Jak przesadzać aloes? Przesadzanie i rozmnażanie – jak i kiedy

W dzisiejszym wpisie pokażę Ci jak przesadzać aloes samodzielnie. Dowiesz się jak wybrać odpowiednią donicę dla Twojego aloesu, w jaki sposób przygotować ziemię oraz jak przesadzić aloes w domu tak aby cieszyć się tą wspaniałą rośliną.

Najlepszą podpowiedzią jak przesadzać aloes jest dobre przygotowanie ziemi, wybór odpowiedniej doniczki i delikatne przeniesienie tak aby nie uszkodzić korzeni rośliny.

Jeśli chcesz poznać szczegóły to zapraszam do przeczytania całego artykułu.

Jak przesadzać aloes ?

Aloes jest sukulentem, który najlepiej rośnie w dosyć trudnych warunkach. Dzięki swojej zdolności do magazynowania wody potrafi przetrwać w pustynnych warunkach, które zabiłyby większość innych roślin.

Ta zdolność aloesu do przetrwania w trudnych warunkach potrafi jednak być trudna dla posiadaczy aloesu, którzy są przyzwyczajeni do zupełnie innego traktowania roślin.

Kiedy już jednak nauczysz się jak dbać o aloes to przyjdzie w końcu czas na jego przesadzenie.

Aby dobrze się do tego przygotować należy wziąć pod uwagę następujące elementy, które maja wpływ na powodzenie całego procesu to znaczy:

  • przygotowanie odpowiedniej doniczki
  • zastosowanie właściwej ziemi
  • właściwe przesadzenie
  • podlewanie po przesadzeniu

Mając na uwadze te czynności przejdźmy do wyboru i przygotowania doniczki dla przesadzanego aloesu.

Przygotuj doniczkę

Przygotowanie doniczki do przesadzania aloesu
Przygotowanie doniczki do przesadzania aloesu

Doniczka dla naszego aloesu stanowi nie tylko element dekoracyjny. Pełni również inną ważną funkcję a mianowicie może nam pomóc w regulacji wilgotności.

Wybierając doniczkę do przesadzenia aloesu zwróć uwagę na wielkość i ilość otworów drenażowych, które znajdują się na dnie doniczki.

To przez te otwory będzie wylewać się nadmiar wody i celowo mówię tutaj o nadmiarze. Wiele początkujących osób myśli, że aloes podobnie jak eszeweria, czy inne sukulenty nie lubi dużej ilości wody.

Nic bardziej mylnego.

Aloes lubi dużą ilość wody ale przez krótki czas to znaczy, że aloes po prostu nie lubi stać w wodzie. Kiedy korzenie są przez dłuższy czas w wodzie to aloes brązowieje.

Właśnie dlatego tak ważne jest aby całość elementów, które mają wpływ na nasz aloes były odpowiednio dobrane a pierwszym z nich jest odpowiednia doniczka.

Wybierając doniczkę dla rozsadzanego aloesu wybierz taką, która ma duże otwory drenażowe i jest ich przynajmniej 4 szt. Dzięki temu woda będzie mogła swobodnie wypływać z doniczki oczywiście zakładając, że będziesz mieć odpowiednio przygotowaną ziemię.

Wybierając odpowiednią doniczkę do przesadzenia aloesu pamiętaj również, że jest to roślina dosyć rozłożysta dlatego idealna doniczka powinna mieć większą szerokość niż wysokość. Dzięki temu trudniej będzie ją wywrócić kiedy aloes już podrośnie.

Doniczka dla aloesu
Doniczka dla aloesu

A teraz…

Skoro wiesz już jaką doniczkę wybrać dla aloesu to przejdźmy do przygotowania ziemi.

Aloes przesadzanie – jaka ziemia?

W wielu sklepach dostępne są gotowe mieszanki ziemi do przesadzania sukulentów.

Z mojego doświadczenia wynika jednak, że najczęściej taka ziemia jest zbyt żyzna, zbita i zatrzymuje zbyt wiele wody aby można ją było od razu zastosować do przesadzania aloesu.

Ze względu na to proponuje Ci samodzielne przygotowanie ziemi. Żeby to zrobić będziesz potrzebować kilka składników:

  • ziemię (może być gotowa mieszanka do sukulentów)
  • keramzyt
  • kamienie do akwarium lub styropian

Keramzyt, który jest dostępny w sklepach jest dosyć duży dlatego najlepiej go pokruszyć za pomocą młotka. Na zdjęciu poniżej możesz zobaczyć mieszankę tłuczonego keramzytu.

Zaznaczyłam czerwoną strzałką potłuczony keramzyt, który będzie idealny do mieszanki ziemi dla aloesu, który przesadzasz.

