Dlaczego aloes żółknie i co zrobić z żółtymi liśćmi? 6 przyczyn

Aloes to bardzo fajny sukulent, który lubię mieć na parapecie. Długie sterczące liście tworzą unikalny efekt, a sama roślina nie jest zbyt wymagająca. Niestety czasem liście aloesu żółkną. Wiesz dlaczego liście aloesu żółkną?

Aloes żółknie z powodu złego podlewania, niewłaściwego nawozu lub za dużego nasłonecznienia. Możesz to naprawić, stosując odpowiednią ziemię, doniczkę z drenażem i regularne podlewanie.

Warto wiedzieć jak rozpoznać co jest problemem. W tym artykule opiszę poszczególne problemy z uprawą aloesu i pokażę Ci jak sobie z nimi radzić.

Aloes żółknie – 10 powodów żółtych liści aloesu

Niewłaściwe podlewanie

Podlewanie sukulentów to chyba jeden z najczęstszych problemów. Jeśli będziesz niewłaściwie podlewać aloes, to jego liście zaczną żółknąć. Aloes należy do grupy sukulentów. Ten gatunek roślin pochodzi z Afryki, a więc rejonu, na którym nie pada zbyt często.

To właśnie dlatego aloes wytworzył sobie zdolność magazynowania wody w liściach. Jeśli będziesz go zbyt mocno podlewać, to zacznie żółknąć, a jego korzenie będą gnić.

Zobaczmy jak rozpoznać problemy z podlewaniem.

Za dużo wody

Przelanie aloesu to częsty problem. Wiąże się to nie tylko z samą ilością wody, ale również nieodpowiednią ziemią lub brakiem drenażu. Uprawiając aloes, musisz pamiętać, żeby sadzić go w ziemi, która jest dobrze przepuszczalna.

Jeśli ziemia będzie zbyt zbita, to będzie zatrzymywać za dużo wilgoci. Korzenie aloesu będą otoczone tą wilgocią i zaczną gnić, a liście będą żółknąć.

Jak rozpoznać, że aloes jest przelany?

Liście przelanego aloesu żółkną od podstawy, wzdłuż liścia. Wygląda to trochę jakby gniły od środka.

Jak uratować przelany aloes?

Aloes często da się uratować, jeśli miał zbyt dużo wody. Musisz jednak zadbać o odpowiednie warunki dla aloesu. Najpierw przygotuj nową ziemię dla aloesu. Nie łudź się, że możesz wysuszyć starą, w której rósł dotychczas. Mógł się w niej rozwinąć grzyb i lepiej nie ryzykować.

Następnie sprawdź, czy masz w doniczce otwory drenażowe. Jeśli są to wszystko w porządku. Jeśli ich nie ma, to musisz wymienić doniczkę lub zrobić je samodzielnie. Możesz je łatwo zrobić w plastikowej doniczce. Ceramiczną musisz niestety wymienić na inną.

Otwory drenażowe powinny dosyć duże. Woda musi z nich swobodnie wypłynąć.

Teraz przechodzimy do ratowania przelanego aloesu:

  1. Wyjmij aloes z doniczki
  2. Strząśnij ziemię (najlepiej na jakąś gazetę, żeby łatwiej było sprzątać)
  3. Oczyść korzenie z ziemi
  4. Sprawdź korzenie, czy nie gniją. Zgniłe korzenie rozpoznasz po tym, że będą pokryte czarną, kleistą mazią i brzydko pachną.
  5. Odetnij zgniłe korzenie
  6. Opłucz korzenie w środku grzybobójczym
  7. Odłóż aloes na kilka godzin, żeby korzenie przeschły
  8. Posadź aloes w dobrze przepuszczalnej ziemi, w nowej doniczce

Warto też zapamiętać, że przed każdym podlewaniem trzeba sprawdzić ziemię. Wystarczy wsadzić palec do ziemi i sprawdzić, czy jest wilgotna. Aloes podlewa się, dopiero kiedy ziemia jest całkowicie sucha (a nawet później).

Zbyt mało wody

Zbyt rzadkie podlewanie nie zdarza mi się za często, ale warto o tym wspomnieć. Czasami trafia do mnie aloes „do reanimacji” i wtedy muszę wiedzieć jak rozpoznać problem. Brak wody również prowadzi do tego, że aloes żółknie.

W sytuacji, gdy aloes nie ma wystarczającej ilości wody, to zacznie pobierać ją ze swoich liści. Takie liście stają się coraz cieńsze i robią się wiotkie. Następnie lekko się zwijają i zaczynają żółknąć, zanim wyschną.

