Zamiokulkas – podlewanie.Jak to robić i na co zwracać uwagę?

Zamiokulkas — podlewanie przy uprawie w domu

Zamiokulkas to wspaniały sukulent. Właściwie to jedna z moich pierwszych roślin, które miałam w domu. Nie wiedziałam wtedy nawet, co to są sukulenty i jak o nie dbać. Dzisiaj wszystko jest zupełnie inne. Mam w domu kilkadziesiąt różnych odmian sukulentów jak haworsja, eszeweria, aloes, grubosz hobbit czy sansewieria gwinejska. Dzisiaj opowiem ci o tym, jak podlewać zamiokulkas.

Zamiokulkas należy podlewać, kiedy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Latem podlewaj go co 2-3 tygodnie a zimą raz na 4-5 tygodni. Podlewaj obficie, ale rzadko. Zawsze używaj doniczek z odpływem.

Tak wygląda podlewanie zamiokulkasów „w elektronicznym skrócie” 😉

Pozwól, że rozwinę trochę ten skrócony opis. Dowiesz się jak dbać o zamiokulkas przez odpowiednie podlewanie.

Ile podlewać zamiokulkasy?

Ilość wody używanej do podlewania zamiokulkasa to częste pytanie, z którym się spotykam. Użytkownicy mojego serwisu pytają, ile mają podlewać, żeby nie przelać swojego zamiokulkasa.

Niestety najczęściej muszę odpowiedzieć, że to zależy.

Bardzo dużo zależy od rozmiarów rośliny. Zamiokulkas zamiolostny potrafi urosnąć nawet do 40 cm wysokości. Ale to nie wszystko. Okazała roślina potrafi być całkiem duża, przez co może potrzebować dużo wody. I tutaj właśnie pojawia się najczęstsze pytanie: ile to jest dużo?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w moim poprzednim artykule, który zatytułowany jest „Jak podlewać sukulenty?„. Można go podsumować w ten sposób, że ilość wody używanej do podlewania sukulentów zależy od:

  • używanego podłoża
  • rodzaju doniczki (ilość i wielkość otworów drenażowych)
  • wielkości rośliny
  • pory roku

Jak widzisz, odpowiedź wcale nie jest taka prosta, jakby się wydawało. Dlatego gorąco zachęcam cię do przeczytania poprzedniego artykułu na temat podlewania sukulentów.

Mogę Ci natomiast podpowiedzieć, że jeśli masz odpowiednią ziemię (przepuszczalną) i doniczkę z otworami drenażowymi to, podlewaj tak długo, aż woda pojawi się w spodku pod doniczką. Wtedy koniecznie wylej tą wodę, żeby ziemia zamiokulkasa nie „wpiła” jej z powrotem.

Ta metoda podlewania jest bardzo skuteczna dla sukulentów i na pewno sprawdzi się też w przypadku zamiokulkasa. Bardzo ważne jest jednak zastosowanie odpowiedniej ziemi i doniczki.

Ziemię możesz przygotować samodzielnie, jeśli tylko chcesz. Opis jak to zrobić znajdziesz w moim poradniku „Aloes — jaka ziemia jest najlepsza?

Czym podlewać?

Do podlewania zamiokulkasa wystarczy zwykła konewka domowa. Nie ma potrzeby stosowania żadnych wynalazków. Zamiennie może być butelka po wodzie mineralnej.

W przypadku małych roślin sprawdzi się nawet szklanka lub mały słoik.

Sukulenty podlewamy wodą odstaną. Załóżmy, że podlewać będziesz co około 2-3 tygodnie. W takim przypadku po podlaniu po prostu uzupełnij pojemnik na wodę odpowiednią ilością.

Często dostaje pytania o stosowanie nawozów. Nie jestem zwolenniczką chemicznych środków, ale czasami można wzbogacić nimi wodę. Trzeba tylko pamiętać, żeby robić to wyłącznie w okresie wzrostu rośliny. Nie wolno stosować nawozów w czasie jesieni ani zimy.

W takim okresie roślina odpoczywa i wolniej rośnie. Nawóz mógłby zaburzyć jej naturalny rytm wzorstu.

Kiedy podlewać?

Zamiokulkas lubi ziemię, która przesycha przed podlaniem. Pamiętam, że za pierwszym razem martwiłam się, że za rzadko podlewam. Bardzo wiele roślin domowych musi mieć ziemie, która jest ciągle wilgotna. Zamiokulkas tego nie potrzebuje. Wręcz przeciwnie.

Najlepiej czuje się podlewany, dopiero wtedy, kiedy ziemia przeschnie. Najlepiej jest sprawdzić ziemię palcem, tuż przed podlaniem. Jeśli wydaje się „sucha jak pieprz” to właśnie jest najlepszy moment na podlewanie.

Jak często podlewać?

Częstotliwość podlewania zamiokulkasa zależy od:

  • Pory roku,
  • Wielkości rośliny i
  • ziemi, w której rośnie roślina.
  • doniczki

W większości przypadków podlewanie co 7 do 14 dni w zupełności wystarczy. Problemy mogą się pojawić, jeśli będziesz podlewać częściej. Przy niewłaściwej ziemi korzenie zamiokulkasa mogą gnić, a roślina będzie tracić liście. Rozwiązaniem jest zastosowanie dobrze przepuszczalnej ziemi.