Tłuczony keramzyt
Tłuczony keramzyt

Aby potłuc keramzyt nie brudząc wszędzie dookoła wrzuć go to foliowej reklamówki. Kilka uderzeń młotkiem powinno załatwić sprawę.

Czas na kamienie.

Aloes lubi dobrze przepuszczalną ziemię dlatego konieczne jest zmieszanie jej z elementami nieorganicznymi. Kamienie do akwarium dosyć dobrze się do tego nadają, ponieważ są przygotowane jako podłoże dla żywych organizmów.

To oznacza, że powinny być dobrze oczyszczone ale jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości to przelej je wrzątkiem. Po prostu wrzuć na sito i zalej gorącą wodą. Wyparzając je w ten sposób usuniesz wszelkie grzyby, które mogłyby się znaleźć na ich powierzchni.

Pamiętaj żeby odpowiednio dobrać rozmiar kamieni, ponieważ zbyt duże nie będą się dobrze komponować z mniejszym aloesem.

Na zdjęciu poniżej możesz zobaczyć kamienie, których ja używam.

Średnie kamienie z akwarium
Średnie kamienie z akwarium

Jeśli chcesz urozmaicić swoją kompozycję możesz użyć również kolorowych kamieni o różnym rozmiarze albo piasku.

Zobacz jakie kamienie ja dodaję najczęściej.

Małe kamienie z akwarium
Małe kamienie z akwarium

Wybór jest ogromny dlatego najlepiej wyskoczyć do sklepu akwarystycznego i znaleźć coś najlepszego dla siebie.

Kiedy przygotujesz już kamienie, keramzyt i piasek (opcjonalnie) to czas zmieszać te składniki w odpowiednich proporcjach.

Wg mnie najlepsza mieszanka ziemi dla aloesu to:

  • 3 części ziemi
  • 2 części małych i średnich kamieni
  • 1 część keramzytu lub pumeksu

Do odmierzania najwygodniej jest korzystać z miarki albo po prostu zwykłej łyżki.

Następnie zmieszaj składniki jak na zdjęciu poniżej.

Ziemia do przesadzenia aloesu
Ziemia dla aloesu

Pokazana na zdjęciu ziemia jest dosyć sucha, ponieważ przepaliłam ją w piekarniku. Czasami tak robię żeby mieć pewność przy przesadzaniu, że nie przeniosę na nową roślinę bakterii z poprzedniej.

Takie przepalanie robię w naczyniu żaroodpornym. Wystarczy nagrzać piekarnik do 150st.C i włożyć do niego ziemię przynajmniej na 30 minut.

W ten sposób pozbędziesz się nie tylko bakterii i grzybów ale również przesuszysz ziemię dzięki czemu będzie łatwiej przepuszczać wodę.

Przejdźmy więc do samego przesadzania.

Wyjmij aloes z doniczki

Zaczynamy od wyjęcia aloesu z doniczki. Zacznij kiedy ziemia będzie sucha co ułatwi Ci zadanie.

Oprzyj aloes o lewą dłoń i prawą ręką zdejmij doniczkę z rośliny.

Obluzuj korzenie

Następnie delikatnie obluzuj ziemię tak żeby nie uszkodzić korzeni.

Jak przesadzać aloes
Jak przesadzać aloes

Pokazany na zdjęciu aloes nie tylko wymagał przesadzania. Rozrósł się na tyle mocno, że można go rozmnożyć korzystając z nowych odrostów – opiszę to w kolejnym wpisie.

Kiedy dobrze się przyjrzysz zobaczysz też kropki na liściach. To jest drugi powód, dla którego ten aloes do mnie trafił. Opiszę ten przypadek w sekcji o chorobach aloesu.

Wracając do przesadzania aloesu chcę w tym momencie wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy.

Kiedy wyjmiesz już aloes z doniczki i usuniesz ziemię dookoła korzeni to wg niektórych źródeł dobre jest zostawić tak aloes na dwa, trzy dni żeby korzenie przeschły. Przyznam się szczerze, że nigdy tak nie robiłam, ponieważ zaczynam przesadzanie dopiero wtedy kiedy ziemia aloesu jest bardzo sucha.

Jeśli twoja ziemia taka nie jest to zdecydowanie nie zaszkodzi aloesowi, jeśli zostawisz go tak na kilka dni żeby korzenie mogły przeschnąć.

Wsyp ziemię do doniczki

Na dno doniczki wsyp wcześniej przygotowaną ziemię. Dopasuj ilość ziemi do aloesu w taki sposób aby jego korzenie dotykały tej pierwszej warstwy ziemi kiedy trzon aloesu będzie się znajdował na równo z krawędzią doniczki.