W niektórych przypadkach aloes może żółknąć z powodu braku substancji odżywczych, które dostarcza woda. Zwalnia wtedy fotosynteza a liście robią się żółte.

Aloes może długo wytrzymać bez wody, ale nie może trwać w nieskończoność. Z czasem liście aloesu wysychają a roślinę można uratować tylko odpowiednim podlewaniem.

Złe oświetlenie

Tak jak pisałam wcześniej, sukulenty pochodzą głównie z Afryki i innych ciepłych regionów świata. W swoich naturalnych warunkach rosną blisko kamieni i innych elementów krajobrazu, które zapewniają im odrobinę cienia.

Ostre słońce może być dla wielu roślin zabójcze. Aloes wystawiony na ostre słońce żółknie. Jeśli słońce jest bardzo mocne, to z czasem aloes brązowieje i może nawet zginąć.

Za dużo słońca

Aloes żółknie z powodu zbyt dużej ilości bezpośredniego słońca
Aloes żółknie z powodu zbyt dużej ilości bezpośredniego słońca

W naszej strefie klimatycznej dosyć trudno o aż tak mocne słońce. Warto jednak wiedzieć, że aloes wystawiony na słońce może zżółknąć, co jest naturalnym mechanizmem obronnym rośliny.

Aloes dobrze znosi nawet 12 godzin bezpośredniego nasłonecznienia, ale nadmiar słońca może uszkodzić roślinę. W większości przypadków aloes rośnie na parapecie, na południowym oknie.

Warto zwrócić uwagę na to, czy szyba nie działa na aloes jak soczewka. Światło słoneczne może być skupiane przez szybę i powodować miejscowe poparzenie rośliny.

W zimie aloes potrzebuje dużo mniej światła. Przechodzi w stan wegetacji, czyli spoczynku i spowalniają wszystkie procesy, które zachodzą w liściach.

Za mało słońca

Aloes żółknie, ponieważ ma zbyt mało światła
Aloes żółknie, ponieważ ma zbyt mało światła

Czasami liście aloesu robią się jasnożółte, jeśli roślina ma zbyt mało światła. Proces fotosyntezy nie działa wtedy prawidłowo więc warto jakoś temu zaradzić.

Wystarczy przenieść roślinę w miejsce, które jest lepiej oświetlone. Jeśli takiego nie masz, to zastanów się, czy nie zastosować sztucznego oświetlenia.

Nieodpowiednie nawożenie

Nadmiar nawozu to kolejny powód żółtych liści aloesu. Zbyt dużo substancji odżywczych najpierw powoduje szybki wzrost rośliny. Ten wzrost jest bardzo nienaturalny a liście aloesu robią się wtedy nienaturalnie miękkie.

Może również dojść do uszkodzenia korzeni w wyniku nadmiernego kontaktu z nawozem. W efekcie liście aloesu będą robić się żółte i z czasem obumierać.

Rozwiązaniem jest tutaj przesadzenie roślin do nowej ziemi. Tutaj tez warto zadbać, żeby mieszanka ziemi była odpowiednio przygotowana dla aloesu.

Możesz skorzystać z gotowej ziemi dla kaktusów, ale koniecznie przeczytaj mój poradnik dotyczący ziemi dla aloesu. Znajdziesz tam przydatne wskazówki jak odpowiednio przygotować ziemię.

Bardzo ważne jest, żeby wstrzymać się z nawożeniem aloesu przez około jeden rok. W tym czasie roślina powinna przyzwyczaić się do nowych warunków.

Po tym okresie aloes należy nawozić nie więcej niż jeden lub dwa razy w roku. Warto korzystać z gotowych koncentratów do nawożenia kaktusów i sukulentów.

Aloes i inne sukulenty należy nawozić na wiosnę i w lecie. Nawożenie jesienią i zimą jest zabronione, ponieważ wtedy roślina jest w okresie wegetacji. Nie należy jej wtedy pobudzać do wzrostu.

Choroby

Kolejnym powodem żółtych liści aloesu są różnego rodzaju choroby. Pisałam już wcześniej o gnijących korzeniach, ale to nie wszystkie choroby.

Czasami aloes mogą zaatakować różnego rodzaju patogeny. Pojawiają się wtedy na liściach małe kropki. Następnie ilość kropek rośnie a liście zaczynają żółknąć.

W takie sytuacji najlepiej zastosować środek grzybobójczy. Niestety nie znam skutecznego sposobu na odróżnienie chorób spowodowanych przez grzyby lub inne patogeny.

Właśnie dlatego najpierw stosuję środek grzybobójczy, a później dokładnie sprawdzam roślinę.