Musisz pamiętać też, żeby ziemia dobrze wyschła przed kolejnym podlewaniem. Wilgotność ziemi możesz łatwo sprawdzić palcem. Wystarczy, że dotkniesz palcem wskazującym ziemi. Jeśli ziemia wydaje Ci się zbyt sucha i zachowuje się „jak wata” to znaczy, że jest doskonała do podlewania.

Liście zamiokulkasa po podlewaniu w zimie
Zamiokulkas po podlewaniu zimą

Podlewanie zamiokulkasa zimą i latem

W przypadku wszystkich roślin zawsze należy pamiętać o dostosowaniu częstotliwości podlewania do aktualnej pory roku. Zimą większość roślin wegetuje. Są wtedy w spoczynku, a ich wzrost jest mocno ograniczony. Nie potrzebują tak wielu substancji odżywczych oraz wody.

W takich okresach warto zmniejszyć częstotliwość podlewania. Zamiokulkas po prostu nie potrzebuję tak dużo wody.

W okresie zimowym liście zamiokulkasa mogą opadać. Wygląda to całkiem jak liście drzew spadające jesienią.

Latem możesz wrócić do normalnego podlewania.

Zastanawiasz się czym jest normalne podlewanie?

Zamiokulkasa należy podlewać latem co dwa, trzy tygodnie. Zimą można wydłużyć czas między podlewaniem nawet do czterech tygodni. Bardzo dużo zależy jednak od tego ile lat ma Twoja roślina. Inaczej zachowuje się młody zamiokulkas a inaczej dojrzała roślina.

Niemniej jednak bardzo ważne jest, żeby nie przelać rośliny. Przez przelanie mam tu na myśli sytuację, w której korzenie zamiokulkasa stoją w wodzie. To jest najgorsze dla wszystkich sukulentów. Korzenie stojące w wodzie przez długi czas zaczynają gnić. Właśnie wtedy zamiokulkas zaczyna gubić liście.

jeśli zdarzyło ci się przelać zamiokulkasa to zapraszam do mojego artykułu, w którym tłumaczę, dlaczego zamiokulkas żółknie?

Znajdziesz tam również kilka porad jak uratować przelanego zamiokulkasa

Podlewania zamiokulkasa, który kwitnie

Podlewanie zamiokulkasa, który kwitnie, nie różni się w żaden sposób od podlewania rośliny, która nie kwitnie. Musisz pamiętać, że zamiokulkas bardzo rzadko kwitnie w domu czy mieszkaniu. Swoją drogą kwiat tej rośliny ma bardzo ciekawy kształty, który przypomina kolbę kukurydzy 🙂

Jeśli masz to szczęście, że Twój zamiokulkas zakwitł, to podlewaj go tak jak dotychczas i obserwuj kwiat. Jeśli zauważysz, że kwiat zaczyna usychać lub nienaturalnie się wyginać to zwiększ ilość wody, lub częstotliwość podlewania.

Pamiętaj jednak, że zamiokulkas zamiolistny nigdy nie może stać w wilgotnej ziemi. Może to doprowadzić do gnicia korzeni, które jest bardzo trudno odwrócić.

Podlewanie piwem zamiokulkasów?

Osobiście nie próbowałam ale jestem zawsze otwarta na nowe pomysły. W teorii powinno coś dać, ponieważ piwo ma masę substancji odżywczych, które powinny pomóc roślinie rosnąć.

Mam tylko nadzieję, że będzie rosnąć prosto 🙂

Jeśli interesuje Cię uprawa tej rośliny to koniecznie przeczytaj nasz artykuł, w którym odpowiadamy, dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści!

Najczęściej zadawane pytania

Czy spryskiwać zamiokulkas?

Nie należy spryskiwać zamiokulkasa. Sukulenty nie lubią mieć mokrych liści, dlatego spryskiwanie ich wodą nie jest wskazane.

W tej sekcji mojego artykułu znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Jak rozpoznać, że zbyt mocno podlewam zamiokulkasa?

Podlewanie zamiokulkasa zbyt dużą ilością wody może skutkować opadaniem liści. Zanim jednak zaczną opadać łodygi mogą zrobić się papkowate a liście zaczną żółknąć.

Jeśli zdarzyło ci się zbyt mocno podlać zamiokulkas to odczekaj z kolejnym podlewaniem aż ziemia całkowicie wyschnie. W takich momentach warto sprawdzić wilgotność ziemi głębiej, a nie tylko na powierzchni. Wystarczy wcisnąć palec w ziemię, żeby zobaczyć czy jest wilgotna.

Czy zamiokulkas toleruje małą ilość światła?

Zamiokulkas jest bardzo odporną rośliną. Co do zasady nie lubi bezpośredniego słońca, ale potrzebuje światła do wzrostu. Poradzi sobie w pomieszczeniach z niewielką ilością światła, ale pamiętaj, żeby odpowiednio dostosować ilość wody używanej do podlewania. Przy niewielkiej ilości światła procesy fotosyntezy przebiegają wolniej. Należy więc zmniejszyć ilość wody

Marzenka
Marzenka

Uwielbiam roślinki a najbardziej lubię sukulenty. Każdy dzień, który mogę spędzić opiekując się moimi "bejbisznkami" jest wyjątkowy :)

Artykuły: 25