Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści?

Zastanów się nad następującym tematem.

Kupujesz w sklepie uroczy zamiokulkas, ponieważ słyszałeś, że tego rodzaju rośliny są naprawdę ładne. Ustawiasz upragnioną roślinę w salonie w nadziei, że będzie pięknie zdobić twój dom. Po chwili jednak uświadamiasz sobie, że zamiokulkas nie rośnie, tak jak chcesz. Roślina stoi w bezruchu przez długie miesiące.

Zastanawiasz się, dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści?

Powodów może być kilka:

  • pora roku
  • niewłaściwa ziemia
  • nieodpowiednie podlewanie
  • zbyt mała ilość światła
  • zbyt mała doniczka

Zamiokulkas to roślina wolnorosnąca. Najlepiej rośnie w ściśle określonych warunkach. Aby cieszyć się wspaniałym zamiokulkasem, potrzebna jest odpowiednia kombinacja tych warunków. Należą do nich oświetlenie nawożenie. Pamiętaj jednak, że zamiokulkas jest żywą rośliną i nic nie zastąpi troski, która jest niezbędna do prawidłowego wzrostu.

Prawda jest taka, że wszyscy chcielibyśmy mieć rośliny, które nie wymagają wysiłku.

Marzy nam się wspaniała zieleń w domowym zaciszu, najlepiej bez dużego zaangażowania Niestety rzeczywistość nie jest tak prosta. Roślinami trzeba się opiekować. Tylko wtedy będziesz cieszyć się wspaniałymi kwiatami i pięknymi, zdrowymi i liśćmi.

Jak szybko powinien rosnąć zamiokulkas? Czego oczekiwać?

Zamiokulkas to wspaniały dodatek do domu. Dodaje wnętrzu uroku i sprawia, że staje się bardziej żywe. Nie ma zbyt dużych wymagań, dlatego bardzo wiele osób chętnie uprawia go w swoim domu. Niestety zamiokulkas jest znany z tego, że nie rośnie zbyt szybko.

Nie oczekuj więc spektakularnego wzrostu w krótkim czasie. Musisz dostosować swoje oczekiwania do rzeczywistości. Zamiokulkas jest dosyć wolno rosnącą rośliną. Potrzebuje sporo czasu, aby zacząć wypuszczać nowe liście. Jeśli będziesz przeszukiwać blogi i fora dyskusyjne, to najprawdopodobniej znajdziesz historie pełne wspaniałych roślin, które szybko urosły do dużych rozmiarów. Niestety to są wyjątki.

Zazwyczaj potrzeba kilku lat, aby wyhodować sporej wielkości zamiokulkas. W normalnych warunkach roślina urośnie raptem o kilka centymetrów rocznie. W ciągu roku zamiokulkas wypuszcza od 5 do 8 nowych liści. W okresie intensywnego wzrostu potrafi urosnąć o kilka centymetrów dziennie. Potrzebuje jednak odpowiednich warunków do wzrostu.

Nie pozwól jednak żeby powolne wypuszczanie liści, Cię zniechęciło.

Mam dla ciebie dobrą wiadomość!

Zwracając uwagę na kilka ważnych kwestii, możesz sprawić, że zamiokulkas zacznie szybciej wypuszczać nowe liście.

Pozwól, że pokażę ci, na co zwracać uwagę.

Zamiokulkas wypuszcza nowe liście
Zamiokulkas, który wypuszcza nowe liście

5 przyczyn, przez które zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści

Jest wiele przyczyn, które mogą powodować, że zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści.

Pozwól, że przedstawię ci najważniejsze z nich.

1. Nieodpowiednia pora roku

Jedną z pierwszych rzeczy, nad którymi warto się zastanowić, jest pora roku, odpowiednia do wypuszczania nowych liści. To jedna z podstawowych przyczyn tego, że zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści.

Rośliny domowe podobnie jak drzewa i kwiaty na zewnątrz rosną według swojego rytmu. Ten rytm wyznaczają pory roku. Przynoszące rośliny do domu nie zmieniliśmy ich DNA. Mają w swojej naturze to, że kwitną i rosną o ściśle określonych porach roku.

Każda z pór roku charakteryzuje się innym wpływem na rośliny. Niektóre pory roku są optymalne do wzrostu, a inne sprawiają, że roślina zapada w sen zimowy. Z tego powodu zobaczysz, że praktycznie każda roślina, którą posiadasz, będzie przechodzić przez różne stadia rozwoju.

W zimie rośliny zasypiają i odpoczywają. Na wiosnę budzą się ze snu i rozpoczynają swój wzrost. W lecie kwitną i się rozmnażają. Na jesień nie wypuszczają już nowych liści. Wtedy też zaczynają zmniejszać prędkość wzrostu i przygotowują się do zimy. Zamiokulkas możesz rozmnażać z łodyg lub liści.

Ten cykl życia jest kluczowy, aby zrozumieć, dlaczego zamiokulkas nie rośnie. Całkiem możliwe, że twoja roślina właśnie przestawiła się w tryb przetrwania. W tym trybie jej wzrost jest mocno ograniczony.