Jeśli kropki zaczynają znikać, to znaczy, że środek zadziałał i choroba ustępuje.

Szkodniki

Niestety szkodniki lubią też aloes 🙂 Działalność szkodników często prowadzi do tego, że liście aloesu żółkną i usychają.

Najczęściej spotykane szkodniki to mszyce i wełnowce. Powoli wysysają z aloesu sok,i przy okazji uszkadzają liście, co powoduje szybkie żółknięcie liści.

Czasami na liściach aloesu pojawiają się też szkodniki, które żerują pod małymi „skorupkami”, w kolorze brązowym. Takie szkodniki należy regularnie usuwać za pomocą wilgotnej ścierki. W taki sposób zapobiegasz rozprzestrzenianiu się szkodników na całą roślinę.

Warto też odstawić aloes od innych sukulentów. Szkodniki bardzo lubią ich soczyste liście, dlatego szybko mogą się przenieść na sąsiadujące rośliny.

Usuwanie szkodników najlepiej rozpocząć od ich właściwej identyfikacji. Pomoże Ci w tym obsługa sklepu ogrodniczego. Możesz też opryskać aloes mydłem ogrodniczym lub pestycydami.

Jest jeszcze jeden szkodnik, który szczególnie lubi liście aloesu. To przędziorki. Niestety bardzo trudno je zauważyć gołym okiem, ponieważ są bardzo małe. Na szczęście zostawiają po sobie ślady w postaci małych pajęczynek.

Jeśli je zauważysz na Twoim aloesie, a jego liście żółkną, to prawie na pewno masz problem z przędziorkami. Możesz się ich pozbyć, stosując specjalne preparaty chemiczne. Możesz je kupić z łatwością w sklepie ogrodniczym.

Otoczenie

Nieodpowiednie warunki otoczenia również mogą powodować żółknięcie liści aloesu. W szczególności ważna jest temperatura otoczenia.

Aloes potrzebuje temperatury w zakresie od 24 do 26 st.C, żeby móc się optymalnie rozwijać. W niższej temperaturze będzie wolniej rosnąć.

Liście aloesu żółkną, jeśli są wystawione na drastycznie niższą temperaturę. Żółknięcie zaczyna się od krawędzi liści, które są najbardziej narażone na zimno.

Jeśli liście Twojego aloesu żółkną od strony okna, to najprawdopodobniej masz nieszczelności. Dostaje się przez nie zimne powietrze, które powoduje lekki przeciąg.

Spróbuj przestawić aloes w inne miejsce i zobaczy czy sytuacja się poprawi. Jeśli nie to szukaj przyczyn żółtych liści aloesu, w innym miejscu.

Dlaczego aloes żółknie? Podsumowanie

Jak widzisz, aloes żółknie z różnych powodów. Mogą to być:

  • niewłaściwe podlewanie
  • nieodpowiednie nawożenie
  • zbyt duża lub zbyt mała ilość światła
  • choroby
  • szkodniki

Mam nadzieję, że kilka moich wskazówek pomoże Ci w znalezieniu przyczyny żółtych lisci aloesu.

Zobaczmy jeszcze co robić, żeby sobie z nimi poradzić.

Co zrobić, gdy aloes żółnie?

Powyżej znajdziesz kilka ważnych wskazówek co zrobić, gdy aloes żółknie. Jeśli powodem jest zbyt duża ilość wody, to musisz wysuszyć jego korzenie i przesadzić do nowej doniczki.

Problem z nawożeniem rozwiążesz, przesadzając rośliny doniczkowe i zmniejszając ilość nawozu. Z kolei żółknięcie aloesu z powodu słońca rozwiążesz przestawiając roślinę w inne miejsce.

Rozwiązań jest wiele. Warto jednak skoncentrować się na tym, co naprawdę powoduje problem.

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego końcówki liści aloesu żółkną?

Końcówki aloesu żółkną z powodu zimnego powietrza, najczęściej od okna. Mogą też żółknąć, z powodu szkodników lub zbyt małej ilości wody (są wtedy cienkie i wiotkie).

Czemu aloes żółknie?

Aloes żółknie jeśli:

  • jest nieodpowiednio podlewany
  • ma za dużo słońca lub za mało światła
  • jest nieprawidłowo nawożony
  • szkodników
  • złego nawożenia
Marzenka
Marzenka

Uwielbiam roślinki a najbardziej lubię sukulenty. Każdy dzień, który mogę spędzić opiekując się moimi "bejbisznkami" jest wyjątkowy :)

Artykuły: 25