Podana przeze mnie recepta za mieszankę ziemi dla sukulentów nie jest idealna i muszę się przyznać, że czasami dosypuję jeszcze jedną łyżkę drobnych kamieni tuż przed rozsadzeniem aloesu.

Robię tak najczęściej wtedy, kiedy ziemia, którą stosuję jest całkiem nowa. Taka ziemia jest z reguły bardzo zbita i zawsze martwię się czy nie będzie zatrzymywać zbyt dużo wody.

Przesadzanie aloesu
Przesadzanie aloesu

Umieść aloes w doniczce

Najwyższy czas na ułożenie aloesu w doniczce.

Ja robię to w ten sposób:

  • postaw doniczkę na stole
  • dopasuj aloes w tak sposób, żeby trzon aloesu był na równo z krawędzią doniczki
  • sprawdź czy aloes jest na środku donicy
  • obsyp ziemią korzenie aloesu
  • delikatnie ugniataj każdą warstwę

Przesadzanie aloesu nie jest skomplikowane ale wymaga cierpliwości i staranności. Mnie największy problem sprawiało na początku takie ułożenie rośliny żeby była na środku doniczki ale z czasem nabrałam wprawy.

Kiedy przesadzamy aloes ?

Chciałabym jeszcze dodać kilka słów na temat tego kiedy najlepiej wykonać przesadzanie aloesu. Najlepszym okresem do prawidłowego przesadzania aloesu jest wiosna i lato. To właśnie wtedy roślina jest w okresie wzrostu co powinno jej pomóc przetrwać przesadzenie do nowej doniczki.

W naszym klimacie aloes musi rosnąć w domu dlatego jest nam trochę i łatwiej i można się pokusić o przesadzenie jesienią czy zimą ale należy pamiętać, że wtedy aloes jest uśpiony i może mu być o wiele trudniej zaakceptować nową ziemię.

Jeśli zdecydujesz się jednak przesadzić swój aloes jesienią lub w ziemie co stanowczo odradzam to zrezygnuj ze stosowania nawozu. Co do zasady nawozimy sukulenty tylko wiosna i latem. Zimą te rośliny odpoczywają i nawóz może im nawet zaszkodzić, ponieważ zaburzy ich naturalny rytm wzrostu.

Podlewanie przesadzonego aloesu

Kiedy już prawidłowo przesadzisz swój aloes musisz pamiętać kilku bardzo ważnych rzeczach.

Aloes podobnie jak haworsja nie lubi, kiedy jego korzenie są mokre przez zbyt długo. Dlatego też musisz go podlewać w odpowiedni sposób.

Ja nie podlewam mich aloesów natychmiast po przesadzeniu. Pozwalam im się ułożyć przez jeden, góra dwa dni i później podlewam je tak samo jak każdy inny aloes.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zapraszam do mojego artykułu jak dbać o aloes.

Nawożenie, przesadzanie aloesu

Nawożenie przesadzonego aloesu można zacząć już po miesiącu od przesadzenia.

Pamiętaj jednak, że bardzo często gotowa ziemia do sukulentów zawiera już nawóz i w takim przypadku dodatkowe nawożenie może bardziej zaszkodzić nic pomóc.

Jeśli jednak Twoja ziemia nie jest gotową mieszanką z nawozem to możesz skorzystać z gotowych nawozów w płynie do kaktusów i sukulentów. Można je kupić najczęściej w Castoramie lub sklepie ogrodniczym.

Jeśli chodzi o częstotliwość nawożenia to najlepiej sprawdź co rekomenduje producent Twojego nawozu. Co do zasady nie należy nawozić sukulentów częściej niż raz w miesiącu, ponieważ stworzy to warunki bardzo odmienne od naturalnych. Takie rośliny nie będą się dobrze rozwijać i mogą nawet zacząć chorować.

Podsumowanie

Jak już wspomniałam wcześniej przesadzanie aloesu nie jest skomplikowane.

Musisz zadbać o odpowiednią doniczkę,mieszankę ziemi i delikatnie przenieść roślinę ze starej doniczki do nowej.

Pamiętaj również o tym żeby dać aloesowi dwa lub trzy dni zanim go po raz pierwszy podlejesz po przesadzeniu oraz o właściwym nawożeniu.

To tyle jeśli chodzi o poradnik jak przesadzać aloes. Mam nadzieje, że ten wpis pomoże Ci zadbać o tą wspaniałą roślinę i cieszyć się z jej posiadania.

P.S. Jeśli ten artykuł jest dla Ciebie pomocny to udostępnij go proszę. Może pomóc też znajomym 🙂

Dzięki,

Marzena

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Aloes

Marzenka
Marzenka

Uwielbiam roślinki a najbardziej lubię sukulenty. Każdy dzień, który mogę spędzić opiekując się moimi "bejbisznkami" jest wyjątkowy :)

Artykuły: 25