Zamiokulkas zachowuje się w takim momencie jak większość innych sukulentów. W miarę jak dni stają się coraz krótsze, możemy zobaczyć, że roślina przestaje wypuszczać nowe pędy. W okresie do lutego lub marca najczęściej nie zobaczysz żadnych nowych przyrostów.

W zależności od tego, jakie warunki zapewnisz roślinie w późniejszym okresie, możesz cieszyć się tym, że zamiokulkas wypuszcza nowe liście.

Jest jeszcze jedna rzecz, o której warto wspomnieć. Rośliny mają tendencję, żeby przechodzić w tryb przetrwania, jeżeli mają nieodpowiednie warunki. Odpowiednia troska o zamiokulkas to znaczy dostarczanie właściwych substancji odżywczych i wody mogą sprawić, że zamiokulkas przełączy się w tryb przetrwania dużo później.

Światło dzienne, substancje odżywcze i odpowiednie podlewanie zamiokulkasa, są kluczowe dla wypuszczania nowych liści. To właśnie te elementy wpływają na to ile nowych liści wypuści zamiokulkas.

2. Niewłaściwa ziemia

Odpowiednie ziemia to bardzo ważne element uprawy roślin. Kolejnym powodem tego, że twój zamiokulkas nie wypuszcza liści, może być niewłaściwa ziemia i nieodpowiednie nawożenie.

Podobnie jak z większością roślin zamiokulkas może przetwarzać tylko substancje odżywcze, które ma w ziemi. Jeżeli ziemia, w której rośnie zamiokulkas jest stara lub wyczerpana roślina nie będzie mogła rosnąć we właściwy sposób.

Zamiokulkas bardzo wolno wypuszczą nowe liście. Okazjonalne nawożenie wysokiej jakości nawozem, raz na jakiś czas jest zupełnie wystarczający do prawidłowego wzrostu liści. Korzystając ze sprawdzonych nawozów przeznaczonych dla sukulentów zapewnisz zamiokulkas owi właściwy wzrost.

Aby ziemia miała odpowiednią ilość substancji odżywczych, warto zastosować dwa razy w roku dedykowany nawóz do kaktusów. W ten sposób ziemia będzie mieć wystarczająco substancji odżywczych dla rośliny.

Pamiętaj, jednak że zamiokulkas wciąż będzie rosnąć według własnego cyklu. Wciąż kluczowe jest dostarczenie odpowiednich substancji odżywczych, ponieważ ich brak będzie ograniczać wzrost liści.

3. Zbyt częste lub zbyt rzadkie podlewanie

Co w sytuacji, jeśli to wszystko nie pomaga. Warto w takiej sytuacji zastanowić się nad odpowiednim podlewaniem. Zbyt duża lub zbyt mała ilość wody może powodować, że zamiokulkas nie będzie wypuszczać nowych liści.

Zamiokulkas podobnie jak inne sukulenty lubię być podlewany obficie, ale krótko. Oznacza to, że przed każdym podlewaniem musisz sprawdzić wilgotność ziemi.

Możesz to łatwo zrobić, dotykając palcem wierzchniej warstwy ziemi. Jeżeli Ziemia jest, choć odrobinę wilgotna, to znaczy, że nie możesz podlać zamiokulkasa. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z sukulentami, to pozwól, że Ci coś podpowiem. Jeśli ziemia wydaje ci się zbyt sucha, wręcz przesuszona, to znaczy, że jest doskonała do podlewania. Początkujący miłośnicy sukulentów są często przyzwyczajeni do innych roślin. Takim osobom często wydaje się, że zamiokulkas ma zbyt suchą ziemię, ale tak nie jest.

Sukulenty pochodzą z Afryki. Możesz sobie łatwo wyobrazić, że warunki, w których rosną, nie są łatwe. To właśnie dlatego zamiokulkas wykształcił sobie umiejętność magazynowania wody w liściach. Zresztą to cecha wszystkich sukulentów, a nie tylko zamiokulkasa. Aloes, eszeweria i haworsja mają podobne właściwości.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Jak podlewać sukulenty?

4. Niedostateczne oświetlenie

Pamiętaj, że właściwe naświetlenie jest niezbędne zamiokulkas wypuszczał nowe liście. Trzeba jednak pamiętać, że zamiokulkas nie lubii bezpośrednich promieni słońca.

Zamiokulkas najprawdopodobniej będzie rosnąć w każdych warunkach. Preferuje jasne miejsca jednak lepiej nie wystawiać go na bezpośrednie promienie słońca. Przynajmniej nie nazbyt długo.

Kluczowe jest to, że im więcej światła dostarczysz do rośliny, tym szybciej zareaguje i zacznie rosnąć. Jest tu jednak jeden haczyk. Bezpośrednie promienie słońca mogą poparzyć lub wysuszyć zamiokulkas. Upewnij się, więc że ustawiasz go we właściwym miejscu w domu. Najlepiej sprawdzi się do tego południowe okno.

