Dzisiaj dowiesz się, dlaczego zamiokulkas żółknie?
Zastanawiasz się dlaczego zamiokulkas żółknie? Żółte liście zamiokulkasa to nie lada problem. To piękny sukulent i warto zadbać o to, żeby zamiokulkas rósł i cieszył wzrok właściciela.
Liście zamiokulkasa żółkną najczęściej z powodu nadmiaru wody. Jego liście gnijąc zmieniają kolor na żółty ale to nie jedyny powód żółknięcia liści tego sukulenta.
Nie jest to jednak jedyny powód żółtych liści zamiokulkasów.
Zamiokulkas — dlaczego żółknie najczęściej?
Zanim przejdziemy do tej części artykułu, w której opowiem Ci, dlaczego żółknie zamiokulkas, pozwól, że powiem kilka słów o samej roślinie. Jest to o tyle ważne, że poznając nasze sukulenty możemy lepiej o nie zadbać.
Najlepszym sposobem na zatroszczenie się o sukulenty jest stworzenie im jak najlepszych warunków do zdrowego wzrostu.
Na pewno zwróciłeś uwagę, że najczęstszym powodem żółtych liści zamiokulkasa jest nadmiar wody. Niestety mniejsza ilość wody niekoniecznie musi pomóc.
Pozwól więc, że opowiem Ci kilka słów o tym sukulencie.
Zamiokulkas bywa często nazywany „ZZ Plant” czyli „roślina ZZ”. Czasami można się tez spotkać z potocznymi nazwami jak złote drzewko pieniędzy albo wieczna roślina.
Ten afrykański sukulent doskonale rośnie w zacienionych miejscach, chroniąc się przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Zamiokulkas nie toleruje niskich temperatur dlatego w Polsce może być uprawiany wyłącznie wewnątrz.
Podobnie jak inne sukulenty magazynuje w swoich liściach wodę. Takie zachowanie powoduje, że wymaga specjalnych warunków do uprawy.
Pewnie zastanawiasz się, czym są te warunki, a więc pozwól, że wyjaśnię.
Ziemia
To jest bardzo ważny element, który wpływa na warunki uprawy zamiokulkasa. Jeśli masz w doniczce niewłaściwą ziemię to praktycznie bez względu na to ile wody wlejesz to będzie ona stać w doniczce.
Zamiokulkas podobnie jak eszeweria, aloes, haworsja pasiasta czy sansewieria gwinejska lubią ziemię, która jest dobrze przepuszczalna. Pisałam o tym w artykule zatytułowanym „Jaka ziemia dla aloesu„.
Znajdziesz w nim szczegółowy opis jak przygotować samodzielnie ziemię dla aloesu i innych sukulentów.
W skrócie mogę Ci powiedzieć, że woda nie może stać w ziemi, w której rosną sukulenty. Niewłaściwą ziemię możesz rozpoznać po tym, że jest bardzo zbita i wilgotna kilka godzin po podlaniu.
Właściwa ziemia powinna już dawno wyschnąć.
Drenaż (otwory na spodzie)
To jest kolejny powód, przez który liście zamiokulkasa mogą żółknąć. Jeśli zastanawiasz się, czemu zamiokulkas żółknie, a nie masz otworów w doniczce, to możliwe, że właśnie znalazłeś rozwiązanie.
Otwory na spodzie doniczki są po to, żeby nadmiar wody mógł wylecieć z doniczki. Dzięki temu korzenie rośliny nie stoją w wodzie i nie gniją.
Otwory powinny być odpowiedniej wielkości, dopasowanej do rozmiaru doniczki. Trudno jest opisać, jak powinny być duże, ale myślę, że centymetr to absolutne minimum. Zresztą nic złego się nie wydarzy jeśli są zbyt duże a z drugiej strony jeśli będą za małe to korzenie zaczną gnić.
I tu dochodzimy do trzeciego elementu, który jest niesamowicie ważny.
Dlaczego zamiokulkas żółknie przez podlewanie?
Pamiętam, kiedy zaczynałam moją przygodę z sukulentami. Zawsze martwiłam się, że wlewam im za mało wody i uschną.
Niepotrzebnie.
Zamiokulkas i inne sukulenty doskonale poradzą sobie przy rzadkim podlewaniu
jeśli masz odpowiednią ziemię i doniczkę to możesz podlewać zamiokulkas podobnie jak wszystkie inne sukulenty.
Po więcej informacji na temat podlewania zapraszam Cię do mojego artykułu o tym, jak podlewać sukulenty.
Pamiętaj jednak, że zamiokulkas żółknie nie tylko z powodu nadmiaru wody.
Dlaczego liście zamiokulkasa żółkną, jeśli dobrze go podlewam?
Nadmiar wody to najczęstszy problem żółtych liści tej rośliny. Niestety nie jedyny. Chcesz wiedzieć, dlaczego liście zamiokulkasa żółkną mimo tego, że dobrze go podlewasz, masz dobrą ziemię i doniczkę?
Powodem może być niewłaściwy nawóz.
Podczas mojej przygody z sukulentami nauczyłam się, że czasami niewłaściwa kompozycja składników odżywczych może spowodować, że liście rośliny żółkną.
Niektóre nawozy powodują, że aloes brązowieje. Takie nawozy będą w podobny sposób działać na zamiokulkas, tyle że jego liście mogą robić się żółte.
Innym powodem mogą być roztocza i choroby grzybowe, chociaż te są bardzo rzadko spotykane.
Opiszę je w innym artykule, a teraz chciałbym wrócić do tematu. Trafiłeś tu, szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego żółkną liście zamiokulkasa, więc zakładam, że masz taki problem.
