanchoe

Kwiaty i liście kalanchoe
Kwiaty i liście kalanchoe

Odmiana należy do liściowych sukulentów z rodziny gruboszowatych. Właśnie tę roślinę można najczęściej spotkać w sklepach ogrodniczych. Pochodzi z Afryki, chociaż można ją znaleźć również na Madagaskarze. W Europie naturalnie kwitnie zimą, Co sprawia, że jest bardzo popularna wśród miłośników kwiatów.

Zimowe wieczory bywają przygnębiające, a dni są bardzo krótkie, dlatego widok kwiatów z pewnością sprawi przyjemność miłośnikom roślin. Kalanchoe zwane również blossfeldiana ma proste pędy, które pokryte są liśćmi. Kwiaty tego sukulenta liściowego potrafi kwitnąć bardzo długo. Można się nimi cieszyć nawet przez kilka miesięcy.

Warto pamiętać, że kalanchoe jest toksyczny dla zwierząt, ze względu na glikozydy, które znajdują się w jego soku. Z tego powodu zaleca się szczególną ostrożność, jeśli masz w domu psa lub kota. Pielęgnacja kalanchoe jest dosyć prosta. Sukulent preferuje miejsce jasne i słoneczne. W lecie będzie doskonałą ozdobą balkonu, a liczne kwiatostany na pewno ożywią przestrzeń.

Ta odmiana potrzebuję typowej ziemi dla sukulentów. Powinna być próchnicza, ale dobrze przepuszczalna. Uprawiając kalanchoe na balkonie lub w ogrodzie trzeba pamiętać, że roślina nie znosi temperatur poniżej 5 stopni Celsjusza. Wystarczy kilka godzin w tej temperaturze, a liście kalanchoe zaczną zamierać. Najczęściej uprawiana jest w doniczkach, które zawierają odpowiednie otwory drenażowe. Jeśli chodzi o pielęgnację, to trzeba zachować umiar w podlewaniu. Jak pisałam wcześniej, do sukulentów liściowych konieczne są doniczki z otworami drenażowym, żeby woda miała gdzie odpływać.

Podlewanie latem jest bardzo łatwe. Wystarczy je robić raz w tygodniu. Ilość wody trzeba dobrać do wielkości rośliny, ale lepiej podlewać mniej niż więcej. Warto również pamiętać, żeby używać do podlewania sukulentów odpowiedniej wody. Wrażliwe korzenie mogą ulec uszkodzeniu, jeśli woda będzie zbyt zimna. Dlatego do podlewania najlepiej stosować odstaną wodę, która ma temperaturę otoczenia. Kalanchoe nawozimy za pomocą specjalnych nawozów do sukulentów, zawsze zgodnie z zaleceniami producenta p.

Nietypowe sukulenty

Głowa starca (cefalocereus)

Ten sukulent z pewności zwróci uwagę każdego. Swoim wyglądem rzeczywiście przypomina głowę starca. Ma długie, cienkie kolce, które swoim wyglądem przypominają siwe włosy. Rośnie do ok. 60 cm dlatego potrafi być całkiem efektowną ozdobą.

Palma madagaskarska (Pachypodium)

Palma madagaskarska (Pachypodium)
Palma madagaskarska (Pachypodium)

Palma madagaskarska ma wyjątkowo egzotyczny wygląd. Ten sukulent liściowaty pochodzi z Madagaskaru i rośnie bardzo szybko. W naturalnych warunkach rośnie do wysokości 1 metra. Przy uprawie tego gatunku warto pamiętać, że na zimę zrzuca całkowicie swoje liście.

Jest to sygnał, że palma przeszła w stan wegetacji i nie należy jej podlewać. Podobnie jak wszystkie sukulenty nie toleruje nadmiaru wody. Dobrze rośnie w ziemi o pH 6-7,5, która jest dobrze przepuszczalna. Lubi dobrze nasłonecznione miejsca i umiarkowane podlewanie. Przy uprawie tego sukulenty liściowego warto pamiętać, że sok może być toksyczny dla skóry. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne trzeba wykonywać w rękawiczkach, żeby uniknąć podrażnienia skóry.

Kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera)

Tą odmianę sukulenta liściowego wyróżnia się wspaniałymi kwiatami. Ma płaskie, zielone liście i pędy, które rosną do 15-30 cm. Na wierzchołkach pędów kwitną niesamowicie efektowne kwiaty. Schlumbergera bywa nazywana kaktusem bożonarodzeniowym, grudniówką i chyba kilkunastoma innymi nazwami. Jej prawidłowa nazwa to Schlumbergera zimowa (Schlumbergera trunctata) i pochodzi od francuskiego kolekcjonera Frédérica Schlumbergera

Marzenka
Marzenka

Uwielbiam roślinki a najbardziej lubię sukulenty. Każdy dzień, który mogę spędzić opiekując się moimi "bejbisznkami" jest wyjątkowy :)

Artykuły: 25