5. Zbyt mała doniczka

Doniczka jest bardzo ważna dla właściwego wzrostu rośliny. Zamiokulkas, który ma zbyt mało doniczkę może przestać wypuszczać nowe liście. Korzenie zamiokulkasa, tak samo, jak każdej rośliny potrzebują przestrzeni, aby rosnąć. Zbyt mała doniczka ogranicza wzrost korzeni, przez co zamiokulkas nie wypuszczą nowych liści.

W takiej sytuacji najlepiej wymienić doniczkę na trochę większą. Mówiąc „trochę większa” mam tu na myśli o jeden stopień większą. Większość sklepów z doniczkami jest zaopatrzona w różne rozmiary, dlatego łatwo sobie z tym poradzisz.

Nowy liść zamiokulkasa
Nowy liść i pęd zamiokulkasa

Wskazówki jak sprawić, żeby zamiokulkas zaczął wypuszczać nowe liście

Zwróć uwagę na porę roku

Pamiętaj, że większość roślin domowych zapada w sen zimowy. Możliwe, że musisz tylko poczekać, aby twój zamiokulkas zaczął wypuszczać liście.

Pamiętaj o właściwym nasłonecznieniu

Zamiokulkas uwielbia jasne pomieszczenia. Niestety źle znosi bezpośrednie promienie słońca.

Co to właściwie oznacza?

Jasne pomieszczenia najczęściej mają Południowe lub wschodnie okna, które dostarczają dużo światła. Upewnij się, że twój zamiokulkas stoi w takim miejscu, żeby słońce nie świeciło na niego bezpośrednią.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule zatytułowanym: Jak dbać o sukulenty?

Sprawdź ziemię i nawieź ją, jeśli trzeba.

Pamiętaj o tym, że twój zamiokulkas rośnie w ziemi. Ziemia jest tylko jednym z wielu elementów, które pozwalają roślinie wypuszczać liście. Tworzy niezbędne środowisko pełne witamin i minerałów. Zadbaj zamiokulkas przez właściwe nawożenie a będziesz cieszyć się nowymi liśćmi. Zachowaj jednak umiar. Nadmiar nawozu może powodować, że zamiokulkas żółknie.

Stwórz przytulną atmosferę

Zamiokulkas podobnie jak inne sukulenty pochodzi z klimatu o wyższej średniej temperaturze. Z reguły woli temperatury minimum 20 stopni Celsjusza.

Zadbaj o właściwe podlewanie

Zamiokulkas doskonale potrafi sam regulować swoje nawodnienie. Niestety częstym błędem jest dostarczanie zbyt mocne podlewanie. Zbyt duża ilość wody powoduje, że korzenie zamiokulkasa gniją a rośliny nie wypuszczą nowych liści.

Upewnij się więc, że ziemia dobrze przeschnie, zanim zaczniesz podlewać roślinę. Zamiokulkas tak samo, jak aloes jest sukulentem.

Więcej informacji na temat gnicia korzeni znajdziesz w artykule zatytułowanym aloes brązowieje.

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego zamiokulkas nie rośnie?

Zamiokulkas może nie chcieć rosnąć z wielu różnych powodów. Do najważniejszych należą:

  • Pora roku
  • Podlewanie
  • Rodzaje używanej ziemi doniczkowej
  • Warunki świetlne
  • Temperatura i wilgotność
  • Wielkość doniczki
Liście zamiokulkasa
Liście zamiokulkasa

Od czego zacząć sprawdzanie, dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści?

W pierwszej kolejności zastanów się, jaka jest aktualnie pora roku. Możliwe, że zamiokulkas nie wypuszcza liści, ponieważ właśnie teraz odpoczywa.W okresie jesiennym i zimowym sukulenty przechodzą w fazę wegentacji.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy zamiokulkas nie ma zbyt dużo wody. Jeśli zauważysz, że ziemia jest zbyt wilgotna to odczekaj z kolejnym podlewaniem aż całkowicie przeschnie.

Jeśli woda nie jest problemem, to warto sprawdzić, czy ziemia, w której rośnie zamiokulkas jest odpowiednia. Niezbyt przepuszczalna ziemia będzie powodować, że korzenie zamiokulkasa będą stać w wodzie.

Może to blokować rośliny przed wypuszczeniem nowych liści. W takiej sytuacji warto wymienić ziemię na zupełnie nową. Możesz ziemię przygotować samodzielnie.

Jeśli chcesz wiedzieć jak to zrobić, to zapraszam do naszego poradnika zatytułowanego: jaka ziemia dla aloesu? Znajdziesz tam kompletny przewodnik Jak samodzielnie przygotować ziemię w domu.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy zamiokulkas nie ma zbyt małej lub zbyt dużej ilości światła. Niewłaściwe nasłonecznienie może blokować roślinę przed wzrostem. Zamiokulkas poparzony bezpośrednimi promieniami słonecznymi, nie wypuści nowych liści.

Marzenka
Marzenka

Uwielbiam roślinki a najbardziej lubię sukulenty. Każdy dzień, który mogę spędzić opiekując się moimi "bejbisznkami" jest wyjątkowy :)

Artykuły: 25