No i z pewnością chcesz się dowiedzieć co dalej?
Już tłumaczę 🙂
Zamiokulkas — dlaczego żółkną liście i jak sobie z tym poradzić?
Teraz czas na odrobinę praktycznych porad jak sobie poradzić z problemem, dlaczego żółkną liście zamiokulkasa.
Zacznijmy więc od początku.
Najpierw sprawdź, czy na liściach nie ma śladów innych nietypowych rzeczy. Jeśli widzisz małe, białe owady to możliwe, że masz do czynienia z mszycami. W takiej sytuacji polecam zastosowanie chemii. Niestety — nie lubię tego, ale czasami nie ma innego wyjścia.
Jeśli nie ma innych śladów „złowieszczych potworów” 🙂 to włóż palec do ziemi. Jeśli ziemia zamiokulkasa jest twarda, zbita i wilgotna, mimo tego, że od ostatniego podlewania upłynęło już kilka godzin to czas na operację 🙂
Oto co będzie Ci potrzebne:
- gazeta
- ostre nożyczki
- środek do dezynfekcji nożyczek
- środek grzybobójczy do roślin
- nowa doniczka
- świeża ziemia do kaktusów (przygotowana samemu lub kupna)
Wyjmujemy roślinę z doniczki
Najpierw oczywiście musisz mieć odrobinę miejsca. Rozłóż gazety na stole, ponieważ przydają się później. Najlepiej, żeby to były tradycyjne gazety, w które wsiąka woda, a nie twarde kartki kolorowych czasopism.
Następnie wyjmij delikatnie zamiokulkas z doniczki. Postaraj się złapać za bulwę, jak najbliżej ziemi, przechyl całość, w bok i wyciągnij.
Następnie połóż roślinę na gazety.
Oględziny
Teraz czas, żeby przyjrzeć się korzeniom i bulwie. Delikatnie podnieś roślinę za bulwę i strząśnij ziemię. Jeśli jest dosyć mokra, to powinna łatwo odpaść. Postaraj się usunąć jak najwięcej ziemi.
Jeśli Twój zamiokulkas cierpi z powodu nadmiaru wody to nie wykluczone, że jego korzenie zaczęły gnić. Z tego powodu w ziemi mogą znajdować się zarodki grzybni i taka ziemia niestety nie nadaje się już do użytku.
Musisz zastosować zupełnie nową ziemię.
Jak juz odkryjesz korzenie to czas na właściwe oględziny. Połóż zamiokulkas na gazetach i dokładnie obejrzyj korzenie. Najprawdopodobniej znajdziesz sporo korzeni, które będą miękkie i gnijące.
Takie korzenie musisz usunąć. Najlepiej po prostu odciąć je nożyczkami. Zanim ich użyjesz, to dobrze jest je porządnie umyć lub zdezynfekować. Odkąd w naszym kraju zagościł korona wirus, z pewnością masz sporo środków dezynfekujących.
Użyj ich na nożyczkach przed odcięciem korzeni i po. Warto dbać o czystość w domu i przy okazji unikniesz przeniesienia grzybni na inne rośliny, którym możesz chcieć podciąć listki.
Wróćmy do ratowania zamiokulkasa.
Po usunięciu gnijących korzeni, czas na liście. Odetnij wszystkie żółte liście. Nie może zostać ani jeden. Jeśli łodyga zamiokulkasa również jest żółta, to musisz ją odciąć w miejscu, w którym wyrasta z bulwy.
Pamiętaj, żeby obejrzeć również bulwę. Jeśli znajdziesz na niej jakiekolwiek oznaki zgnilizny to musisz je wyciąć.
Teraz warto zastosować środek grzybobójczy. Takie środek najczęściej trzeba przygotować samodzielnie, mieszając koncentrat z wodą w odpowiednich proporcjach. Zwróć na nie szczególną uwagę, ponieważ zbyt dużo koncentratu może zniszczyć roślinę, a zbyt mało nie przyniesie żadnego efektu. Musisz postępować zgodnie z instrukcją producenta.
Dobrze będzie zastosować całkiem nową doniczkę. Wprawdzie sa sposoby na wyczyszczenie doniczki, w której jest ziemia z grzybnią, ale wydaje mi się, że nie ma to zbytniego sensu.
Korzystając z przygotowanej wcześniej ziemi, posadź zamiokulkas. Następnie ustaw go w ciepłym pomieszczeniu, o niewielkiej ilości światła.
Po tygodniu możesz po raz pierwszy podlać roślinę i przenieść ją do miejsca, w którym stała wcześniej.
Dobrze, żeby teraz zamiokulkas miał jak najwięcej światła, ale bez bezpośrednich promieni słońca. Duża ilość światła poprawi wzrost rośliny.
Jeśli chodzi o temperaturę to dobrze, żeby była w okolicach 24-32 st.C. wiem, że czasami ciężko znaleźć miejsce w domu, w którym temperatura byłaby tak wysoka, ale jakoś musisz sobie poradzić.
Zamiokulkas pochodzi z Afryki i będzie mu bardzo dobrze w wysokich temperaturach.
Podlewać możesz normalnie to znaczy w zależności do pory roku.
Teraz warto obserwować zamiokulkas, żeby mieć pewność, że liście już nie żółkną.
Mam nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego zamiolkulkas żółknie i jak sobie z tym poradzić 🙂
powodzenia i do następnego!
Marzena
Przeczytaj również dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści?
Więcej informacji:
Wikipedia – zamiokulkas zamiolistny